Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] Dyskietka Ratunkowa... chroot?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Karmazyn
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Oct 2005
Posts: 133
Location: Dąbrowa Górnicza [pl_PL.UTF-8]

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 12:21 pm    Post subject: [SOLVED] Dyskietka Ratunkowa... chroot? Reply with quote

Jestem w takiej sytuacji: mój dysk został przniesiony na inny sprzęt, zainstalowany został win98 na hda1, Gentoo już istniał na hda3, GRUB przestał się ładować z powodu Wina :) nadpisał MBR, potrzebuje się dostać do Gentoo, ale:

1. nie mam żadnej płyty boot'owalnej z Linux'em
2. sprzęt ten nie posiada nagrywarki :/ (a mam net'a i SLAX'a w obrazie :)
3. stacja dyskietek funkcjonuje :P

potrzebuje znaleić minidystrybucje z opcją ' chroot' :0
jeśli takiej nie ma (w co wątpie), to prosze o inne uwagi...
Czy istnieje jakiś poradnik, sposób na stworzenie własnej minidystrybucji, do której mogę dodać własne programy...

dodatkowo, Gentoo kompilowałem pod 'Athlon XP', czy jest możliwość uruchomienia systemu pod 'Procesor Intel Pentium III'?

arsen edit: poprawione kodowanie z utf na iso8859-2


Last edited by Karmazyn on Mon Jul 24, 2006 10:39 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
dziadu
Guru
Guru


Joined: 04 May 2006
Posts: 467
Location: Kraków/Darmstadt/Munich

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

Dlatego ja zawsze umieszczam gruba na partycji gdzie mam /boot, nawet jak mi Windows przestawi aktywna partycje albo wyczysci MBR to wystarczy tylko na nowo ustawic aktywna partycje i wszystko śmiga.
Back to top
View user's profile Send private message
Karmazyn
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Oct 2005
Posts: 133
Location: Dąbrowa Górnicza [pl_PL.UTF-8]

PostPosted: Sat Jul 22, 2006 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

No tak, tylko że ja musze tydzień sterczeć w Krakowie i nie chcę pracować na Win... następnym razem tak zrobie, partycje specjalnš na GRUB'a, ale mam nadzieje iż otrzymam pomoc w tej sytuacji, aby każda następna osoba z tym problemem wiedziała gdzie szukać...
Back to top
View user's profile Send private message
wodzik
l33t
l33t


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 713
Location: Człuchów

PostPosted: Sun Jul 23, 2006 10:20 am    Post subject: Reply with quote

mozna w necie znalezcz mnostwo obrazow dyskietek zdystrybucjami linuksa z programikami do ich nagrania na dyskietke. gdzies kiedys znalazlem dystrybucje przeznaczona do tego celu, ktora sie pytala z ktorej partycji ma wystartowac sys. jak poszukasz to znajdziesz cos o tym na naszym forum. a wogole mozna chyba zainstalowac gruba na dyskietce i z niego ustawic wszystkie parametry startu. gdzies byla wersja gruba dla windowsa nawet.
_________________
:() { :|: & };: <- nie próbuj wpisywać tego w konsoli
Back to top
View user's profile Send private message
Karmazyn
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Oct 2005
Posts: 133
Location: Dąbrowa Górnicza [pl_PL.UTF-8]

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Dobra.. udało mi się uruchomić GRUB'a... pobrałem z net'a grubinstall-1.01.tar.gz
Po rozpakowaniu, uruchomiłem plik grubinstall.exe z opcją '-b':
Code:
grubinstall.exe -b

Zapisało na czystą dyskietke, GRUB'a. Restart kompa i juz mogłem się cieszyć ekranem konfiguracji GRUB. Zrobiłem dwa standardowe ustawienia:
Code:
root (hd0,2) <!-- tam mam /boot -->
setup (hd0)

Następny restart kompa...
I już zacieram rączki... a tu klapa :? wyskakuje tylko informacja ładowania GRUB'a z dysku i się zacina... przypominam iż przeniosłem dysk na inną konfiguracje sprzętu (Ahtlon XP --> Intel Celeron), a zachowałem kompatybilność ustawień dysku z fstab.
Więc narazie kończą się moje podboje, rozpoczynam walke z innej strony 'cygwin', czy jest sposób na zamontowanie partycji ext3 w Cygwin? Z moich doświadczeń wynika, iż montuje tylko dyski z windows... oraz cd-rom'y.
Przy pomocy Cygwin mam zamiar postawić system Gentoo na stage-x86, bez zmieniania flagi procesora, pozostawie i386. Przypuszczam, iż to pomoże z kompatybilnościąw przyszłości :)

PS: Temat uważam za [SOLVED], bo wyjaśniłem w jaki sposób uruchomić system w takich warunkach...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum