Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Jak to jest z tą wolnością oprogramowania?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
koval_ski
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 74
Location: Poland, Wrocław

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 1:11 pm    Post subject: [OT] Jak to jest z tą wolnością oprogramowania? Reply with quote

Witam!
Jeżeli mam jakiś program na licencji GPL i go zmodyfikuję, to mogę później rozprowadzać jak chcę, byle razem z kodem źródłowym. Mogę pobierać opłaty lub nie, ale czy mogę go wogóle nierozprowadzać? Ma to oczywiście sens tylko w przypadku programów działających na serwerze. Powiedzmy że chodzi o komunikator internetowy, gdzie klient byłby rozprowadzany razem z kodem źródłowym itd, ale serwer umożliwiający komunikację klientów nie byłby wogóle udostępniany, ale napisamy z wykożystaniem już istniejących kodów rozprowadzanych na licencji GPL. Czy takie działanie jest legalne? Czy nie łamie ono postanowień licencji?
Pozdrawiam!
Back to top
View user's profile Send private message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

Po pierwsze zaczynając, produktów napisanych na licencje GPL nie można sprzedawać prócz kilku małych wyjątkół. Co do rozpowszechniania to nikt nie nakazuje tobie udostępnić zmodyfikowanego przez ciebie kodu, więc taki program możesz do woli uzywać, nawet jeżeli będzie to serwer! Tak samo było z jogger1pl który bazował na kodzie jogger, ale zotał mocno zmodyfikowany przez sparrowa, jednak do dziś nik nie widział jego źródeł oczywiście oprócz sparrowa. Kiedy jednak udostępniasz program do publicznego użytku jesteś zobowiązany do użycia pochodnej GPL (jeżeli program na tym bazował) lub innej licencji opensource. Oczywiście jeżeli to był twój kod możesz go udostępniać na dowolnie wybranej przez ciebie licencji. Chyba że program wykorzystuje tylko biblioteke, a nie zmodyfikowany kod innego programu, lub sam zmodyfikowany program, wtedy program może być zamknięty, ale nalezy zaznaczyć, że biblioteka z której korzystasz jest OpenSource.
Back to top
View user's profile Send private message
univac^
Apprentice
Apprentice


Joined: 19 Sep 2004
Posts: 231
Location: Suwalki, Polska

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Przeczytaj licencję.
_________________
Gentoo own3d
Back to top
View user's profile Send private message
stach
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Feb 2005
Posts: 87
Location: Polska, Olsztyn

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

Rozumiem, ze mówisz o tlenie...;) ?
_________________
Sila w slabosci sie rodzi
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

Zwierzak wrote:
Chyba że program wykorzystuje tylko biblioteke, a nie zmodyfikowany kod innego programu, lub sam zmodyfikowany program, wtedy program może być zamknięty, ale nalezy zaznaczyć, że biblioteka z której korzystasz jest OpenSource.


Nie. To zalezy od licencji na jakiej jest biblioteka. Najwyrazniej chodzilo Ci o LGPL i wtedy jest to ok.
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 3:58 pm    Post subject: Re: [OT] Jak to jest z tą wolnością oprogramowania? Reply with quote

koval_ski wrote:

Mogę pobierać opłaty lub nie, ale czy mogę go wogóle nierozprowadzać?


Możesz -> źródło

Zwierzak wrote:
Po pierwsze zaczynając, produktów napisanych na licencje GPL nie można sprzedawać prócz kilku małych wyjątkół.

nie rozpowszechniaj bzdur !!!, tylko przeczytaj
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
gentooxic
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 108
Location: N 50°48' E 19°07'

PostPosted: Thu Mar 09, 2006 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Praktycznie zawsze jest wiadomo na jakiej licencji jest rozprowadzany program, wystarczy tylko ją przeczytać (no chyba, że ona nie akurat do czytania jest) :)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum