Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Faxy przez modem, jak?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nusch
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 19 May 2007
Posts: 115
Location: Katowice(Poland)

PostPosted: Fri Jul 27, 2007 8:57 pm    Post subject: Faxy przez modem, jak? Reply with quote

Lubie wyciągnać maximum ze sprzętu, mam w laptopie wbudowany modem na chipie AC'97 intella, więc chce sobie uruchomić na nim fax.
Meczyłem się z tym już dość długo, najpierw zainstalowałem hylafax, ale z tego co widzę to jest to pakiet stworzony raczej dla wielu użytkowników. Potem chwilowe problemy z znalezieniem sterownika do modemu, ostatecznie zadziałał ten z net-dialup/slmodem i odpowiednie opcje alsy w kernelu.

Przez qtwvdialer mogę się łączyć np z 0 800 200 000 i pokazują mi się jakieś banery startowe TPsa , moge też zadzwonić na komórke i rozmawiać fullduplex, więc z modemem i driverami wszystko ok.

Ogólnie nie wiem co dalej - mając uruchomiony server hylafax, nie wiem jak wysyłać cokolwiek. Zainstalowałem jakiś moduł do CUPSa - fax pojawia się jako dodatkowa drukarka, ale nigdzie nie mogę tej drukarki dodać. W programach kde jest domyślnie drukarka faxów, kdeprintfax ale z tego co zauważyłem to nie próbuje ona wysyłać przez hylafax tylko przez jakieś wbudowane(lub nie, w każdym razie inne) komendy linuxa. Nie słychać także próby nawiązania połączenia.

Zależy mi żebym mógł drukować każdy typ pliku, albo chociaż pdfy, i żeby konwersja na format faxu odbywała się w locie.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Fri Jul 27, 2007 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

hylafax to server fax'ow, potrzebujesz do niego klienta
Back to top
View user's profile Send private message
nusch
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 19 May 2007
Posts: 115
Location: Katowice(Poland)

PostPosted: Fri Jul 27, 2007 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

net-misc/hylafax
Available versions: 4.2.5 4.3.0 ~4.3.1
Installed versions: 4.3.0(20:34:41 2007-07-27)(-faxonly html jbig mgetty pam)
Homepage: http://www.hylafax.org
Description: Client-server fax package for class 1 and 2 fax modems.

Używałem jako klienta tkhylafax i wszystko wyglądało ok, wysyłało od klienta do serwera tylko dalej nic, i nie wiem w którym miejscu sprawdzić co jest nie tak, w logach nic nie ma konkretnego. Udało mi się wysłać fax przez efax i efax-gtk, ale hylafax jest bardziej rozbudowany i chciałbym go uruchomić i troche poeksperymentować.
Back to top
View user's profile Send private message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Fri Jul 27, 2007 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

jedna instalacje u klienta mam taka:
- hylafax odbiera z modemow i wrzuca pdf'y na rozne @ (zaleznie z ktorego nr tel przyszlo)
- wysylac mozna z jakiegos klienta ( http://www.hylafax.org/content/Desktop_Client_Software )

druga:
- pracownicy ogladaja fax'y przez strone www, pobrac moga dif'a/pdf'a
- wysylaja przez drukarke w windzie (strona jak to robilem nie chciala zjesc wysylania fax'ow
ale to pewnie dlatego ze im nie zalezalo a mi za pierwszym razem nie zrobilo sie samo)

-edit-

poniewaz robilem to dosc dawno to nie jestem pewny, ale chyba nie kazdy modem moze
wyslac fax, nie kazdy faxmodem dzialajacy w windzie bedzie faxmodemem w linux'ie,
o ile pamietam za sprawa sterownikow, ktore nie zawsze funkcje faxu maja zaimplementowana
(winmodemy), chyba "faxsetup" musi przejsc poprawnie konfiguracje i rozpoznac faxmodem (1.0/2.0)
-tak sobie gdybam bo minelo kilka lat od tego jak ustawialem-

-edit2-
ja u siebie wysylalem kiedys z lin "HylaFAXSender" (to chyba jest w java'ie - tez dawno nie korzystalem)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum