Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
cpu-freq a żywotność podzespołów
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sherszen
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Jul 2006
Posts: 217

PostPosted: Tue Aug 11, 2009 8:32 pm    Post subject: cpu-freq a żywotność podzespołów Reply with quote

Witam,

Czy swobodne manipulowanie mnożnikiem procesora wpływa jakoś na żywotność komponentów? Chodzi mi oczywiście o automatyczne ustawienie częstotliwości taktowania procesora w zależności od obciążenia.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Tue Aug 11, 2009 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

Nie ma to zadnego znaczenia. Niby mozna opowiadac o tym ze wolniejszy procesor bedzie mniej ciepla wydzielal, mniej ciepla bedzie sie rozchodzic po sprzecie i w ogole lepiej ale to takie gdybanie.
Back to top
View user's profile Send private message
Qlawy
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 200

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 9:39 pm    Post subject: Re: cpu-freq a żywotność podzespołów Reply with quote

sherszen wrote:
Witam,

Czy swobodne manipulowanie mnożnikiem procesora wpływa jakoś na żywotność komponentów? Chodzi mi oczywiście o automatyczne ustawienie częstotliwości taktowania procesora w zależności od obciążenia.


nie zmieniasz mnożnika tylko taktowanie, mnożnik jest "stały", a na żywotność pewnie jakoś tam wpływa, jak to kiedyś czytałem w pewnej dyskusji, procesor zamiast 150lat będzie działał jedyne 100, ale to jest taka ilość czasu, że zdążysz się zestarzeć i pewnie zmienić świat zanim to nastąpi.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 9:55 pm    Post subject: Re: cpu-freq a żywotność podzespołów Reply with quote

Qlawy wrote:
sherszen wrote:
Witam,

Czy swobodne manipulowanie mnożnikiem procesora wpływa jakoś na żywotność komponentów? Chodzi mi oczywiście o automatyczne ustawienie częstotliwości taktowania procesora w zależności od obciążenia.


nie zmieniasz mnożnika tylko taktowanie, mnożnik jest "stały", a na żywotność pewnie jakoś tam wpływa, jak to kiedyś czytałem w pewnej dyskusji, procesor zamiast 150lat będzie działał jedyne 100, ale to jest taka ilość czasu, że zdążysz się zestarzeć i pewnie zmienić świat zanim to nastąpi.


Mnożnik się zmienia... a co za tym idzie taktowanie, masz FSB*mnoznik. Mnożnik *nie* jest stały.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Thu Aug 13, 2009 5:02 pm    Post subject: Re: cpu-freq a żywotność podzespołów Reply with quote

SlashBeast wrote:
Qlawy wrote:
sherszen wrote:
Witam,

Czy swobodne manipulowanie mnożnikiem procesora wpływa jakoś na żywotność komponentów? Chodzi mi oczywiście o automatyczne ustawienie częstotliwości taktowania procesora w zależności od obciążenia.


nie zmieniasz mnożnika tylko taktowanie, mnożnik jest "stały", a na żywotność pewnie jakoś tam wpływa, jak to kiedyś czytałem w pewnej dyskusji, procesor zamiast 150lat będzie działał jedyne 100, ale to jest taka ilość czasu, że zdążysz się zestarzeć i pewnie zmienić świat zanim to nastąpi.


Mnożnik się zmienia... a co za tym idzie taktowanie, masz FSB*mnoznik. Mnożnik *nie* jest stały.


true... FSB jest stale, a mnoznik ma kilka wariantow i odpowiednie jego ustawienei 'on the fly' wiaze sie z przetaktowaniem procesora... do tego jeszcze dochodzi undervolting ;)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Qlawy
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Jul 2006
Posts: 200

PostPosted: Sat Aug 15, 2009 9:20 am    Post subject: Reply with quote

łuups, czyżbym wtopi?

Dobrze, niech będzie, ale to i tak nie ma jakieś niesamowitego wpływu na żywotność.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum