Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[HU] ALSA hangerõszabályzás nem megy!
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pczolee
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 53
Location: Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 11:12 am    Post subject: [HU] ALSA hangerõszabályzás nem megy! Reply with quote

Sziasztok!

Egy érdekes gondom adódott! X alatt nem tudom az alsa hangerejét állítani, és használni sem (az OSS-é megy!)! A szituáció azért érdekes, mert a jogok rendben vannak (az UDEV alatt), és sima terminálról (pl CTRL+ALT+F1) ugyanazzal a felhasználóval bejelentkezve megy! Mindkét helyrõl az alsamixer-t próbáltam! X alatt (XFCE ablakkezelõ alatt) ez a hibaüzi:
Code:
bash-2.05b$ alsamixer

alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: Permission denied


Viszont, ha sima terminálról egyszer elindítom, utánna már megy X alatt is!

Kérdésem miért van ez?

Hogyan oldhatnám meg, hogy menjen normálisan?

Az udev alatt miért van az, hogy hiába állítom be a jogokat, újraindítás után megváltoznak, nem menti el! Pedig ha ezt sikerülne megoldanom, az már megtenné!
_________________
<=PcZ On LinuxOS -- Powered By Gentoo Linux=>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds


Last edited by pczolee on Sun May 08, 2005 8:26 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
SysOP XXL
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 27 Jan 2004
Posts: 139
Location: Kecskemét, Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 2:00 pm    Post subject: Re: ALSA hangerõszabályzás nem megy! Reply with quote

pczolee wrote:
Sziasztok!

Egy érdekes gondom adódott! X alatt nem tudom az alsa hangerejét állítani, és használni sem (az OSS-é megy!)! A szituáció azért érdekes, mert a jogok rendben vannak (az UDEV alatt), és sima terminálról (pl CTRL+ALT+F1) ugyanazzal a felhasználóval bejelentkezve megy! Mindkét helyrõl az alsamixer-t próbáltam! X alatt (XFCE ablakkezelõ alatt) ez a hibaüzi:
Code:
bash-2.05b$ alsamixer

alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: Permission denied


Viszont, ha sima terminálról egyszer elindítom, utánna már megy X alatt is!

Kérdésem miért van ez?

Hogyan oldhatnám meg, hogy menjen normálisan?


Sajnos az eredeti kérdésben nem tudok segíteni...

Quote:
Az udev alatt miért van az, hogy hiába állítom be a jogokat, újraindítás után megváltoznak, nem menti el! Pedig ha ezt sikerülne megoldanom, az már megtenné!


Szerintem a /etc/security/console.perms fájl lehet a ludas itt, mivel ez tartalmazza a /dev alapértelmezett jogait. Nem tudom minek a jogait akarod változtatni, nézz utána a fájl középső részén, hogy melyik csoportba tartozik, és a végén állítsd be a megfelelő jogokat hozzá.
_________________
Magyarok jelentkezzetek!
A /etc/portage és használata
Back to top
View user's profile Send private message
ProTech
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Dec 2003
Posts: 88
Location: Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 5:24 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Az udev alatt miért van az, hogy hiába állítom be a jogokat, újraindítás után megváltoznak, nem menti el! Pedig ha ezt sikerülne megoldanom, az már megtenné!


Az udev ugy mukodik, hogy minden inditas utan felmuontol egy ures ram meghajtot a /dev ala, es utanna ujrageneralja az oszes node-ot. Tehat hiaba allitod be mindig ujra meg lesz csinalva.

Az /etc/udev/premissons.d konyvtarban vannak azok a fileok ami alapjan a jogosultsagokat allitja. Vagy atirod az alap fajlt vagy letrehozol egy ujat mas neven. Ha jol tudom ABC sorrendben olvassa be a fajlokat es az elso talalat alapjan allitja be a jogosultsagokat.
Back to top
View user's profile Send private message
SysOP XXL
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 27 Jan 2004
Posts: 139
Location: Kecskemét, Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

ProTech wrote:
Az /etc/udev/permissions.d konyvtarban vannak azok a fileok ami alapjan a jogosultsagokat allitja. Vagy atirod az alap fajlt vagy letrehozol egy ujat mas neven. Ha jol tudom ABC sorrendben olvassa be a fajlokat es az elso talalat alapjan allitja be a jogosultsagokat.


Megnéztem én is, látszólag mindkettő járható út :D Bár arra nem találtam választ, hogy melyik fut le először, a console.perms vagy ez...
_________________
Magyarok jelentkezzetek!
A /etc/portage és használata
Back to top
View user's profile Send private message
pczolee
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 53
Location: Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 5:44 pm    Post subject: Reply with quote

Az /etc/udev/premissons.d jónak tünik, viszont a /etc/security/console.perms alatt a sound-ra nem volt a csoportnak joga, csak a root-nak, most átírtam, mindjárt újraindítom, és kiderül!
Azért hittem azt, hogy menti a dev tartalmát, mert a /lib/udev alatt mindig létrejön mindig egy "snapshot" belõle!
Azért a devfs ilyen szempontból jobb volt!

Apropó, szerintetek miét jobb ez mint a defs volt?
_________________
<=PcZ On LinuxOS -- Powered By Gentoo Linux=>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds
Back to top
View user's profile Send private message
pczolee
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 53
Location: Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Sikerült megoldanom! Köszi a segítségeket!
_________________
<=PcZ On LinuxOS -- Powered By Gentoo Linux=>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Sat May 07, 2005 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

pczolee wrote:
Sikerült megoldanom! Köszi a segítségeket!


No de mi volt a gond? ;-) Had okosodjon más is.

Meg kérlek bökj egy [HU] a legelsõ (topiknyitó) hozzászólásod "Subject"-jába. Nehogy itt maradjon ez a szegény topik árván majd a költözéskor.
Back to top
View user's profile Send private message
ProTech
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Dec 2003
Posts: 88
Location: Hungary

PostPosted: Sat May 07, 2005 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

A Gentoo-s udev elmenti a /dev tartalmat es viszaallitja, ha ugy ven beallitva.

/etc/conf.d/rc
RC_DEVICE_TARBALL="no"

Viszont ha kikapcsoltad akkor, mindig ujrageneralja az egeszet. En kikapcsoltam, hogy neked, hogy van nemtom.

Az /etc/udev/premissons.d fut le eloszor, amikor az udev letrehozza a node-ot.
Ezt a security cuccot nem ismerem, igy elso ranezesre PAM-nak tunik, az meg login-al kapcsolatos. Nekem jelenleg nem vilagos mit lehet allitani vele, a root jogainak latszik, de nem vagyok otthon a PAM beallitasaiban, ugyhogy passzolok.

udev vs. devfs
1. Azert jobb az udev mint a devfs mert a devfs-t nem tartja senki karban mar kb. egy eve.
2. En utaltam a devfs hoszu neveit, /dev/disk1/part2/valami3/tun4/megegy2/utolsoelotti1/utolso3, jo voltak linkek /dev/hda3-ra, de pl. lilonak meg kellett adni hosszan.
3. Amire meg jo az udev, hogy be lehet allitani, hogy a /dev/pendrive-ot is letrehozza amikor hasznalod a pendriveodat, akar a tipus alapjan. Tehat ha telenyomod a gepet 5 pendriveal, akkor a tied a /dev/pendrive node alatt lesz mindig, akarmilyen sorrendben dugtad be oket. Ez eleg elvont pelda volt, de remelem latszik a lenyeg. Szoval barmilyen eszkozhoz csinalhatsz sajat nevet.

Udv.
ProTech
Back to top
View user's profile Send private message
pczolee
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 53
Location: Hungary

PostPosted: Sun May 08, 2005 8:29 am    Post subject: Reply with quote

Danuvius wrote:
pczolee wrote:
Sikerült megoldanom! Köszi a segítségeket!


No de mi volt a gond? ;-) Had okosodjon más is.

Meg kérlek bökj egy [HU] a legelsõ (topiknyitó) hozzászólásod "Subject"-jába. Nehogy itt maradjon ez a szegény topik árván majd a költözéskor.


A gond az volt, hogy a /etc/security/console.perms alatt a sound-ra nem volt a csoportnak joga, valszeg ez fut le utoljára, mert az udev beállításai jók voltak!

OK? bocs, elfelejtettem odatenni a [HU]-t!, de javítottam! Köszi, hogy szóltál Danuvius!
_________________
<=PcZ On LinuxOS -- Powered By Gentoo Linux=>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds
Back to top
View user's profile Send private message
pczolee
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 53
Location: Hungary

PostPosted: Sun May 08, 2005 8:55 am    Post subject: Reply with quote

ProTech wrote:
A Gentoo-s udev elmenti a /dev tartalmat es viszaallitja, ha ugy ven beallitva.

/etc/conf.d/rc
RC_DEVICE_TARBALL="no"


Ez nekem yes-en van, de nem állította vissza a jogokat!

ProTech wrote:
Viszont ha kikapcsoltad akkor, mindig ujrageneralja az egeszet. En kikapcsoltam, hogy neked, hogy van nemtom.

Az /etc/udev/premissons.d fut le eloszor, amikor az udev letrehozza a node-ot.
Ezt a security cuccot nem ismerem, igy elso ranezesre PAM-nak tunik, az meg login-al kapcsolatos. Nekem jelenleg nem vilagos mit lehet allitani vele, a root jogainak latszik, de nem vagyok otthon a PAM beallitasaiban, ugyhogy passzolok.

udev vs. devfs
1. Azert jobb az udev mint a devfs mert a devfs-t nem tartja senki karban mar kb. egy eve.
2. En utaltam a devfs hoszu neveit, /dev/disk1/part2/valami3/tun4/megegy2/utolsoelotti1/utolso3, jo voltak linkek /dev/hda3-ra, de pl. lilonak meg kellett adni hosszan.
3. Amire meg jo az udev, hogy be lehet allitani, hogy a /dev/pendrive-ot is letrehozza amikor hasznalod a pendriveodat, akar a tipus alapjan. Tehat ha telenyomod a gepet 5 pendriveal, akkor a tied a /dev/pendrive node alatt lesz mindig, akarmilyen sorrendben dugtad be oket. Ez eleg elvont pelda volt, de remelem latszik a lenyeg. Szoval barmilyen eszkozhoz csinalhatsz sajat nevet.

Udv.
ProTech


Köszi az infót! A 3. pontban említett dolgot hogyan lehet megvalósítani?
_________________
<=PcZ On LinuxOS -- Powered By Gentoo Linux=>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds
Back to top
View user's profile Send private message
pczolee
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 53
Location: Hungary

PostPosted: Wed May 11, 2005 8:06 am    Post subject: Reply with quote

Hmmm???
_________________
<=PcZ On LinuxOS -- Powered By Gentoo Linux=>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds
Back to top
View user's profile Send private message
Sipi
Guru
Guru


Joined: 03 Apr 2003
Posts: 406
Location: Hungary

PostPosted: Wed May 11, 2005 9:17 am    Post subject: Reply with quote

A console.perms a PAM része. Indításkor az udev file-jai kiosztják az alapjogokat, de ez elég szigorú, hiszen elég ciki lenne, ha egy távoli felhasználó, pl. Mari néni csak úgy kidobhatná a CD-t a meghajtóból.
Amikor megtörténik egy (helyi) bejelentkezés, a PAM kiosztja a jogokat. Mivel ekkor már ülni fog a gép elõtt valaki, értelemszerûen úgy állítja át a device jogokat (felülbírálva az udevet is), hogy pl. le tudj játszani zenét, kivehesd a CD-t, stb.
Azt többnyire úgy éri el, hogy míg az owner mindig root marad, addig a csoportot értelemszerûen beállítja (pl. audioeszközhöz az audio, videohoz a video csoportot).

Ezért jogosultsági problémák esetén ezt a console.perms file-t érdemes szerkeszteni. De csak óvatosan! :)

Sipi
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum