Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Dyskusja nt. nowych "gentowcow"
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
piotruspan
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Apr 2004
Posts: 155
Location: Otwock Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 1:02 am    Post subject: [OT] Dyskusja nt. nowych "gentowcow" Reply with quote

kilka watpliwosci mam :-)
zastanawiam sie jak wlasciwie mamy traktowac tych nowych, "zielonych"
z jednej strony wypadaloby im pomoc, w koncu od tego jest to forum
a z drugiej to co robic z tymi co to nawet instrukcji nie chca przeczytac i nie przeczytaja, a zadaja beznadziejnie glupie pytania
i od razu widac ze ten system dla nich sie nie nadaje ?
moze jakies subforum dla nich, co ? czy od razu ich out na linuxforbeginners ?
a druga rzecz-kiedys jak zadalem jakies pytanie (staralem sie zeby niewiele ich bylo), to mialem pewnosc ze odpowiedzi udzieli mi ktos naprawde doswiadczony, a teraz widze ze z odpowiedziami (na ogol watpliwej wartosci) wyrywaja sie "miesieczni" bywalcy tego forum, ktorzy zdazyli juz sobie nabic 500 postow !?! czy oni chca guru zostac za sama ilosc tych postow czy co ? po co wyrywaja sie z odpowiedzia jak wlasciwie nic madrego do powiedzenia nie maja ?
i jeszcze: dlaczego na stronie Gentoo nie jest wolami napisane, ze nie jest to dystrybucja dla ludzi nie majacych choc odrobiny doswiadczenia z linuksem?
i dlaczego w profilu nie ma pozycji: "wiek" ? w koncu inaczej sie cos tlumaczy 12-latkowi czy 45-latkowi ?
bardzo chcialbym sie dowiedziec co o tym sadza Moderatorzy i uzytkownicy tego forum...
(no dobra, nudzilem sie troche w nocy, i tak sie jakos rozpisalem jak nigdy)
Back to top
View user's profile Send private message
wodzik
l33t
l33t


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 713
Location: Człuchów

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 1:38 am    Post subject: Reply with quote

ostatnio znalazlem cos czego bardzo potrzebowalem :D konkretnie chodzi o http://forum.pld-linux.org/index.php , bo czasem uzywam pld bo jest to chyba najleprza dystrybucja poza gentoo. chociaz musze powiedziec ze dawniej pld bylo bardziej dopieszczone. ale wracajac do tematu forum to ma pare ciekawych funkcji. np jesli ktos ci odpowie i ci pomoze mozesz kliknac na takie cos ze ci pomogl. wtedy sie robi watek w innym kolorze a koles dostaje 1 pkt w kategori pomogl. pozatym maja niezly podzial na kategorie, bo np juz na forum mandrivy maja strasznie porozbijane. tu od razu wiemy czego sie spodziewac w ktorej z kategori. moze i u nas by wydzielic cos dla poczatkujacych. jak ktos chce niech zaglada i pisze po raz setny ze mana czytaj, a jak ktos nie chce to nie. skorzystam od razu z okazji i pojade po naszym subforum, bo mam wrazenie ze mimo apeli ludzie tam nie zagladaja. wydaje mi sie ze to dziala na zasadzie ze jak problemy z sprzetem to trudne musi byc wiec nie zagladam, albo u mnie sprzet dziala bez problemu (i wychodzi ze garstka os tam luka), a na glownym jak sie widzi temat to sie juz zluka. ale to takie moje rozmyslania po ciezkim niedoborze snu ;]
_________________
:() { :|: & };: <- nie próbuj wpisywać tego w konsoli
Back to top
View user's profile Send private message
piotruspan
Apprentice
Apprentice


Joined: 27 Apr 2004
Posts: 155
Location: Otwock Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 2:12 am    Post subject: Reply with quote

no ladne cacko ! tak zorganizowane forum to mi sie podoba, tam maja juz wszystko o czym pisalem
polskie forum slackware tez tak ma, tylko my tak marniutko...
/ chyba tam tez zaczne zagladac i wreszcie wyprobuje tego PLD, ma nadzieje ze po dwoch latach z Gentoo to i z PLD dam sobie rade...
ale na temat: MODERATORZY ! ZADAMY ZMIAN NA FORUM !
kto za ?


Last edited by piotruspan on Sat Mar 18, 2006 4:09 am; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Axio
n00b
n00b


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 32

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 2:33 am    Post subject: Reply with quote

W życiu każdego systemu jest taki moment w którym z systemu dla wybrańców staje się systemem dla mas. Gentoo stało się ostatnio modne, i z tego powodu ma dużo nowych użytkowników. Tylko, że niektórzy myślą, że jak wybiorą Gentoo (który zyskał sławę systemu trudnego, ale się za tą trudność odpłacającego) to staną się "chakierami" lub bardziej cool. Przyzwyczajeni do dystrybucji klikanych, zadają później głupie pytania na forum, albo równie głupie odpowiedzi. Ale cóż, należy ich edukować, to może wyrośnie z nich coś dobrego. W końcu każdy był kiedyś początkujący.
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 7:07 am    Post subject: Reply with quote

@piotruspan: i myślisz że jedno dodatkowe subforum rozwiąże problem z newbie? optymista jesteś :). Podejżewam że i tak 90% newbie nie czuło by się tymi newbie i zadawało by pytania tam gdzie reszta. Reasumując, nie jest to takie wszystko proste jak się wydaje.
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 7:50 am    Post subject: Reply with quote

arsen wrote:
@piotruspan: i myślisz że jedno dodatkowe subforum rozwiąże problem z newbie? optymista jesteś :). Podejżewam że i tak 90% newbie nie czuło by się tymi newbie i zadawało by pytania tam gdzie reszta. Reasumując, nie jest to takie wszystko proste jak się wydaje.


dokładnie tak

Moim domowym forum jest forum.pclab.pl. Ale na Linuxowy dział tam nie zaglądam nawet, bo to się mija z celem - w kółko o tym samym, ludzi znających się na rzeczy jest maks kilkanaście, a oni to pewnie tak samo jak ja się tam zbyt wiele nie udzielają.

Polskie forum Gentoo rzeczywiście ostatnio trochę zaczyna cierpieć (choć nie jest jeszcze źle) z powodu leni którzy nie zostali zmuszeni do przeczytania handbooka instalacji, którzy nie mają pojęcia że jest wprost rewelacyjna dokumentacja po polsku dla wielu składników gentoo, i którzy nie wiedzą że jest genntoo-wiki.com i funkcja search na forum i bugs.gentoo.org.

Lenistwo do potęgi. Aby to choć trochę ukrócić myślę że warto byłoby jakoś wyraźnie zakomunikować że nie życzymy sobie takich tematów - może choć część ludzi się zastanowi. Cholernie trudno jest podjąć jakieś mądre działania. Nie mam nic przeciwko nowym użytkownikom Gentoo, ale jak ich zmusić do czytania? Boję się że z tego może wyjść w efekcie taki drugi dział Linux na forum.pclab.pl [nie umniejszając nic temu forum jako całości, bo jest znakomite]
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 10:25 am    Post subject: Reply with quote

w czasie sciagania livecd/stageX powinna byc jakas funkcja automatyczna, ktora by otwierala handbooka a klawiatura powinna 'patrzec' czy gosc, ktory zasysa czyta to. jak nie to pare voltów po palcach........

a tak na powaznie.
z Gentoo poradzi sobie kazdy, jezeli tyko troche poczyta i pomysli, nawet newbie, ale powoli tu sie zaczyna sprowadzac, ze to inni uzytkownicy mają mysleć za tych nowych, co sie im nie chce czytac handbookow, manow itp. dodanie subfora dla n00bów nic nie da, bo bedzie sie to sprowadzac do przekopiowywania poszczegolnych linkow do manow i innych doców. nie dziekuje, nie usmiecha mi sie to. jeszcze 2 lata temu jak zarejestrowalem sie na tym forum to czułem tutaj niesamowity klimat, widzialem dookola naprawdę dobrych ludzi, którzy wiedzą o co chodzi w Gentoo i nie tylko, którzy wyciągną pomocną dłoń, ale też nie podadzą odpowiedzi idealnie wprost, tylko taką by trzeba bylo jeszcze samemu pokminić. to było coś... teraz..... jest mi po prostu przykro co sie tu czasami dzieje. postcount++ idzie na calego wsrod nowych userów. postcount taki, jakiego ja nie uzbieralem przez 2 lata!.... i co im to da, ze beda mieli 38126792335978328678 postów? dostaną nowe ikonki do gadu-gadu? :evil: IMHO nie należy zbyt pobłażać nowiutkim userom, którzy nie mają zadnego dosiwiadczenia z linuksami, tylko pokazać, ze szukanie nie boli a i czasami wystarczy komunikaty poczytać by dowiedzieć się, co sie dzieje....
tyle ode mnie narazie...

pozdrawiam
Poe
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 10:57 am    Post subject: Reply with quote

Zgadzam sie, ze nie wolno poblazac ludziom, ktorym nawet sie nie chce poszukac odpowiedzi na pytania w internecie czy w dokumentacji.

Jednak osobiscie uwazam, ze Gentoo bardzo dobrze nadaje sie dla linuksowych nowicjuszy - Gentoo jest dystrybucja cholernie edukacyjna. Jezeli ktos zainstaluje Gentoo tradycyjna metoda (bez instalatora) to podczas dnia poswieconego na instalacje, nauczy sie wiecej niz przez rok pracy z Mandriva, czy innym klikadlem.

Sadze, rowniez, ze nalezy poblazliwiej patrzec na ludzi, ktorzy czytaja dokumentacje, ale jej nie moga zrozumiec - z roznych powodow. Nie wszyscy musza znac angielski i nie wszyscy potrafia zrozumiec nawet przetlumaczonego manuala - ciagle pamietam jakie sam mialem z tym swego czasu problemy. Wiele manuali jest napisanych tak sychym, technicznym jezykiem, ze naprawde nowicjuszowi ciezko dojsc o co tak naprawde chodzi. Dopiero po pewnym czasie czlowiek sie przyzwyczaja i zaczyna lapac.

Trzeba rowniez pamietac, ze czasem, problem moze wydawac sie trywialny, ale nawet, za cholere, nie wiadomo jak zadac googlowi zapytanie - i co wtedy?

Podsumowujac:
Gentoo dla nowicjuszy? Jak najbardziej - niech sie ucza!
Tepic trzeba tylko leni, ktorzy wola tylek komus zawrocic niz poszukac. Problem nie dotyczy nowicjuszy - problem dotyczy ludzi, ktorym sie nie chce - trzeba te dwa "gatunki" rozrozniac.

Linux ma byc dla ludzi, a nie ludzie dla linuksa. Jak ktos chce - zapraszam. Im nas wiecej, tym lepiej! :D
Back to top
View user's profile Send private message
rasheed
Guru
Guru


Joined: 15 Dec 2004
Posts: 466
Location: Ostrów Wielkopolski

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Poe wrote:
jeszcze 2 lata temu jak zarejestrowalem sie na tym forum to czułem tutaj niesamowity klimat, widzialem dookola naprawdę dobrych ludzi, którzy wiedzą o co chodzi w Gentoo i nie tylko, którzy wyciągną pomocną dłoń, ale też nie podadzą odpowiedzi idealnie wprost, tylko taką by trzeba bylo jeszcze samemu pokminić.


Teraz też tak jest, tyle, że będąc jednym z "guru" tego nie widzisz ;-)

IMO sposób jest jeden - jeżeli problem był omawiany na forum lub znajduje się w dokumentacji - pouczać i dawać linki. Jeżeli ktoś się nie potrafi dostosować - ban. Proste, przyjemne i skuteczne.

_________________
rasheed - #gentoo.pl@IRCnet team | www.mklimek.org - BLOG - Linux, Opera, Open Source | JID / Mail: rasheed@gentoo.pl

APEL!
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:07 am    Post subject: Reply with quote

tia, cos w tym jest
ja zawsze mialem wrazenie ze gentoo jest nawet nie tyle dla elity co raczej dla ludzi ktorzy wiedza czego chca od systemu i sa gotowi poswiecic troche czasu na to zeby to osiagnac,
wszedl teraz xgl, AFAIK wersja alpha, jak znam zycie, wielu noobow zechce sobie gentoo walnac bo to zajefajnie wyglada, ale pewnie malo kto woogole sie zastanowi co to znaczy wersja alpha :/
a potem jeden blad przy kompilacji i od razu z placzem na forum, nie mowiac juz o postach typu jak sie patchuje :/
sam jestem po 3 dniu usilnych prob skompilowania xgla, dociagania roznych revisions z svna i niewiadomo czego jeszcze, po tuzinie roznorakich bledow w koncu sie pokompilowalo... czy dziala? nie wiem, zaraz sproboje, ale chodzi o to ze do gentoo trzeba miec zaciecie, jesli sie tego nie ma, to cos, go back to madriva, suckers
na noobow nie ma rady, zawsze byli i zawsze beda, ale tu naprawde nie ma znaczenia czy ktos jest noob czy nie, tu chodzi o to jakim kto jest czlowiekiem, bo nieraz widac ze ktos bedzie drazyl i sproboje kazdego mozliwego sposobu na rozwiazanie swojego problemu zanim pusci posta na forum, a nieraz widac ze koles jest len i obibok i mysli ze skoro on tego nie umie zrobic to znaczy ze my go powinnismy przeprowadzic krok po kroku i jeszcze wogole podac przepis na idealne gentoo
eh... nie pozostaje nic tylko karcic leni i odsylac do dokumentacji
a pomyslec ze kiedys czlowiek linuxa zainstalowal bazujac na
Code:

man foo

to byly czasy...
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:13 am    Post subject: Reply with quote

rasheed wrote:
Poe wrote:
jeszcze 2 lata temu jak zarejestrowalem sie na tym forum to czułem tutaj niesamowity klimat, widzialem dookola naprawdę dobrych ludzi, którzy wiedzą o co chodzi w Gentoo i nie tylko, którzy wyciągną pomocną dłoń, ale też nie podadzą odpowiedzi idealnie wprost, tylko taką by trzeba bylo jeszcze samemu pokminić.


Teraz też tak jest, tyle, że będąc jednym z "guru" tego nie widzisz ;-)



Nie mam prawa nazywa sie 'guru' ani nikim takiego pokroju zwlaszcza w tematyce gentoo/linuksa, bo ja wbrew pozorom naprawdę nie za wiele potrafie, wiem i robię.
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
Zgadzam sie, ze nie wolno poblazac ludziom, ktorym nawet sie nie chce poszukac odpowiedzi na pytania w internecie czy w dokumentacji.

Jednak osobiscie uwazam, ze Gentoo bardzo dobrze nadaje sie dla linuksowych nowicjuszy - Gentoo jest dystrybucja cholernie edukacyjna. Jezeli ktos zainstaluje Gentoo tradycyjna metoda (bez instalatora) to podczas dnia poswieconego na instalacje, nauczy sie wiecej niz przez rok pracy z Mandriva, czy innym klikadlem.

Sadze, rowniez, ze nalezy poblazliwiej patrzec na ludzi, ktorzy czytaja dokumentacje, ale jej nie moga zrozumiec - z roznych powodow. Nie wszyscy musza znac angielski i nie wszyscy potrafia zrozumiec nawet przetlumaczonego manuala - ciagle pamietam jakie sam mialem z tym swego czasu problemy. Wiele manuali jest napisanych tak sychym, technicznym jezykiem, ze naprawde nowicjuszowi ciezko dojsc o co tak naprawde chodzi. Dopiero po pewnym czasie czlowiek sie przyzwyczaja i zaczyna lapac.

Trzeba rowniez pamietac, ze czasem, problem moze wydawac sie trywialny, ale nawet, za cholere, nie wiadomo jak zadac googlowi zapytanie - i co wtedy?

Podsumowujac:
Gentoo dla nowicjuszy? Jak najbardziej - niech sie ucza!
Tepic trzeba tylko leni, ktorzy wola tylek komus zawrocic niz poszukac. Problem nie dotyczy nowicjuszy - problem dotyczy ludzi, ktorym sie nie chce - trzeba te dwa "gatunki" rozrozniac.

Linux ma byc dla ludzi, a nie ludzie dla linuksa. Jak ktos chce - zapraszam. Im nas wiecej, tym lepiej! :D


Zgadzam się w 200%.

To że Gentoo jest rewelacyjne dla nowicjusza odczułem kiedyś na własnej skórze - i to dokładnie tak było w moim wypadku jak napisałeś - czytając handbooka, po roku zabawy z wtedy jeszcze mandrake, dowiedziałem się więcej w ciągu 2 dni niż przez ostatni rok.
Gentoo jest idealne na początek - przynajmniej jak się coś zainstaluje to to po prostu działa, a nie tak jak w wiekszości innych dystybucji że brakuje tego, tamtego czy jeszcze czegoś - i jak tu potem się nie zdenerwować?

Więc tak właściwie - oddzielajmy bezwstydnych żerujacych na dobroci i chęci pomocy innych leni, od ludzi którym po prostu coś nie poszło lub czegoś nie zrozumieli czytając howto czy handbook.
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
akroplas
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 87
Location: J-L

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:15 am    Post subject: Reply with quote

A ja zapytam sie... Kiedy newbie przestaje byc newbie :) ? Jest jakas wyrazna granica?
@Kurt Steiner: zgadzam sie w 100%. Poczatkujacy i czlowiek, ktory chce cos zrobic praca innych ludzi to rozne postawy zyciowe.
Ja sam czytalem dokumentacje dogłębnie zanim zadałem pytanie. A kilka razy okazalo sie ze moj problem jest zbyt latwy do rozwiazania zeby umiescic go w manualu. Takie cuda jak gentoo-wiki, gentoo-portage gentoo.org/doc sa nieznane przez wikszosc newbie. Narazie (dopoki instalator bedzie dzialal poprawnie na wiekszosci PCtow) to bedzie spokoj na Forum.

I jeszcze jedno co zauwazylem. Ludzie sa wychowani na takich forach typy forum.infojama.pl - zadajesz pytanie to mowia ci zebys poszukal na google, ale tez podaja ci linka z wynikami. Oni tam lubia być używani jak google???
Osobiscie tez podoba mi sie to co napisal @Poe, naprawadzanie na odpowiedz. Jezeli ktos poprostu zrobi to co jest napisane i pisze " CO dalej?" to wiemy z kim mamy do czynienia :( .
A... i wiekszosc newbie mysli tez ze jak oni maja jakis problem to nikt go wczesniej nie mial ;P
No i ostatnie. Najlepsza pomoc otrzymamy "na stronie producenta" . Wiekoszosc instrukcji zawartych na forum jakiegos programu po drobnych poprawkach dziala i na gentoo. A tam otrzymamy najbardziej wyczerpujaca odpowiedz(Jezeli jej nie znajdziemy)
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:17 am    Post subject: Reply with quote

akroplas wrote:
A ja zapytam sie... Kiedy newbie przestaje byc newbie :) ? Jest jakas wyrazna granica?
[..]

plynnie sie przechodzi. kwestia wlasnej glowy. ja wciaz uwazam sie raczej za newbie.
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
rasheed
Guru
Guru


Joined: 15 Dec 2004
Posts: 466
Location: Ostrów Wielkopolski

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:18 am    Post subject: Reply with quote

Poe wrote:
Nie mam prawa nazywa sie 'guru' ani nikim takiego pokroju zwlaszcza w tematyce gentoo/linuksa, bo ja wbrew pozorom naprawdę nie za wiele potrafie, wiem i robię.


Heh, to taka mała dygresja ;) Upływ czasu - dlatego nie czujesz już tego klimatu co na początku. Teraz masz 900+ postów, jesteś moderatorem - wszystko stało się już.. normalne. Każdy takie coś czuje, niezależnie od forum:)

Pozdrawiam!

_________________
rasheed - #gentoo.pl@IRCnet team | www.mklimek.org - BLOG - Linux, Opera, Open Source | JID / Mail: rasheed@gentoo.pl

APEL!


Last edited by rasheed on Sat Mar 18, 2006 11:19 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:19 am    Post subject: Reply with quote

A ja tam napisze tak:

Lepiej pomagajcie im z tymi noobowskimi problemami niz innym z hardcorem.
ja ostatnio mialem kilka problemow z Gentoo i z tego co widze to nawet najwieksi wyjadacze z tego forum nie wiedza od ktorej strony to ugryzc (o rozwiazaniu problemu nawet nie wspominam).
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:20 am    Post subject: Reply with quote

akroplas wrote:
A ja zapytam sie... Kiedy newbie przestaje byc newbie :) ?


Kiedy przeczyta http://gentoo.org/doc/pl/handbook/ ze zrozumieniem oraz nauczy sie sam rozwiazywac swoje problemy, bez proszenia o pomoc na forum/irc-u/ulicy/szkole/kościele
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:22 am    Post subject: Reply with quote

rasheed wrote:
Poe wrote:
Nie mam prawa nazywa sie 'guru' ani nikim takiego pokroju zwlaszcza w tematyce gentoo/linuksa, bo ja wbrew pozorom naprawdę nie za wiele potrafie, wiem i robię.


Heh, to taka mała dygresja ;) Upływ czasu - dlatego nie czujesz już tego klimatu co na początku. Teraz masz 900+ postów, jesteś moderatorem - wszystko stało się już.. normalne. Każdy takie coś czuje, niezależnie od forum:)

Pozdrawiam!


klimat jest nadal, tylko inny :) na kilku innych forach, mimo ze siedzialem sporo,to kiepsko sie czulem pomimo iz zdawalo sie ze ludzie ogolnie mnie znaja i jako tako szanują. tu jest inaczej, ale EOT, bo nie "co Poe czuje" ;)


poza tym, przewinęło sie tu pare razy zdanie nt. instalatora graficznego.... ostatnio co raz czesciej, nie tylko w tym temacie..... bynajmniej zaczyna mi sie to nie podobać i szczerze mowiac boje sie tego, jak ten GI bedzie w pelni uzywalny....
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:23 am    Post subject: Reply with quote

rane wrote:
akroplas wrote:
A ja zapytam sie... Kiedy newbie przestaje byc newbie :) ?


Kiedy przeczyta http://gentoo.org/doc/pl/handbook/ ze zrozumieniem oraz nauczy sie sam rozwiazywac swoje problemy, bez proszenia o pomoc na forum/irc-u/ulicy/szkole/kościele


Kolega widze profesjonalista ;)

Zapraszam zatem do zabawy:
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-442655.html => moze bedziesz w stanie to wytlumaczyc? Bo dla wiekszosci forumowiczow to sie nadaje do archiwum X :D
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
wodzik
l33t
l33t


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 713
Location: Człuchów

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:27 am    Post subject: Reply with quote

akroplas wrote:
A ja zapytam sie... Kiedy newbie przestaje byc newbie :) ? Jest jakas wyrazna granica?


tak, w momencie gdy zacznie szukac na forum, googlach i paru innych miejscach a dopiero potem pyta. bo w sumie wiekszosc (mysle ze z 99 %) poczatkujacych byla juz gdzies omawiana.
_________________
:() { :|: & };: <- nie próbuj wpisywać tego w konsoli
Back to top
View user's profile Send private message
akroplas
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 87
Location: J-L

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:37 am    Post subject: Reply with quote

rane wrote:

Kiedy przeczyta http://gentoo.org/doc/pl/handbook/ ze zrozumieniem oraz nauczy sie sam rozwiazywac swoje problemy, bez proszenia o pomoc na forum/irc-u/ulicy/szkole/kościele

Handbook przeczytany, kernel panic!'a sie nie boje[ zawsze jest stabilne jądro na bootloaderze awaryjnie(uzywam mm-sources, a gentoo mam od listopada)]. Czytam duzo dokumentacji - wole wiedziec jak rozwiazac problem zanim go bede mial. Ale raczej moje "Kiedy newbie przestaje byc newbie?" bylo takim pytaniem poł-retorycznym, tzn. odpowiedz
@rane i
Poe wrote:
ja wciaz uwazam sie raczej za newbie.

razem rozwiazuja jest satysfakcjonujaca mnie odpowiedzia. Ale nadal mysle ze newbie przestaje byc newbie gdy zostaje developerem:) czyli nadal jestem newbie.

Dlaczego nikt jeszcze glosno nie powiedział, że gentoo to distro dla leni ??? (a moze na tym forum nie wolno tak pisac ?? :PP)

Mam duzo problemow z moim gentoo, ale ogolnie dziala, problemy rozwiazuje w wolnym czasie, udoskonalam - w wolnym czasie. I tego oczekuje od mojego linuxa. Ma dzialac zawsze, na wodotryski przyjdzie czas. Na Wine nadal mi nie dzialaja instalki gier, ktore wedlug winehq.com powinny dzialac. Ale tematow tego typu na roznej masci forach jest pelno, na to tez przyjdzie odpoweidnia pora.

A
Back to top
View user's profile Send private message
rasheed
Guru
Guru


Joined: 15 Dec 2004
Posts: 466
Location: Ostrów Wielkopolski

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:41 am    Post subject: Reply with quote

akroplas wrote:
Dlaczego nikt jeszcze glosno nie powiedział, że gentoo to distro dla leni?


Bo wszyscy o tym wiedzą - przecież jak coś nie wyjdzie to zawsze Ci na f.g.o pomogą :)

Wniosek: jesteśmy za dobrzy! :)

_________________
rasheed - #gentoo.pl@IRCnet team | www.mklimek.org - BLOG - Linux, Opera, Open Source | JID / Mail: rasheed@gentoo.pl

APEL!
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 11:41 am    Post subject: Reply with quote

rafkup wrote:
Zapraszam zatem do zabawy:
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-442655.html => moze bedziesz w stanie to wytlumaczyc? Bo dla wiekszosci forumowiczow to sie nadaje do archiwum X :D


czytałem pobieżnie, ale zajrzyj tam po rozwiązanie- może się wstrzeliłem ?
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
mirek
Guru
Guru


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 489
Location: Oslo Norway

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Tworzene dodatkowych subforum uwazam za zly pomysl. Odkad n.p. rozdzielono forum polskie na dwa dzialy to bardzo rzadko zagladam na subforum i o problemach hardware pytam na forum anglojezycznym.
Poczatkujacy uzytkownicy Gentoo zawsze beda i oby ich bylo jak najwiecej.
Ja uwazam, ze jezeli kogos irytuje zadawane pytanie to lepiej sie nie wysilac i glupio na nie nie odpowiadac.
Forum Gentoo jest najlepszym jakie znam i kazdy znajdzie tu odpowidz na wiekszosc swoich problemow.
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Sat Mar 18, 2006 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

rasheed wrote:
akroplas wrote:
Dlaczego nikt jeszcze glosno nie powiedział, że gentoo to distro dla leni?


Bo wszyscy o tym wiedzą - przecież jak coś nie wyjdzie to zawsze Ci na f.g.o pomogą :)

Wniosek: jesteśmy za dobrzy! :)
Tu nie chodzi o to, ze jestesmy za dobrzy. :P Tu chodzi o to, ze w Gentoo wszystko dziala "automagicznie". :wink: Tu poprostu wszystko dziala i jest przejrzyste - i taki powinien byc system. :D
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum