Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[HU] helyi hálózatban gyors gépek
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vassdoki
n00b
n00b


Joined: 07 Apr 2005
Posts: 24
Location: Hungary/Budapest

PostPosted: Tue May 03, 2005 3:20 pm    Post subject: [HU] helyi hálózatban gyors gépek Reply with quote

Helló!

Van valami ötletetek/tapasztalatotok hogyan lehet kihasználni egy gyors gépet a helyi hálózaton gentoo fordításra?
Ez van jelenleg:
Van egy fájlszerver, amin van sok hely. Oda raktam egy nfs megosztást, amit 2 másik gép is felmountol a saját /usr/portage könyvtárába. Így az emerge --sync csak a fájlszerveren fut egy jail-ben, a többi gépen nem kell futtatni.
Illetve használok distcc-t, 3 gép is részt vesz a fordításban, így pár %-kal gyorsabban készülnek el hálózatban a fordítások a 2000-es celeronon mint otthon a 2.6-os P4-en.

De ennél is jobb megoldást szeretnék. Lehetséges lenne a hálózaton belül csinálnom egy bináris csomagokat tartalmazó szervert? Úgy, hogy oda úgy fordítom le a dolgokat, hogy a többi gépnek mind jó legyen? Ráadásul amíg fordít az erős gép, addig én tudnék nyugodtan dolgozni...

Üdv: vassdoki
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Tue May 03, 2005 3:48 pm    Post subject: Re: [HU] helyi hálózatban gyors gépek Reply with quote

vassdoki wrote:
De ennél is jobb megoldást szeretnék. Lehetséges lenne a hálózaton belül csinálnom egy bináris csomagokat tartalmazó szervert? Úgy, hogy oda úgy fordítom le a dolgokat, hogy a többi gépnek mind jó legyen? Ráadásul amíg fordít az erős gép, addig én tudnék nyugodtan dolgozni...


Rövid válasz: igen, lehetséges.

Hosszú választ kicsit végig kell gondolnom és megfogalmaznom.

De nagyvázlatokban:
- ha bináris csomagokat is készítesz a gyors géppel a fordítás során, akkor (feltéve ha megfelelõ CFLAG-eket és CXXFLAG-eket használsz) azok a bináris csomagok beinstalálhatók lesznek a többi gépedre is.

A legegyszerûbb (és legpiszkosabb) megoldás szerintem valami VNC-s programot igényelne... mivel, ha jól olvasom, egyáltalán nem akarod használni a "munka-géped" processzorát (hanem csak a gyors gépét).

Ma este megprobálok kicsit bõvebben elmélkedni errõl a dologról. ;)
Back to top
View user's profile Send private message
testerlnx
n00b
n00b


Joined: 15 Feb 2005
Posts: 24

PostPosted: Wed May 04, 2005 5:36 am    Post subject: Reply with quote

Kb egy hete szantam ra en is magamat erre a megoldasra. Bar en a ceges net -es SuSE-ra dobtam ra egy p4 illetve i686 arch-u gentoo "konyvtarakat". Irtam egy egyszeru script-et es crontab-ban chroot-al hivom meg. Igy frissiti minden nap a 2 "rendszer"-t, amelyek szepen legyartjak a binarisokat (emerge sync; emerge -bDuv world;). Amugy meg elso probalkozaskent sshfs-fuse -al mount-oltam fel a munkahelyi illetve otthoni gepemen a server package konyvtarat, de ez nem valt be, mert az emerge bele nez a package-ekbe is mielott felrakja (ha jol latom), es ezert iszonyu sokat hasznalja a halozatot, mielott hajlando lenne telepiteni, ezert "rsync -avz --delete -e ssh " -val szepen lezuzom elotte a portage-et meg a package konyvtarat a server-rol, vmint a package.keywords -ot is, es utana futtatok a klienseket "emerge -Duva world" -ot :) Ez mar szepen mukodik, es igy van is mit kiirni CD/DVD-re ha esetleg vkinek oda kene adnom a rendszert. Nekem kezd bevalni, csak most a szerver el kezdett gyengelkedni, de ahogy nezem HW problemje van :(
Back to top
View user's profile Send private message
testerlnx
n00b
n00b


Joined: 15 Feb 2005
Posts: 24

PostPosted: Wed May 04, 2005 8:27 am    Post subject: Mi lehet a gond? Reply with quote

Nem tudom eldonteni mi lehet a gond... Egy kulon ext3-as particiora raktam a ket konyvtarat (p4, i686), amelyekbe chroot-olva tartok karban ket gentoo-t. A host rendszer egy SuSE 9.1, amely reiserfs particion van. Volt tegnap egy leallasom, amikor crontab-bol emerge sync -elte a i686-os gentoo -t, a SuSE-t nem lehetett elerni, a port-ok nyitva voltak, ping-re valaszolt, de se http-n se ssh-n, se terminalon keresztul nem reagalt a gep :( Ezutan kapott egy ujra inditast. Majd lefutattam volna kezzel az emerge sync -et az i686-oson (a p4-esen sikerult lefuttatni), de el kezdte dobalni, hogy read-only modban van bemount-olva a particio, megneztem a mount szerint rw-ben volt, de tenyleg nem tudtam ra irni... Ujra mount-oltam a particiot rw-kent es elkezdtem rola torolni i686-os konyvtarat, a /var/tmp alatt levo file-oknal el kezdett io error-okat dobalni, mikor megprobaltam megint irni a particiora megint azt tapasztaltam, hogy read-only modba valtott :( Ezert megprobaltam umount -olni, hogy aztan megint rw-kent vissza csatoljam, akkor az umount-ba beallt a gep, most mar a portok sem voltak nyitva es a ping-re sem valaszolt... Tegnap volt egy ram csere az eset elott a gepben. Most nem tom, hogy egyaltalan HW hiba-e, es ha igen akkor a HHD mondta be az unalmast, vagy a RAM szar amit tegnap bele raktam :(
Szerintetek mi lehet?
Back to top
View user's profile Send private message
vassdoki
n00b
n00b


Joined: 07 Apr 2005
Posts: 24
Location: Hungary/Budapest

PostPosted: Wed May 04, 2005 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

testerlnx wrote:
emerge sync; emerge -bDuv world;

Ez az, amit kerestem. Ha jól értem a -b kapcsoló legyártja a bináris csomagot, amit máshova is fel lehet rakni.
Hogyan rakom fel ezt a bináris csomagot a másik gépen?

A HW hibára nincs igazán ötletem, nem értek hozzá.
Back to top
View user's profile Send private message
testerlnx
n00b
n00b


Joined: 15 Feb 2005
Posts: 24

PostPosted: Wed May 04, 2005 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

vassdoki wrote:
testerlnx wrote:
emerge sync; emerge -bDuv world;

Ez az, amit kerestem. Ha jól értem a -b kapcsoló legyártja a bináris csomagot, amit máshova is fel lehet rakni.
Hogyan rakom fel ezt a bináris csomagot a másik gépen?

A HW hibára nincs igazán ötletem, nem értek hozzá.


Mindenkeppen olvasd el alaposan a "man emerge" -ot. Amugy meg:
-b felrak, es binarist is ossze pakol
-B csak a binarist rakja ossze
-k amit megtalal binaris csomagkent azt onnan, amit nem azt meg "rendesen" (compile) rakja fel
-K megprobal mindent binarisbol felrakni, ha vmit nem tud akkor hibat dob es nem csinal semmit

Amugy meg a PKGDIR -nek kell a binaris-okat tartalmazo konyvtarra mutatnia, ez akar egy nfs-el felcsatolt
konyvtar is lehet, viszont nem javaslom, hogy egy net-en keresztul legyen felcsatolva (low bandwith), mert
emerge-nel bele nez a binaris csomagba, igy mindegyik csomag fejlecet minden egyes emerge-nel ki fogja olvsani...

Amugy Nekem flottul ment minden idaig :)
Leszamitva a mostani ext3 hibat, amit nem tudom, hogy mi okoz :(
Back to top
View user's profile Send private message
ProTech
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Dec 2003
Posts: 88
Location: Hungary

PostPosted: Wed May 04, 2005 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Nalam a kovetkezokeppen van megoldva:

Van egy nagyobb gep azon forditom a csomagokat:

Ehhez bele kell tenni a make.conf-ba a talan a FEATURES reszbe buildbackages, fixpackages opciokat. Fejbol irom, ugyhogy nem biztos, hogy pontosan ez a neve. A fixpackages minden emerge sync utan frissiti a mar kesz csomagokat.

Van egy rsync server ezen a gepen amivel ki van osztva a /usr/portage/packages konyvtar.
A masik gepen csak rsync-el athuzom az uj csomagokat. Utanna felrakom oket. emerge -uDK world. Azert a -K mert csak csomagokat hasznalok azon a gepen, egy cyrix 133-as gep, tehat meg semmit nem forditottam rajta.

Mellesleg rsync-el meg van osztva a /usr/portage is igy az emerge sync mar alapbol onnan szedi. Erre egy NFS jobb megoldas lenne.

Ha pontosan erdekelnek a reszletek rsync beallitasa es hasonlok otthon fel tudom rakni a config fajlokat.
Back to top
View user's profile Send private message
vassdoki
n00b
n00b


Joined: 07 Apr 2005
Posts: 24
Location: Hungary/Budapest

PostPosted: Wed May 04, 2005 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Köszönöm szépen a segítséget, ha megcsináltam a rendszert megírom mi lett a végeredmény.
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Wed May 04, 2005 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Az emerge --buildpkg csomagnév épít bináris csomagot és telepít (ezt feltéve a gyors gépen tennéd).
Az emerge --usepkg csomagnév bináris csomagból telepít (ezt meg a lassúkon).
Persze errõl szóltak az elõzõ hozzászólások. ;)

De... van lehetõség megszabni az /etc/make.conf-ban egy bináris csomag szolgáltatót:

Code:
PORTAGE_BINHOST="ftp://buildhost/gentoo"


Nem tudom, de biztos lehet HTTP is, ha könnyebben konfigurálsz apache-t.

És akkor emerge --usepkg --getbinpkg csomagnév-el telepíthetsz. A különbség az elõzõ példától, hogy csak a --usepkg egymagában feltételezi hogy a bináris csomág már létezik a portage-odban. Míg a --getbinpkg-el párosítva, ha nincs meg akkor letölti a megadott helyrõl.

Ennek tán annyi elõnye van hogy mindhárom gépnek saját portage-a lehetne--elvégre nem feltétlenül akarsz minden programot telepíteni mindenhova.

Ami VNC illet, az meg csak akkor kell hogy képbe lépjen ha nem akarsz fizikailag elsétálni a gyors gép billentyûzetéig (vagy ha nincsen monitor kapcsolva hozzá). Mondd ha így van... de elõbb utóbb megírom az a HOGYAN-t is... ha jól láttam, az kapott eddig a legtöbb szavazatot a "Melyik angol HOWTO-kat akarod magyarul olvasni?" topikban.
Back to top
View user's profile Send private message
ProTech
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Dec 2003
Posts: 88
Location: Hungary

PostPosted: Thu May 05, 2005 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Danuvius wrote:
De... van lehetõség megszabni az /etc/make.conf-ban egy bináris csomag szolgáltatót:

Code:
PORTAGE_BINHOST="ftp://buildhost/gentoo"


Nem tudom, de biztos lehet HTTP is, ha könnyebben konfigurálsz apache-t.


Nekem jobban bejott, hogy rsync segitsegevel athuzom az oszes binaris csomagot azt felteszem helyben. Probaltam ezt a lehetoseget is. Egyebkent a -g opcioval megy.

Danuvius wrote:
Ami VNC illet (...)


Egy sshd tokeletesen megfelel a celra. Szerintem a VNC most, tipikusan az agyuval verebre eset.

Udv.
ProTech
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Thu May 05, 2005 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

ProTech wrote:
Danuvius wrote:
Ami VNC illet (...)

Egy sshd tokeletesen megfelel a celra. Szerintem a VNC most, tipikusan az agyuval verebre eset.


Igazad lehet. ;) Nem tudom mi az sshd--hálozaton keresztül való konzolos kapcsolat, feltételezem?

Szóval azért ajánlottam az ágyút mert a légpuskáról nem tudtam. :D
Back to top
View user's profile Send private message
ProTech
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Dec 2003
Posts: 88
Location: Hungary

PostPosted: Thu May 05, 2005 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Danuvius wrote:
Nem tudom mi az sshd--hálozaton keresztül való konzolos kapcsolat, feltételezem?


Igen.
Ugye regen volt a telnet, amit ma mar nem hasznalunk mert nem biztonsagos. Ezt valtotta fel az ssh: secure shell.

Csak anyi hogy futtatod az sshd-t, es be tudsz jelentkezni a gepre.
Hasznalata igen egyszeru:
szerver:
/etc/init.d/sshd start

Hogy mindig induljon:
rc-update add sshd default

kliens
ssh szervercime

A kliensnel figyelni kell arra, ha mas usernevvel akarsz bejelentkezni akkor azt kulon meg kell adni. A szervernel ajanlott letiltani, hogy root-ken be lehessen lepni, foleg ha netrol is elerheto. Helyette sudo, su...

Megprobaltam gyorsan oszefoglalni, remelem ertheto voltam :) Eleg trivialis a dolog :)

Udv.
ProTech
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum