Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
system nie startuje-konfiguracja gruba
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zygikuleczka
n00b
n00b


Joined: 04 Jun 2010
Posts: 13

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 4:18 pm    Post subject: system nie startuje-konfiguracja gruba Reply with quote

Witam, zainstalowałem sobie Gentoo z minimal cd na Virtualboxie. Robilem to na podstawie http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-quickinstall.xml
Po starcie napotykam takie coś:
http://zapodaj.net/d720399261a7.png.html

Spróbowałem to tak na chłopski rozum rozkminić i wystartowałem sobie z live cd, chciałem się dobrać do grub.conf ale o dziwo nie mam w ogóle tego pliczku a na pewno był. Zawartość została taka jak po zainstalowaniu gruba. Prośba o pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

Utworz wiec ten plik. I zamiast quickinstall uzywaj normalnego handbooka.
Back to top
View user's profile Send private message
zygikuleczka
n00b
n00b


Joined: 04 Jun 2010
Posts: 13

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 4:49 pm    Post subject: Reply with quote

No więc tak: jeśli próbuje stworzyć ten plik z poziomu live cd to pokazuje mi, że nie można go zrobić bo nie ma takiego pliku pliku/katalogu(nie cytuje bo zamknęło mi się ale wiadomo o co chodzi). Nie wiem czy po wystartowaniu płytki muszę powtarzać chrootowanie itd czy wystarczy zamontować partycje? A co do pelnej wersji handbooka to wiadomo, że się troche wspomagam, tego quick uzywam zeby miec zarys calosci tak jakby.
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 7:52 pm    Post subject: Re: system nie startuje-konfiguracja gruba Reply with quote

zygikuleczka wrote:
Witam, zainstalowałem sobie Gentoo z minimal cd na Virtualboxie. Robilem to na podstawie http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-quickinstall.xml
Po starcie napotykam takie coś:
http://zapodaj.net/d720399261a7.png.html


Cos musiales skopac przy instalacji gruba na partycji (byly wtedy jakies bledy?) lub przy jego kompilacji w chroocie (moze arch miales 64bit? etc..)
Stawiam na pierwsza mozliwosc ;)

SlashBeast wrote:
I zamiast quickinstall uzywaj normalnego handbooka.


A to robi jakas wieksza roznice? Oba dosc sensownie prowadza do chroota i pierwszego boot-a. A potem i tak pewnie kazdy robi po swojemu :)
_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
zygikuleczka
n00b
n00b


Joined: 04 Jun 2010
Posts: 13

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Jestem o krok dalej...ale nadal nie jest to w pelni wlaczone czy jak kolega raczyl okreslic pierwszy boot. Dostaje takie cos... http://zapodaj.net/69b03fa00f4d.png.html

Moja zawartosc grub.conf:
Code:
default 0
timeout 30
splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz

title Gentoo Linux 2.6.31-r6
root (hd0,0)
kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.31-gentoo-r6 root=/dev/hda3 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hda3
initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.31-gentoo-r6


Prosze o porade jak ustawic? Skad mozna sie dowiedziec jakiej wersji kernala sie uzywa? Pamietam, ze jest taka komenda uname -r ale to chyba dziala tylko z wlaczonego systemu.
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

zygikuleczka wrote:
Jestem o krok dalej...ale nadal nie jest to w pelni wlaczone czy jak kolega raczyl okreslic pierwszy boot. Dostaje takie cos...http://zapodaj.net/69b03fa00f4d.png.html

Prosze o porade jak ustawic? Skad mozna sie dowiedziec jakiej wersji kernala sie uzywa? Pamietam, ze jest taka komenda uname -r ale to chyba dziala tylko z wlaczonego systemu.


- grub jasno mowi jakiego pliku nie widzi, ale to dlaczego go nie widzi, juz takie jasne moze nie byc :) Najpierw sprawdz czy taki plik "kernel-genkernel-x86-2.6.31-gentoo-r6" faktycznie jest w /boot

- wersje kernela sprawdzisz (bez dzialajacego systemu) np. poprzez nazwy plikow znajdujacych sie w /boot. Jesli tego nie masz to znaczy, ze... nie masz kernela :P
Najlepiej olej genkernela i skompiluj sobie sam. To naprawde nie jest tak trudne jak niektorzy sugeruja :) - wystarczy kilka/kilkanascie minut poczytac (nawet sam menuconfig ma malego helpa).

- upewnij sie co do obslugi dyskow twardych. W dzisiejszych kernelach raczej bedziesz mial je nazwane sdX niz hdX
_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
zygikuleczka
n00b
n00b


Joined: 04 Jun 2010
Posts: 13

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 9:40 pm    Post subject: Reply with quote

No faktycznie nie mam tego pliczku w /boot, zeby skompilowac musze powtorzyc cala instalacje?
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Fri Jun 04, 2010 10:08 pm    Post subject: Reply with quote

zygikuleczka wrote:
No faktycznie nie mam tego pliczku w /boot, zeby skompilowac musze powtorzyc cala instalacje?

@dylon: Jakby przeczytal *normalny* handbook, nie zadawal by takich durnych pytan jak to, ktore wlasnie cytuje.
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Sat Jun 05, 2010 5:05 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:

@dylon: Jakby przeczytal *normalny* handbook, nie zadawal by takich durnych pytan jak to, ktore wlasnie cytuje.


W quickinstall tez widze linijke "Install a kernel source (usually gentoo-sources), configure it, compile it and copy the arch/i386/boot/bzImage file to /boot. " , wiec nie chodzi tu o to z jakiego zrodla korzystal tylko o magiczne "jakby przeczytal" :)
_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
tanasz
n00b
n00b


Joined: 21 Apr 2006
Posts: 22

PostPosted: Sun Jun 13, 2010 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Wracając do tematu, proponuję po prostu po pojawieniu się GRUB> wpisać nazwę jajka i wystartuje. a po starcie grub.conf napisać.

POZDRO
_________________
Jestem lamą nie besztać za bardzo
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum