Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
gentoo portage στο linux from scratch
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
thanos
n00b
n00b


Joined: 15 Feb 2005
Posts: 1

PostPosted: Tue Feb 15, 2005 4:03 pm    Post subject: gentoo portage στο linux from scratch Reply with quote

Έχω βάλει πρόσφατα Gentoo αλλά σε ένα ξεχωριστό partittion εγκατέστησα και το lfs (Linux from scratch ) 6.0 .To οποίο μου φαίνεται εξαιρετικά δύσχρηστο. Το ερώτημα μου είναι αν έχει κανείς δοκιμάσει να βάλει το portage του Gentoo πάνω στο lfs και να του έχει λειτουργήσει ώστε να μπορεί να χρησιμοποιούνται κλασσικά εργαλεία του Gentoo όπως το emerge κ.α. Έψαξα στο site του LFS (linuxfromscratch.org) αλλά δεν βρήκα τίποτα
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Tue Feb 15, 2005 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

To exoun kataferei diaforoi... einai aplo provlima na exeis swsta tis dependencies.

http://www.gentoo.org/doc/en/altinstall.xml
Back to top
View user's profile Send private message
ag_x
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jun 2004
Posts: 142
Location: Self Sarkarm.

PostPosted: Mon Feb 21, 2005 6:41 am    Post subject: Reply with quote

To Lfs,όπως προφανώς θα γνωρίζεις,δεν είναι τίποτα άλλο από gentoo χωρίς το portage.Με αυτό το σκεπτικό δεν έχει,κατά την ταπεινή μου άποψη,αξία ύπαρξης το portage στο LFS.
Πιο λογικό φαίνεται να μπει το apt,παρά το portage,ειδικά για κάποιον που ήδη έχει μια gentoo εγκατάσταση.
Υπάρχει και ένα hint για το apt.
Θα πρέπει να πω όμως ότι κάποιες φορές εξετάζω τις ebuilds συγκεκριμένων πακέτων του gentoo,όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή για κάποιο patch,σε κάποιο πακέτο που θέλω να εγκαταστήσω.
Αυτό που χρησιμοποιώ στο LFS είναι το install-log για να κρατώ κάποια database,και που έχει και ένα switch για δυνατότητες απεγκατάστασης.
Εν τούτοις,μια και δεν είμαι πια και πολύ της δοκιμής,να δοκιμάζω και να ξαναδοκιμάζω πακέτα για να βρω ποιο είναι το κατάλληλο,ήδη έχω καταλήξει τι θέλω και τι δεν θέλω,δεν το πολυχρησιμοποιώ για απεγκατάσταση προγραμμάτων,και που είναι και,κατά κάποιο τρόπο,επικίνδυνο για απεγκατάσταση κάποιων αναγκαίων βιβλιοθηκών.
Ειμαι σε LFS testing,και τα πακέτα testing του LFS-BLFS testing,αν όχι όλα τουλάχιστον τα περισσότερα,είναι σταθερά πακέτα στο gentoo.
Βρίσκω ότι το συνεχές και ανελέητο Update καταλήγει στο χάσιμο ατέλειωτων εργατοωρών στο να διορθωθεί ένα σπασμένο σύστημα από ένα τυφλό και άνευ λόγου update.
Ok το καταλαβαίνω να γίνει αναβάθμιση ενός πακέτου,γιατί στην καινούρια έκδοση υπάρχει μια δυνατότητα που δεν υπήρχε στην προηγούμενη,αλλά στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν προσθέτουν παρά προβλήματα.
Με αυτό το σκεπτικό αν κάποιος χτίσει ένα σταθερό LFS σύστημα που δουλεύει δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος ύπαρξης του portage.Φυσικά και κάποιος αν το θέλει,ασφαλώς και μπορεί,να μεταχειρίζεται κάποιος ένα σύστημα desktop gentoo με την λογική ,πχ ενός σέρβερ συστήματος.
Θα πρέπει να ομολογήσω ότι πολλοί λίγοι χρησιμοποιούν αυτή τη λογική.Το emerge -uD world,ή το ACCEPT_KEYWORDS=~χ86 είναι πειρασμoί που πολλοί λίγοι τους αποφεύγουν.
Παρόλα αυτά έχω και εγώ ακούσει για ανθρώπους που βάλανε με επιτυχία το portage στο LFS,αλλά είπαμε αν θέλει κάποιος να δουλεύει με sources και όχι με binary πακέτα σε source distribution,και να χει την ευκολία-χρηστικότητα που παρέχει το portage για την διαχείριση των πακέτων,τότε καλύτερα να χρησιμοποιεί gentoo,που στο κάτω κάτω για αυτό είναι φτοιαγμένο.
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Sun Mar 27, 2005 6:12 pm    Post subject: right Reply with quote

Prota apola gentoo == portage, an valeis to cd xwris to portage exeis ena linux base system k tpt allo. Epita egw exw na pw.. oti den eimai se ~x86 mode. Exw valei elaxista paketa pou to xriastikan, opote otan to xriastika gia kapio paketo to evala apo command line. Kat'epektasi to teleuteo 4mino den eixa POTE provlima me broken system config files k ta ti-auta. An ejeresoume mia asximi empiria me to pam lately. Ekana emerge -e world me -pam use-flag k den etrexe sxedon tpt, me ta polla k afou den borousa na liso to provlima jana ekana compile ta paketa pou ekanan pam-use k estrwse..
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum