Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[INSTALL] Dziwny problem z sieciówką RTL, amd64 LiveCD
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
piiwko
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 5

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 10:44 pm    Post subject: [INSTALL] Dziwny problem z sieciówką RTL, amd64 LiveCD Reply with quote

Witam,
mam problem z instalacją gentoo, a konkretnie z kartą LAN. Sytuacja wygląda tak: wkładam płytę livecd-amd64-installer-2007.0, gentoo wykrywa poprawnie kartę sieciową Realtek 8139/810x, instaluje do niej sterowniki ale w pewnym momencie lampki gasną i karta jest tak jakby wyłączona. Wpisuję ifconfig i dostaję informacje o eth0, że jest to Realtek, jaki sterownik został zainstalowany ale adresy nie zostały pobrane z DHCP. W tym momencie karta śpi, nic nie działa ani net-setup eth0 (tzn. net-setup się włącza, wybieram pobierz adres z DHCP ale nic to nie daje, wynik ifconfig jest ciągle taki sam), ani pobieranie adresu przez dhcpcd eth0 (na polecenie ping -c 3 www.google.com odpowiada, że nie może znaleźć adresu czy coś takiego). Najdziwniejszą rzeczą jest fakt, że po wpisaniu reboot i uruchomieniu XPka karta nadal nie działa ("kabel sieciowy odłączony", reinstalacja sterowników nie pomaga) dopiero jak wyłączę komputer, włączę ponownie XP to jest ok, ale zrobię restart i odpalę gentoo to znowu to samo od początku. :?
Back to top
View user's profile Send private message
piiwko
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 5

PostPosted: Mon Mar 10, 2008 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Widzę, że tu też nikt nie wie co z tym zrobić.
Za długo się już z tym męczę, gentoo idzie do kosza.
Back to top
View user's profile Send private message
DeszczyK
n00b
n00b


Joined: 13 Sep 2006
Posts: 66
Location: GDYNIA

PostPosted: Mon Mar 10, 2008 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

A windowsa wyłączasz, czy hibernujesz zanim przełączasz się na Gentoo?
_________________
...ale ja się nie znam.
Pozdrowienia, Roland!, >>Piszę poprawnie po polsku
- a przynajmniej się staram ;)
Back to top
View user's profile Send private message
mistix
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Dec 2006
Posts: 247
Location: Gliwice / Poland

PostPosted: Mon Mar 10, 2008 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

A co masz za płytę ? To zwyczajny komputer stacjonarny czy jakiś laptop ? Jeśli to laptop to podaj model.
_________________
Cuda się zdarzają. Co potwierdzi każdy programista.
Back to top
View user's profile Send private message
piiwko
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 5

PostPosted: Mon Mar 10, 2008 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

DeszczyK wrote:
A windowsa wyłączasz, czy hibernujesz zanim przełączasz się na Gentoo?


Wyłączam Windowsa. Restartuję system i uruchamiam Gentoo LiveCD (livecd-amd64-installer-2007.0). Z wersją i686 jest identycznie.

mistix wrote:
A co masz za płytę ? To zwyczajny komputer stacjonarny czy jakiś laptop ? Jeśli to laptop to podaj model.


Jest to laptop Toshiba A210-15j
AMD64 X2 1.8
ATI Radeon x1200
1GB RAM
więcej tu:
http://ce.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/productPage.do?LNG=20&service=CE&PRODUCT_ID=135275


Poza opisanym wyżej problemem nie działa też środowisko graficzne, instalator próbuje je włączyć ale wyświetla błąd i wraca do trybu tekstowego. Próbowałem na komputerze stacjonarnym ale w pewnym momencie podczas uruchamiania z płyty monitor gaśnie i nic się nie da zrobić.

Mam też wersję 2006.0 z nią było trochę lepiej (karta nie zachowuje się tak dziwnie - nie wyłącza się) ale sieć nie działa. Ani 'net-setup' ani 'dhcpcd' nie pobiera adresu. Jedno co się udało zrobić to odpalić net na komputerze stacjonarnym w Gentoo 2006.0, kartę wykrył sam a adres pobrałem komendą 'dhcpcd' ale dopiero po wykonniu 'emerge baselayout' (próbowałem tego samego w laptopie ale 'emerge' nic nie daje).

Znalazłem na forum podobny problem, poradzono tam instalację z Knoppix LiveCD. Ściągnąłem Knoppixa (KNOPPIX_V5.1.1CD-2007-01-04-EN), uruchomiłem i wystąpił problem identyczny z tym w Gentoo 2007.0 (wyłączona karta sieciowa).

Zależy mi na zainstalowaniu tego systemu, męczę się z tym już dość długo. Fakt, że nie miałem wcześniej do czynienia z linuxem troszkę komplikuje sprawę :wink: . Jako początkujący mam jeszcze dodatkowe pytania co do samej instalacji. Używam "Podręcznika Gentoo" ze strony www.gentoo.org i nie wiem czy dobrze rozumiem całą istotę instalacji. Z tego co wyczytałem wynika, że Gentoo można zainstalować z dowolnej dystrybucji obsługującej 'chroot'. Jeśli chciałbym tak właśnie zrobić to potrzebny mi będzie tylko plik "stage3"? Całą instalację przeprowadzam z poziomu innej dystrybucji a później przełączam się na Gentoo przez 'chroot'? Do tej pory jedynie openSuSE umożliwił mi dostęp do internetu, czy instalacja z tego linuxa jest możliwa?
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Mon Mar 10, 2008 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

tak, jest mozliwa ta instalacja spod suse, pod warunkiem, ze suse tez jest 64bit, chyba, ze bedziesz stawial gentoo 32bit.
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
piiwko
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 5

PostPosted: Mon Mar 10, 2008 9:24 pm    Post subject: Reply with quote

Spróbuję więc w ten sposób to zrobić ale czy po zainstalowaniu Gentoo z pod openSuSE nie będę miał tego samego problemu z kartą sieciową co w Gentoo LiveCD?
Back to top
View user's profile Send private message
piiwko
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 5

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Internet działa ale przeszedłem na wersję 32bit i zacząłem instalację z SystemRescueCD. SystemRescueCD wykrył sieciówkę, adres pobrałem przez 'dhcpcd eth0' i wszystko jest ok, instalacja przebiega zgodnie z podręcznikiem (robiłem wszystko tak jak jest to opisane w "Instalacja spod systemu Knoppix" -> http://www.gentoo.org/doc/pl/altinstall.xml#doc_chap3).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum