Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Aristo Prestige 700 i gentoo
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
keefas
n00b
n00b


Joined: 02 Mar 2006
Posts: 2

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 12:54 pm    Post subject: Aristo Prestige 700 i gentoo Reply with quote

Witam!

Mam taki drobny problemik.

Otóż ma sprzęt następujący
Aristo Prestige 700 (laptop. Znany również jako Compal CL-56)
Intel Pentium 4 Mobile - Centrino 2MB Dothan 1,7GHz
80GB HDD Samsunga (model MP0804H)
1,5GB RAM (1GB Kingstone + 512 GoodRAM)
DVD-RAM MATSHITA UJ-820S firmware 1.0

I może po kolei :-)

Próbowałem zainstalować sobie Gentoo 2005.1 r1, jednakże mi się to nie udało. Pojawiał się napis

Code:

loading gentoo....
loading gentoo.igz.....

i tych kropek było równo 3 (a może 2) linijki.

Po przeczytaniu setek postów na forach wypróbowałem bodajże wszystkie parametry instalacji. Efekt zawsze ten sam. napis Loading gentoo.igz.... i kropeczki (UWAGA! Nie ma słówka READY na końcu. Po prostu "._"). Dałem więc sobie spokój z instalacją.

Niedawno wyszła wersja 2006.0 i znów próbowałem sobie zainstalować gentoo. Tym razem jednak błąd był inny. Pojawił sie napis
Code:

Disk error 80, AX=420B, drive 90

wyczytałem, iż może to być problem BIOSu. I rzeczywiście tak było.

Po downgrade'dzie z biosu 140T1 poprzez 130T2 i dalej 120A, 110A aż do 100A. I tutaj się udało. Błędu więcej razy nie było. Jednak...
Wrócił stary problem... Loading gentoo.igz i kropki...

Sprawdzałem dalej fora i komuś zostało tam poradzone, aby spróbował odpalić Knoppixa i z niego zainstalować. Spoko. Knoppix poszedł (wersja 3.8.1). Przeszedłem procedurę instalacyjną (jeszcze na 2005.1 r1) i w momencie wydania polecenia
Code:
grub-install
lub coś podobnego (instalacja GRUB'a) pojawił się komunikat mówiący (nie pamiętam dokładnie), że GRUB próbuje wykryć mój BIOS i się do niego dopasować. Po 3h czekania stwierdziłem, że mu się raczej nie udało :/ Po reebocie wszystko było w pożądku (w sensie MBR nie został nadpisany i WinXP się zbotował bez problemu).

Taki mam głupi problem i błagam was pomóżcie mi :-) Lub chociaż podajcie mi adres, gdzie mogę szukać odpowiedzi.

Pozdrawiam i z góry dzięki

keef

PS. AAA. Właśnie. Jak już wspomniałem knoppix się botuje, a laptopa dostałem z zinstalowaną fedorą (która też się instaluje - sprawdzałem)). Tak więc czemu gentoo nie chce?

Jeszcze raz dzięki
Back to top
View user's profile Send private message
szolek
Guru
Guru


Joined: 30 Mar 2005
Posts: 570
Location: Brzóza Królewska

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

No kolego jak już knoppixa zabootowałeś to możesz smiało instalować gentoo. Nie ma takiego obowiązku instalowania gentoo z płyty livecd gentoo. To jest poprostu linux live na płycie z kilkoma narzędziami które się wykorzystuje do instalacji. Mało tego jak już masz fedorke na dysku możesz również z niej instalować. Masz taki wybór że może się to nie wydawać.
A co do płytki gentoo możesz spróbować podać parametry przy bootowaniu. Może chodzić także o bufor ramki domyślnie włączany. Spróbuj zamiast klepnięcia w enter wpisać gentoo-nofb. Poza tym szerzej o parametrach pod F1.
Back to top
View user's profile Send private message
keefas
n00b
n00b


Joined: 02 Mar 2006
Posts: 2

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

tak tak. Instalowałem z knoppixa Gentoo. Tylko mi się grub nie chciał zainstalować :-)

I o parametrach spod F1 też wiem :-)

I -nofb też używałem z takim samym skutkiem :-)

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
damjanek
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 259
Location: Poland, Poznań

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

Zamiast robić grub-install, odpal shella gruba, przy użyciu polecenia
Code:
grub
Jak masz postąpić dalej, dowiesz się z podręcznika Gentoo.
_________________
$ uname -rms
Darwin 10.0.0 i386
Welcome to Darwin!
#gentoo-pl@freenode and #gentoo.pl@ircnet team
Back to top
View user's profile Send private message
WujekStaszek
n00b
n00b


Joined: 18 Feb 2006
Posts: 18

PostPosted: Thu Mar 02, 2006 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Sprobuj uzyc lilo, jesli Ci sie nie uda, to sprawdz czy konfig bootloadera z Fedory bedzie dzialal dobrze. Ewentualnie uzyj waniliowych zrodel kernela - moze jakis patch nie dzialac z Twoim sprzetem (na moim na przyklad Nitro spowalnia komputer).
_________________
Gentoo 2006.0, Fluxbox, Firefox 1.5 @ Celerdon D 330 [2.66 @ 3 GHz] 512 MB RAM.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum