Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Ποιο codepage / iocharset να χρησιμοποιήσω... <Solved>
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cv01302
n00b
n00b


Joined: 08 Jan 2005
Posts: 19

PostPosted: Mon Apr 24, 2006 8:53 pm    Post subject: Ποιο codepage / iocharset να χρησιμοποιήσ Reply with quote

Καλησπέρα παίδες,
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια γραμματοσειρά (codepage και iocharset) να χρησιμοποιώ στο gentoo για Ελληνικά, ώστε να υπάρχει πλήρη συμβατότητα όταν μεταφέρω αρχεία (με Ελληνικά filenames) από το Gentoo στα Windows (έχω κάποιο fat32 partition για αυτόν τον λόγο). Υπόψιν, έχω ενεργοποιήσει οτιδήποτε αναφέρεται σε greek, και στα δύο λειτουργικά.

Για τα πρακτικά:
Στο File systems -> Base native language support:
Code:
 (iso8859-7) Default NLS Option
<*>Codepage 437 (United States, Canada)
<*>Codepage 737 (Greek)
<*>Codepage 869 (Greek)
<*>ASCII (United States)
<*>NLS ISO 8859-1  (Latin 1; Western European Languages)
<*>NLS ISO 8859-7  (Modern Greek)
<*>NLS ISO 8859-15 (Latin 9; Western European Languages with Euro)
<*>NLS UTF8


Στο File systems -> DOS/FAT/NT Filesystems, έχω τα εξής:
Code:
 <*> MSDOS fs support
<*> VFAT (Windows-95) fs support
(437) Default codepage for FAT
(iso8859-7) Default iocharset for FAT
<*> NTFS file system support
[ ]   NTFS debugging support
[*]   NTFS write support


Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν ήθελα να μεταφέρω κάποιες εργασίες μου (από openoffice) στα windows, και τις είχα ονομάσει με ελληνικά filenames. Τα windows δεν μπορούσαν να τα δουν. Εννοείται σε όλο το linux σύστημά μου, δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με τα Ελληνικά γενικότερα.

Υ.Γ. Από /etc/fstab :
Code:
 /dev/hda4               /home/cv01302/huge/Combined     vfat    users,umask=007,gid=100,uid=1000            0 0

Υ.Γ.2 Μπαίνω τώρα από windows να κάνω κάποιες δοκιμές, προς το παρόν το αφήνω unedited το thread αυτό.

**EDIT**
Πλέον στο /etc/fstab έχω τις εξής ρυθμίσεις για να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα:
Code:
 /dev/hda4               /home/cv01302/huge/Combined     vfat    users,umask=007,gid=100,uid=1000,iocharset=iso8859-7           0 0


Last edited by cv01302 on Thu Apr 27, 2006 7:33 am; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
cv01302
n00b
n00b


Joined: 08 Jan 2005
Posts: 19

PostPosted: Mon Apr 24, 2006 9:21 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν μπω στα windows, έκανα umount το /dev/hda4 , προσέθεσα την επιλογή iocharset=iso8859-7 στα mount options στο /etc/fstab, μετά mount -a , και μετέφερα τα αρχεία με τα Ελληνικά filenames.
Τώρα είμαι στα windows, και μπορώ να πω πως μια χαρά τα βλέπει όλα!! Άρα είμαστε ok :)

Υ.Γ. Δεν σβήνω τα threads, ώστε να μπορεί να δει κάποιος τα σωστά codepages / iocharsets . Εννοείται αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι, το λέει.
Υ.Γ.2 Βασικά το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν προσπάθησα να μεταφέρω τα αρχεία σε ένα shared directory του vmware workstation (το οποίο τρέχει windows κάτω από το gentoo). Πολύ απλά όταν πήγαινα μέσα από τα windows του vmware, δεν μου εμφάνιζε καθόλου τα αρχεία αυτά. Κάτι ανάλογο πρόβλημα είχα και στο παρελθόν (με τα κανονικά windows), αλλά δεν είχα δώσει και πολύ σημασία, με αποτέλεσμα να ήταν άλυτο. Ξαναμπαίνω gentoo (και αρκετά κάθισα στα winblows!!), και βλέπω τί γίνεται με το vmware...

Edit: Μόλις μπήκα gentoo, το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει με το vmware. Ενώ στον shared φάκελο κάτω από linux βλέπω κανονικότατα τα συγκεκριμένα αρχεία, κάτω από vmware δεν τα εμφανίζει καν. Και του έκανα restart (και power off μετά..), μπας και το επηρρέαζε το pause state.
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Wed Apr 26, 2006 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

Πως βλέπει το vmware το directory? εχεις δώσει αμεση πρόσβαση στον σκληρό (λιγο επικινδυνο)? ή μεσω samba?
Αν ειναι μεσω samba τοτε φταίνε οι ρυθμίσεις του samba.conf
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
cv01302
n00b
n00b


Joined: 08 Jan 2005
Posts: 19

PostPosted: Thu Apr 27, 2006 7:30 am    Post subject: Reply with quote

Έχω δώσει άμεση πρόσβαση, αλλά σε έναν φάκελο μόνο, ο οποίος ό,τι και να γίνει δεν με πειράζει. Ίσα ίσα δηλαδή για να μπορώ να μεταφέρω αρχεία από το ένα λειτουργικό στο άλλο (αν και ουσιαστικά, πάλι τα μεταφέρω στο Gentoo). Με samba δεν έχω ασχοληθεί όσον αφορά το vmware (για να πω την αλήθεια, ούτε καν ήξερα ότι μπορείς να έχεις ρυθμίσεις στο smb.conf που να επηρρεάζουν και το vmware).
Anyway, πλέον δεν με πολυαπασχολεί το vmware, απλά αν κάποτε θέλω να μεταφέρω κάποιο αρχείο θα το μετονομάσω σε αγγλικούς χαρακτήρες.
Βάζω και ένα solved στο αρχικό post, νομίζω πως πλέον με αυτές τις ρυθμίσεις δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μεταξύ gentoo και (κανονικών) windows.
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Thu Apr 27, 2006 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

ΟΚ! Απλά για να ειναι ολοκληρωμένο το thread, ο καλύτερος τροπος για να βλέπεις ενα partition ή directory του υπολογιστή από vmware (virtual) είναι μέσω samba (αφου θα τρέχει windows, αλλιώς με nfs αν τρέχει linux). Στην άμεση πρόσβαση έχεις το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς συγχρόνως να δουλεύεις στο ίδιο partition και από το κανονικό συστημα και από το virtual (δυο λειτουργικά πάνω στο ίδιο partition συγχρόνως)
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
cv01302
n00b
n00b


Joined: 08 Jan 2005
Posts: 19

PostPosted: Fri Apr 28, 2006 6:57 am    Post subject: Reply with quote

Slammer wrote:
Στην άμεση πρόσβαση έχεις το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς συγχρόνως να δουλεύεις στο ίδιο partition και από το κανονικό συστημα και από το virtual (δυο λειτουργικά πάνω στο ίδιο partition συγχρόνως)


Ίσως για αυτό να είχα πρόβλημα στο vmware, μιας και ο φάκελος που είναι τα αρχεία *.vmdk είναι ο ~/huge/Windows/ , και το shared dir είναι στο ίδιο partition, στο path ~/huge/Windows/Shared/ . Πάντως μπορώ να μεταφέρω αρχεία άνετα από το ένα λειτουργικό στο άλλο, τη στιγμή που και τα δύο είναι ενεργά. Απλά έκανα ένα refresh στο dir των windows και τα έβλεπα (εκτός βέβαια από τα αρχεία με Ελληνικά filenames).
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Sat Apr 29, 2006 11:58 pm    Post subject: Reply with quote

Αν χρησιμοποιείς αρχείο ως virtual σκληρό τοτε δεν υπάρχει πρόβλημα με τα partitions. Για μοιρασμα αρχείων το καλύτερο ειναι να μην χρησιμοποιείς share dir. Τρέξε samba στο κυρίως λειτουργικό, μοιρασε το directory που θέλεις (με το επιθυμητό codepage) και το guest θα δει κανονικά τα αρχεία.

ΥΓ: Ισως υπάρχει προβλημα με τα codepage αν χρησιμοποιείς τον μηχανισμό του share dir από το vmware, ενω με samba ειναι ελεγχομενη η κατάσταση...
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
kartebi
n00b
n00b


Joined: 09 Apr 2004
Posts: 22

PostPosted: Mon May 22, 2006 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
/dev/hda1 /mnt/Windows vfat umask=0000,user,utf8 0 0


Εγώ τα έχω με utf8 και δουλέυουν τέλεια. To umask δεν ξέρω βέβαια αν είναι το κατάλληλο :?
_________________
Happy Gentoo Linux User
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum