Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
ADSL και Linux
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
paul555
l33t
l33t


Joined: 22 Nov 2004
Posts: 612
Location: Greece

PostPosted: Thu May 19, 2005 3:27 pm    Post subject: ADSL και Linux Reply with quote

Γεια σε ολους.Θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να αποκτησεις ADSL συνδεση στο linux.Συγκεκριμενα αυτες τις μερες πηγα σε ενα καταστημα Γερμανος στην περιοχη που μενω και μου εδειξαν τα διαφορα πακετα.Επειδη εγω απο το Σεμπτεμβριο θα φυγω στο εξωτερικο η λυση ενος ADSL box μου φανηκε η ιδανικη (η πωλητρια μου προτεινε ογκοχρεωση....).Αλλα τα δυο ADSL box που μου εδειξε (ondsl kit της otenet και το ADSL box της Forthnet) εχουν usb modems (sagem f@st 800 και crypto νομιζω) τα οποια δεν ξερω αν δουλεουν στο linux (χρησιμοποιω Gentoo) οποτε θα ηθελα modem με ethernet interface για πιο ευκολη εγκατασταση ευκολια χρησης και ασφαλεια στο linux (νομιζω).Τωρα δεν ξερω τι να κανω να παρω ενα ADSL box με το usb modem και αργοτερα να αγορασω ενα router (εχω στα υποψη μου ενα level one FBR-1407A ADSL Modem with Firewall/VPN Router) αλλα αυτη η λυση μου παει 100 euro παραπανω η να παρω το router και να κανω μια αοριστου χρονου συνδεση;Αν ξερετε κατι η αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια αλλη λυση παρακαλω βοηθηστε με.
Back to top
View user's profile Send private message
manos
n00b
n00b


Joined: 10 Apr 2005
Posts: 12
Location: Greece

PostPosted: Fri May 20, 2005 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω Gentoo σε σταθερά και φορητό PC :D .Έχω βαλει DSL και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Έχω πάρει το Connex από τον ΟΤΕ που δίνει μαζί το jetspeed 520(i). Βγάζει μια usb και μια eth. Στην eth έχω συνδέσει ένα switch τις LevelOne 8 θέσεων και τα Gentoo μου πάνε μια χαρά. Το switch μου κόστισε 20 Ευρώ (!)..
Το μόντεμ αυτό δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά αλλά αν σκοπέυεις να πάρεις κάτι άλλο αργότερα ή να το σταματίσεις ίσως να σε ικανοποιήσει. Στο κόνεξ το μόντεμ είναι δικό σου όταν πέρνεις το πακέτο. Σε αντίθεση με κάποια άλλα πακέτα που το μόντεμ το παίρνεις leasing.. Πρέπει να το ψάξεις λίγο αυτό. Η άποψή μου για την LevelOne πάντως είναι πολύ καλη από το switch που έχω και από έναν router που έχει ένας φίλος μου.
Back to top
View user's profile Send private message
aLeX_1
n00b
n00b


Joined: 13 Jun 2005
Posts: 10

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Πρώτον φίλε μου απόφυγε ΟΛΑ ΤΑ USB MODEMS.. Είχε ένας φίλος δοκιμαζα να το περάσω μ ένα σωρό πατέντες κλπ κλπ. Τίποτα πρόσφτα λοιπόν που έβαλα και εγώ DSL πήρα ξεχωριστά το router μου και ξεχωριστά γραμμές ή οτιδήποτε άλλο. Το ίδιο θα σου πρότεινα να κάνεις και εσύ πριν βρεθέις προ εκπλήξεως!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum