Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Gentoo wymiata
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
stach
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Feb 2005
Posts: 87
Location: Polska, Olsztyn

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 9:10 pm    Post subject: [OT] Gentoo wymiata Reply with quote

Namieszalem sobie w swoim gentoo i w chwili slabosci zamiast naprawiac wywalilem je z kompa. Rozpocząłem eksperymenty z innymi dystrybucjami. Po kolei pojawily sie: Fedora4, SUSE i Ubuntu i powiem Wam jedno... Gentoo przy tych dystrybucjach to cudo prawdziwe. Nie jestem informatykiem, na wiekszosci spraw zwiazanychz systemem sie nie znam, ale gentoo dziala najszybciej - jest najbardziej zrozumiale w zasadach swojego dzialania. Normalnie Gentoo ponad wszystko. To tyle. I właśnie sktuszony wracam do Gentoo. I nie straszne mi ponowne przechodzenie na nowsza wersje gcc ;) zaraz po instalacji... To taka samokrytyka neofity :)
pozdrawiam
_________________
Sila w slabosci sie rodzi
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Heh, tu Cie doskonale rozumiem. Był dzień gdy sie wkurzyłem na długi czas kompilacji i na to, że Gentoo zajmuje sporo więcej miejsca niż taki Debian, ale zainstalowałem na drugim dysku Debiana, Slacka, NetBSD (o jezuuu, jaka bieda) to doszedłem do wniosku, że zostawie jednak Gentoo :D
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
kwach
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 15 Sep 2005
Posts: 103
Location: Łódź, Poland

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 10:29 am    Post subject: Reply with quote

Ja w sumie też już chyba na dobre z Gentoo zostaje. Najpierw bawiłem się Knoppixem (żeby czasem czegoś nie popsuć 8)), potem byl Red Hat 9, Fedora 3, Mandrake 10 i Gentoo.
Potem jeszcze spróbowałem Debiana (niestety ... instalacja była strasznie skomplikowana, nie miałem pojęcia o co tam biega :P). Ostatnio spróbowałem nawet Ubuntu, które jest w miare fajne, tyle że strasznie trudne w konfiguracji. A mianowicie w Gentoo jak coś nie działa (np moja karta dzwiękowa pod ISA) to wystarczyło troche poszukać i dało rade. Pod Ubuntu zaś jak samo się nie zainstaluje, to raczej nie ma sensu się męczyć (ile to trzeba rzeczy zainstalować, zeby móc sobie samemu jądro skompilować :wink:.
Tak więc jak dla mnie tylko Gentoo, za to że działa, a jak nie działa to wystarczy forum, pare kliknięć i już działa 8)

Pozdrawiam, Kuba
_________________
IBM R61i + Ubuntu
(no patience for Gentoo, but love it anyway)
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 10:34 am    Post subject: Reply with quote

Te przesto przechodzilem.
A najbardiej to chyba podoba mi sie portage, gdzie np. nie muse sukac aktualnien, czy sciagac gier.
Wpisuje emerge sync i emerge -uD world i mam updated system ;)

Fajne jest tez emerge americas-army => sam wszystko robi. A na suse np. musialbym szukac w necie linku skad tegre najpierw zassac. Juz nie mowie o tym, e polowy soft, jaki jest w portage nie ma w innych distrach.

IMHO SaXa SuSE mi brakuje, ale da sie przezyc ;)
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 10:40 am    Post subject: Reply with quote

kwach wrote:
Ostatnio spróbowałem nawet Ubuntu, które jest w miare fajne, tyle że strasznie trudne w konfiguracji.

Kawalek czasu temu dostalem plytki Ubuntu... powodowany ciekawoscia co tam konkurencja ( ;) ) robi wlozylem LiveCD do napedu i reboot notebooka. Uruchomilo sie cos brzydkiego (chyba bazujace na dialog) - po dobrej chwili polapalem sie o co w tym chodzi i zaczalem uruchamiac nareszcie system, lecz... wieszal sie - w roznych momentach. Po dwoch probach u siebie i jednej na innym komputerze (juz stancjonarnym) z takim samym efektem plytki odlozylem na regal i poszedl wielki ROTFL.
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
kwach
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 15 Sep 2005
Posts: 103
Location: Łódź, Poland

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 10:53 am    Post subject: Reply with quote

U mnie ubuntu się nie wieszało. Tzn. z livecd chyba jak odpaliłem coś pog glx to siadał, ale poza tym to działało. Mnie zniechęciło to, że żeby sobie w jajku obsługę ISA włączyć to musiałem sporo rzeczy zainstalować (bezcenne miejsce na dysku) i kupe roboty z tym. Co więcej przyzwyczaiłem się do emerge program i bez tego jakoś mi się nie chciało instalować. No i jeszcze zabawa z ustawianiem serwerów, brak kadu itp.
JA ubuntu oceniam b. dobrze, ale to i tak nie Gentoo...

BTW: fajny pomyśł z wysyłaniem płytek: po miesiącu jużdostałem piękne, lśniące i pachnące (i pogniecione porzez poczte)
_________________
IBM R61i + Ubuntu
(no patience for Gentoo, but love it anyway)
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 10:55 am    Post subject: Reply with quote

kwach wrote:
BTW: fajny pomyśł z wysyłaniem płytek: po miesiącu jużdostałem piękne, lśniące i pachnące (i pogniecione porzez poczte)

Musze przyznac, ze mi sie to wlasnie bardzo podoba :) A my (niewazne kto dokladnie ;) ) zamowilismy ich chyba cos okolo 100 - przyszly elegancko zapakowane w sporych rozmiarow pudelko. Vardo cos bedzie wiecej wiedzial na ten temat.
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
tomekb
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Aug 2005
Posts: 126

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 11:02 am    Post subject: Reply with quote

Na mnie ubuntu sprawil calkiem dobre wrazenie, potrafil uruchomic caly sprzet, szczegolnie siec, z ktora mialem wtedy problemy. Ale tylko ten instalowany, livecd jest jakies skopane. W sumie zaliczylem wtedy tulaczke po fedorze, manrake'u, suse, ubuntu i tylko te dwie ostatnie dystrybucje sprawiaja jakies dobre wrazenie. Szczegolnie suse po dopisaniu paru mirrorow i lekkim tuningu. Znowu ubuntu moze byc dobre dla tych, ktorzy licza na to, ze system po zaintalowaniu ma byc juz gotowy do uzytkowania bez jakiegos "dziwnego kombinownia". Oczywiscie mam tu na mysli ZU, cos w stylu mojej mamy na przyklad :wink: Dla mnie sposob konfiguracji takich distro nie odpowiada kompletnie. Konfiguracja jest trzymana po jkaichs dziwnych plikach, nie ma to jak w Gentoo - przejrzysty /etc :) O mandrake'u szkoda wspominac - przy wybieraniu pakietow wybralem gnome, ale po zainstalowaniu nie moglem w zaden sposob go uruchomic, nawet w gdm go brak. A fedora to juz klapa kompletna - testuje rozwiazania dla rhel calkowicie nieprzydatne na desktopie - po co komu selinux lub gcc4 jako defaultowy kompilator? Jesli to samo ma zrobic novell z opensuse, co rh z fedora to bedzie mi bardzo przykro.
Back to top
View user's profile Send private message
yemu
Guru
Guru


Joined: 05 Jun 2003
Posts: 342
Location: /poland/warsaw

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 11:36 am    Post subject: Reply with quote

ja jakis czas temu na komputerze w pracy sprobowalem zapuscic kubuntu 5.10. ogolnie nie jest moze najgorzej, ale sporo trzeba bylo sie nameczyc, zeby powylaczac domyslnie powlaczanie uslugi i pozmieniac ustawienia na sensowne. niestety update do kde-3.5 lekko rozwalil system i kdm przestal dzialac. jako plusy kubuntu moge dodac, ze maja fajny zestaw patchy na kde (np. pasku wyszukiwania google w konquerorze pokazuje podpowiedzi wziete z historii google - widac czego ludzie szukaja - to jest naprawde niezle :-). na notebooku niestety kubuntu nie sprawdzilo sie - livecd nie wykrywal poprawnie karty i X nie dzialaly. zwyklej instalacji nie probowalem. instalacja sterownikow ati w gentoo to byla czysta przyjemnosc :-) teraz u mnie leci emerge quake4-demo :-)
pozdro dla wszystkich gentuser'ow :-)
y
_________________
Centrum Jêzyka Francuskiego VOILA - http://www.voila.edu.pl
Back to top
View user's profile Send private message
rooter666
n00b
n00b


Joined: 20 Oct 2005
Posts: 33

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

ja na gentoo trafiłem po użytkowaniu mandrejka (krótko-1 tydzień)
potem przyszło slackware - tu już byłym bardzo zadowolony i 2 lata używałem na desktopie
ale jednak w slaku jest mało oprogramowania a samemu kompilować to się trzeba narobić,
zawsze jakiejś biblioteki brakuje ...
no i w końcu gentoo , zainstalowałem ze stage3-athlon-xp i tak zostało :D

pozdrawiam
rooter
_________________
gg:7578767
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

Jak 1 raz posadzilem Gentoo, to od razu wiedzialem ze to system dla mnie ;)
Pozniej tylko go reinstalowalem ze 100 razy, az wkoncu jest super szybciutki i stabilny :D
Back to top
View user's profile Send private message
Eeeyeore
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 May 2005
Posts: 178
Location: Poland

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Ale temat lizu lizu myju myju , a prawda jest taka ze kazdy ma to na co sobie zaluzyl.
Ja to tylko dlatego ze byla i jest taka krowa na starcie - zawsze to blizej osla
A teraz zajmuje sie rozmanazaniem krow, na razie jest piec krow w tym jedna utwardzana, a w oborze jest jeszcze miejsce na 4 sztuki
_________________
Tutaj sie dopiero dzieje !!!
Nie wiedzialem ze na swiecie jest tylu idiotow - dopoki nie zajrzalem do internetu...
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

Eeeyeore wrote:

A teraz zajmuje sie rozmanazaniem krow, na razie jest piec krow w tym jedna utwardzana, a w oborze jest jeszcze miejsce na 4 sztuki

if_free_obora && quickpkg krowa -utwardzana
?
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 3:14 pm    Post subject: Reply with quote

ja używałem na początku mandrake - nic nie potrafiłem tam doprowadzić do działania - chęć odpalenia lirca graniczyła z cudem dla newbie.
W końcu pewna dobra osoba poleciła mi Gentoo, dała parę dobrych rad i poszło. Instalator nauczył mnie rozumieć Linuxa :)

Teraz mówię, każdemu, że jeśli nie chce się zniechęcić do Linuxa to niech zacznie od Gentoo :)
Każde inne distro którego próbowałem odbiło mi się czkawką.
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
Riklaunim
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Dec 2004
Posts: 286
Location: Poland

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

Gentoo lubię bo:
a) jest to distro "ciągłe", nie ma skokowych wersji
b) ma rozbite KDE :)
c) łatwo zainstalować PHP5+wiele dodatków
d) ma wypasioną dokumentację i wiki

Oprócz Gentoo fajny jest też Arch ale przydałoby mu się trochę więcej stabilności i trochę więcej możliwości pacmana (i rozbite KDE też byłoby fajne)
_________________
Biblioteka CMS i PHP | Biblioteka Linuksa | Biblioteka cRPG | Biblioteka Pythona
Back to top
View user's profile Send private message
ilny
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Nov 2005
Posts: 239
Location: [Poland] [Wlkp]

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ja zaczynalem jakies 3 lata temu od Mandrake, ktory nie przyniosl nic dobrego, ciagle sie cos sypalo i czas Mandrak'owania uwazam za stracony :wink: Nastepnie przez dluzszy okres Slackware, ktory bardzo mi odpowiadal, jednak gdy pierwszy raz skompilowalem gentoo, poznalem portage nie chcialem juz innego linux'a. Gentoo spelnia wszystkie wymogi, jak wspomnial Riklaunim rozbite kde i wiele innych, ale sami wiecie dlaczego uzywacie Gentoo :wink: :twisted:
Pozdrawiam :D
_________________
Use!: [stage1/stage3 & minimal CD ]
Back to top
View user's profile Send private message
qermit
Veteran
Veteran


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 1032

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Jednak gentoo to gentoo. Zaczynałem od slackware (nadal go używam na słabszych kompach), po 1,5 - 2 latach, przesiadłem się na Gentoo i tak zostało do dziś.
Niestety jestem zmuszony do kożystania z debiana (za jakie grzechy), gdzie zależności są ustawione na sztywno, a do wyboru jest przeważnie tylko jedna wersja programu. A teraz siedzę na windzie :( i instaluję Visual Studio .NET ( i przed chwilą chcałem się przełączyć na konsolę - ctrl+alt+F1, ale coś poszło nie tak)
_________________
"A co ty masz w swoim LinuXie?" - Dr Qermit
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Dec 30, 2005 8:51 am    Post subject: Reply with quote

Ja zaczynałem na SuSE 5.2, ktory byl uszkodzony i nawet dzis nie potrafie tam uruchomic X'ow.
Pozniej troche mandarynki i slackware.
Z przyczyn technicznych niemoglem se pozniej pozwolic na linuksa, jednak przezwyciezylem wszystko i posadzilem redhat 9. Nie byl to zbyt dobry wybor, wiec sybko prenioslem sie na SuSE 9.1. Na tym distro jechalem prawie rok. Chcialem sie nauczyc chociaz podstaw linuksa, zanim zabiore sie za gentoo. Mialem 2 HDD. Na swietach Bozego Narodzenia 2004r 1 raz postawilem Gentoo obok SuSE ;). Pozniej suse usunalem. cp -a ... ;) i tak jakos zostalo :D.
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Fri Dec 30, 2005 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Moja droga to Mandrake -> Slackware -> Gentoo. Po drodze jakieś próby z innymi distro, przy czym Debian nigdy nie zdołał mnie do siebie przekonać :/ , SuSe wersja bootonly (czy jakoś tak) nie umiało znaleźć i połączyć się z serwerami do instalacji sieciowej, Fedora jest "ograniczona", Arch zbyt słabo rozwinięty a Ubuntu zbyt mocno uproszczony. A poza tym te wszystkie zależnosci w dystrybucjach pakietowych... :/
Acha, jeszcze były jakieś nieśmiałe próby z *BSD, które za każdym razem skutecznie mnie do siebie zniechęcają (ostatnio FreeBSD - słabą obsługą, a raczej brakiem obsługi - framebuffera).

W Gentoo mam to co chcę i czego nie muszę. Jest pełna wolność, dowolność i różnorodność. No i poza tym to co tygryski lubią najbardziej, czyli kompilacja systemu ze źródeł :twisted:

W miarę możliwości i czasu chciałbym jeszcze spróbować innych dystrybucji budowanych ze źródeł (SourceMage, Sorcerer itp)

PS. moje systemy służą jako domowa workstacja.
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Sat Dec 31, 2005 11:09 am    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
W Gentoo mam to co chcę i czego nie muszę. Jest pełna wolność, dowolność i różnorodność. No i poza tym to co tygryski lubią najbardziej, czyli kompilacja systemu ze źródeł :twisted:

Tak mnie teraz naszła myśl, że esencją Getnoo, że tak powiem, jest to że odzwierciedla całość i charakter w jaki działa i funkcjonuje całe "open software". Czyli masa oprogramowania składająca się na fajną rzecz. I to jest jego charakter, za ktury Gentoo lubie.
Wymaga jednak troszke wiedzy do konfiguracji.

Z innych systemów kazdy ma swuj charakter, ja chętnie potestowałbym jeszcze Solarisa,
miałem go 1 dzień, a wywarł na mnie pozytywne wrażenie, a chciałbym go porównac z Gentoo.
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Sat Dec 31, 2005 11:36 am    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
workstacja.

Dziwne tłumaczenie ;) wg mnie powinno się używać określenia workstation, a polski odpowiednik - stacja robocza :)

a co do mojej drogi - dawno temu były próby z debianem i slackware, potem długa przerwa.
Kolejne próby z PLD (bardzo przyjemny system :) ), debianem, w końcu przypasował mi slack - postawiłem na nim serwer, który śmiga do dzisiaj, i nawet miałem go na moim kompie :)
W końcu usłyszałem o gentoo - wydrukowałem handbooka, zainstalowałem (z tego co pamiętam chyba 2 razy instalowałem, bo coś po drodze popsułem) - i od marca 2005 działam cały czas na gentoo :) ~x86 oczywiście ;)

a debiana nigdy nie byłem w stanie zrozumieć ...
Slack jest bardzo przyjemny, ale raczej na serwer - zainstaluj i zapomnij, że istnieje ;)
PLD dawno się nie bawiłem, a mandrake i inne tego typu zawsze mnie odstraszały ;)
Fedorą bawiłem się tylko na uczelni ;)
Back to top
View user's profile Send private message
rane
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 306
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Sat Dec 31, 2005 11:55 am    Post subject: Reply with quote

Ja polecam zabawę z wszelkiego rodzaju BSD, zwłaszcza Free. Też jest oparte na źródłach, też ma system portów, a ich firewalle to naprawdę klasa wyżej niż iptables.

Pozdrawiam,

Łukasz
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Sat Dec 31, 2005 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Ja mam Gentoo od niedługo i najpierw napisze co mnie zniechęcało:
- GLI mi rozwaliło tablicę partycji i potem musiałem ją naprawiać testdiskiem i po kolei fsck na wszystkich partycjach spod Knoppiksa,
- natłok flag, jak instalowałem Gentoo nie wiedziałem co tam wpisać. Wg mnie powinno być jakieś sensowne default, no może 3 różne (serwer, biuro, minimul, full, czy coś w tym stylu), żeby było o co się zaczepić na początku. Potem wiadomo -- samo jakoś idzie,
- brak napisania wyraźnie, że można (a nawet wg mnie trzeba) instalować Gentoo z poziomu innego Linuksa a nie z LiveCD,
- miejsce na dysku ubywa milion razy szybciej niż na innych distrach a przy tym robi to w sposób wysoce podstępny,
- KDE nie dodaje /usr/kde/3.4/bin do $PATH,
- są problemy i niech nikt mi nie mówi, że nie ma, z PEŁNĄ polonizacją systemu szczególnie dla newbies. IMHO powinien być skrypt (i step w handbooku), który się robi tak: set-locales pl_PL.UTF-8 i powinno samo iść,
- Gentoo jako jedyna dystrybucja nie wykryło i nie skonfigurowało dysku, żeby korzystał z odpowiednich ATA/DMA. Do tej pory każda dystrybucja to robiła. Bardzo nie miłe wrażenie. XMMS się ciął, gdy ruszałem myszką, poczucie ogromnej ciężkości systemu, psuje pierwsze wrażenie, tu coś TRZEBA zrobić.
- niektóre aplikacje mają w portage megastare wersje (wręcz archaiczne).

To teraz zalety:
+ emerge mozilla-firefox-bin i mam Fx-a.
+ wszystko jest jak JA chcę, bo mogę sobie zmieniać dowolnie konfigi i żaden konfigurator graficzny nie będzie mi ich nadpisywał.
+ bezpieczeństwo i stabilność pakietów - szybkie aktualizacje portage'a w przypadkach łat bezpieczeństwa oraz stabilne programy są przez jakiś czas testing, więc teoretycznie byle czego nie zainstaluję (chyba, że sam chcę).
+ ebuildy dla bardzo fajnych rzeczy typu nvidia- ati- americas-army- a nawet rzeczy, typu cedega-, które wymagają tylko umieszczenia odpowiedniego pliku w odpowiednim miejscu aby nie bawić się w instalowanie ręczne owych rzeczy.
+ łatwo daje się robić na Gentoo dystrybucje typu LiveCD, np. bardzo fajny NavyN OS.

Ogólnie Gentoo rulez, ale nie poleciłbym początkującemu albo człowiekowi bez Internetu.

A moje dystra (w kolejności ~chronologicznej):
* Mandrake 9.x - 10.1 <- bardzo fajne, wszystko było do wyklikania i na prawdę działało
* Aurox 9.x - 10.1 <- jeszcze fajniejsze, wg mnie wymagało _troszkę_ więcej doświadczenia, niemniej też dość intuicyjne
* Knoppix 3.x <- jako dodatkowy system, miał ciekawe aplikacje niedostępne w Auroksie
* Kubuntu <- bardzo fajny system, miałem problemy z PLiterkami, wywaliłem, bo zainstalowałem Gentoo
* Gentoo 2005.0 <- najgorszy system ze wszystkich, które miałem ;)

A co do LIRCa, to w Gentoo niestety nie potrafiłem sobie zainstalować przez emerge, w ten sposób, żeby urządzeniem, z którego czyta impulsy był CD-In z ALSA'y w Auroksie instalowałem ze źródeł (zgodnie z instrukcjami na stronie lirc.org) i poszło praktycznie od razu, w Gentoo myślałem, że będzie jeszcze prościej, ale musiałem też instalować ze źródeł.

Jeszcze mi przyszło do głowy co by się przydało Gentoo:
o Dobra nakładka graficzna na portage (coś a'la porthole), która by w sposób _dobry_ instalowała pakiety, to jest przez dodawanie w miarę potrzeby wpisów do /etc/portage/package.* a nie jak porthole przez olewanie worlda, z czym są później jaja, jak chcemy zrobić update świata i wywalić niepotrzebne rzeczy.
o Dobry graficzny instalator dla Gentoo (GLI jest krokiem w dobrą stronę),
a obie rzeczy w duchu nauki, aby osoba mogła nauczyć się z czasem używać commandline'a i obejść się bez wyżej wymienionych.

Życzę wszystkim udanego (jeszcze lepszego) nowego roku i aby Gentoo rosło w potęgę.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Dec 31, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

rane wrote:
Ja polecam zabawę z wszelkiego rodzaju BSD, zwłaszcza Free. Też jest oparte na źródłach, też ma system portów, a ich firewalle to naprawdę klasa wyżej niż iptables.

Pozdrawiam,

Łukasz



Wole ReiserFS ;)
A i soft w portach BSD jest stary :/ IMHO nie nadaje sie to na desktop, czyli OS nie dla mnie raczej :P
Back to top
View user's profile Send private message
tomekb
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Aug 2005
Posts: 126

PostPosted: Sat Dec 31, 2005 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Gabrys wrote:
- natłok flag, jak instalowałem Gentoo nie wiedziałem co tam wpisać. Wg mnie powinno być jakieś sensowne default, no może 3 różne (serwer, biuro, minimul, full, czy coś w tym stylu), żeby było o co się zaczepić na początku. Potem wiadomo -- samo jakoś idzie,

Ale właśnie o to chodzi! Żeby każdy mogł sobie wybrać to, co mu odpowiada. A jak jeszcze nie wiesz, to instalujesz defaultowo poustawiane pakiety z USE - ja tak robiłem, gdy po raz pierwszy stawiałem gentoo. I wydaje mi się, że te standartowe są dobrze ustawione, zresztą komu by się chciało tworzyć takie zestawy? :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 1 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum