Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] brzydkie czcionki w iksach
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kaladann
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 24

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 10:59 am    Post subject: [SOLVED] brzydkie czcionki w iksach Reply with quote

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem gentoo.... migracja z kubuntu. ;)

Z jedną sprawą nie mogę sobie totalnie dać rady w gentoo...chodzi o wygląd czcionek w iksach. :/
Są albo rozmyte, albo niewyraźne w aplikacjach szcz. w firefoksie/opera...masakra.
Na ubuntu były czyste, wyraziste, punktowe...aż kłuło po oczach...

Oto co zrobiłem do tej pory.

-przekopiowałem xorg.conf z systemu kubuntu do gentoo (z małymi poprawkami) -nic nie dało
-kasowałem i modyfikowałem ~/font.conf -nic nie dało
-wszelkie możliwe kombinacje w opcjach czcionek w KDE (antyaliasing, subpiksele itd itp) -bez efektu
-sprawdzenie z jakim odsświeżaniem pracuje moj LCD i jest takie samo co w kubuntu gdzie bylo idealnie -tutaj bez efektu

-przede wszystkim zrobienie tego wszystkiego co opisano na http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Xorg_and_Fonts
ale bez żadnego efektu. tzn jedyny który mogę uzyskać to ze na pulpicie i kickerze są lepszej jakości niż w aplikacjach ale to wciąż dalekie od tego co miałem na kubuntu.ale i tak np w kdm..sa np strasznie poszarpane.

próbwałem też znaleźć coś konkretnego w google ale i te próby bez rezultatów..dlatego trafiłem tutaj..

Czy może mi ktoś coś doradzić ???? .. :roll:


Last edited by kaladann on Sun Mar 09, 2008 2:14 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Gogiel
Guru
Guru


Joined: 11 Nov 2004
Posts: 347

PostPosted: Fri Mar 07, 2008 7:46 pm    Post subject: Re: brzydkie czcionki w iksach Reply with quote

U mnie pomoglo dopiero
Code:
$ cat .fonts.conf
<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
 <match target="font" >
  <edit mode="assign" name="rgba" >
   <const>rgb</const>
  </edit>
  <edit mode="assign" name="hinting" >
   <bool>true</bool>
  </edit>
  <edit mode="assign" name="antialias" >
   <bool>true</bool>
  </edit>
  <edit mode="assign" name="autohint" >
   <bool>false</bool>
  </edit>
  <edit mode="assign" name="hintstyle" >
   <const>hintfull</const>
  </edit>
 </match>
</fontconfig>

A sam plik fonts.conf ma na stale tylko mozliwosc odczytu, bo aplikacje mi go caly czas nadpisywaly.
_________________
Jabber: gogiel@gmail.com
Back to top
View user's profile Send private message
kaladann
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 24

PostPosted: Sat Mar 08, 2008 5:28 am    Post subject: Reply with quote

dzieki gogiel...generalnie widze ze sprawa idealnych czcionek w gentoo nie jest łatwa..naczytałem sie juz na tym forum sporo na ten temat..i jeszcze wiele musze doczytać, to co mi zapodałeś oczywiście juz przerabiałem, i ten hintfull jest u mnie nieoceniony.

jak na razie pomogło mi dość mocno wymuszenie zmiany odświeżania monitora LCD na 50Hz ..od razu widać sporą różnice...
niemniej wciąz to nie to samo co w kubuntu..oni chyba maja dopracowane pod distro fonty , albo cuś...

w firefoksie i niektorych oknach mam wciąż masakre ale jak sie uporam z z roznymi howto to moze dam radę..

Dla tych co mają LCD i niewyraźne...poszarpane czcionki... - najpierw sprobujcie różnych Hz w swoim LCD to dużo daje , poźniej hint na full.


acha i zupełnie nie wiem dlaczego w sans serif i min bitstream nie mam polskich ogonków. a to niby podstawowa czcionka/czcionki
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Sat Mar 08, 2008 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

kaladann wrote:
w firefoksie i niektorych oknach mam wciąż masakre ale jak sie uporam z z roznymi howto to moze dam radę..

Możesz pokazać screenshot?
_________________
ncmpcpp - featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
Back to top
View user's profile Send private message
kaladann
n00b
n00b


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 24

PostPosted: Sat Mar 08, 2008 5:31 pm    Post subject: Reply with quote

Obecnie nie mam mozliwości dania screenshotu..po prostu
w firefoksie mam b. małe poszarpane czcionki gdy zmieniam temat jego wyglądu ze standardowego. Z motywem np. macgraphite mialem samoistnie piekne czcionki na poprzednim distro.

natomiast jak mam standardowy motyw FF to czcionka jest tak o jedna wielkosc wieksza w menu ! - chyba 11/12pt zamiast 10pt co powoduje ze to nieładnie wygląda..na razie nie wiem jak to zmienić (np menu w konqureorze i innych mam odpowiednie właśnie verdane 10) gdzies widziałem wiki na ten temat moze sie uda to zmienić.

Czasem także mam brzydkie czcionki na niektorych stronach www ..np na http://www.tldp.org/HOWTO/Framebuffer-HOWTO-5.html po prostu poszarpna kanciasta ..prawie nie da sie tego czytać..probiwalem zmieniac czcionki w samym FF w menu np tez na verdane ale to nic nie daje.

co do reszty okien to po prostu czasem bywa tak ze np jakis komunikat ma pogrubione zamazane czcionki . chyba to sie tyczy aplikacji na gtk+ ale nie jestem pewien.musze zwrócic na to uwagę następnym razem..

pozdrawiam !


ps. po zmianie czestotliwosci odswiezania i hincie na full ..dotarłem do opcji gtk and fonts configuration w KDE (mozna to takze zrobic recznie w pliku konf. katalogu kde) dzieki temu czionki nawet w FF i programach gtk sa teraz przejrzyste...jestem usatysfakcjonowany.:)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum