Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Πρόβλημα με τα partition
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
murex
n00b
n00b


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 8

PostPosted: Mon Jan 10, 2005 10:44 am    Post subject: Πρόβλημα με τα partition Reply with quote

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το gentoo στο φορητό (Compaq EVO n610c - 40gb hd) dual boot με τα windows και παρατήρησα και τις 2 φορές το ίδιο πρόβλημα:
*Το partition έγινε με το partition Magic 8, με το fdisk δεν μπορούσε να γίνει με τπτ.
Έφτιαξα όπως στο handbook 3 partitions και εγκατέστησα το gentoo, χρησιμοποιώντας το grub ως boot loader. Το / partition (dev/hda7) είναι ext3. Όλα δούλευαν τέλεια μέχρι τη στιγμή που έκανα emerge sync. Στο επόμενο bootarisma έκανε check για στο / δίσκο και βρήκε 1-2% contigious. Από εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να κάνω emerge τπτ, όλες οι εγκαταστάσεις κατέληγαν σε error. Reboot και δεν μπορεί να φορτώσει το /dev/hda7
Κάνω fsck.ext3, βρίσκει κάποια λάθη και τα διορθώνω, μετά τπτ δεν λειτουργεί , το partition έχει βγει off.
To ίδιο πράγμα συνέβει 2 φορές ακριβώς μετά από το πρώτο αυτόματο τσεκάρισμα του partition (30 φορές boot, νομίζω).
Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το partition magic αλλά από την άλλη δεν το βγάζει από την αρχή, μόνο μετά από 30-40 bootαρίσματα :idea: και μόνο αφού έχω κάνει emerge.
Επειδή έχω φάει 15 μέρες με αυτή την αηδία και ακόμα (μετά από μέρες compiling) gentoo δεν έχω, έχει κανείς καμία ιδέα; Πως μπορώ να δημιουργήσω partitions και με ποιο πρόγραμμα εκτός του fdisk που μου βγάζει error?
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Mon Jan 10, 2005 8:06 pm    Post subject: Re: Πρόβλημα με τα partition Reply with quote

murex wrote:
Προσπάθησα να εγκαταστήσω το gentoo στο φορητό (Compaq EVO n610c - 40gb hd) dual boot με τα windows και παρατήρησα και τις 2 φορές το ίδιο πρόβλημα:
*Το partition έγινε με το partition Magic 8, με το fdisk δεν μπορούσε να γίνει με τπτ.
Έφτιαξα όπως στο handbook 3 partitions και εγκατέστησα το gentoo, χρησιμοποιώντας το grub ως boot loader. Το / partition (dev/hda7) είναι ext3. Όλα δούλευαν τέλεια μέχρι τη στιγμή που έκανα emerge sync. Στο επόμενο bootarisma έκανε check για στο / δίσκο και βρήκε 1-2% contigious. Από εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να κάνω emerge τπτ, όλες οι εγκαταστάσεις κατέληγαν σε error. Reboot και δεν μπορεί να φορτώσει το /dev/hda7
Κάνω fsck.ext3, βρίσκει κάποια λάθη και τα διορθώνω, μετά τπτ δεν λειτουργεί , το partition έχει βγει off.
To ίδιο πράγμα συνέβει 2 φορές ακριβώς μετά από το πρώτο αυτόματο τσεκάρισμα του partition (30 φορές boot, νομίζω).
Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το partition magic αλλά από την άλλη δεν το βγάζει από την αρχή, μόνο μετά από 30-40 bootαρίσματα :idea: και μόνο αφού έχω κάνει emerge.
Επειδή έχω φάει 15 μέρες με αυτή την αηδία και ακόμα (μετά από μέρες compiling) gentoo δεν έχω, έχει κανείς καμία ιδέα; Πως μπορώ να δημιουργήσω partitions και με ποιο πρόγραμμα εκτός του fdisk που μου βγάζει error?


Όλα αυτά τα έκανες με το ίδιο x86-gentoo-iso ? Mήπως είναι corrupted το image cd που χρησιμοπιείς και τζάμπα πεδεύεσαι? Πάρε ένα liveCD knoppix μπες σε γραφικό περιβάλλον κι από εκεί ξεκίνα την εγκατάσταση καλύτερα.. stage3 (το stage1 είναι χάσιμο χρόνου, μπορείς να τα ξανακάνεις compile όλα έτσι κι αλλιώς με μια εντολή).

Δεν χρησιμοπιώ το grub οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά. Eίμαι παλιομοδίτης μου αρέσει το lilo :P
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
wantilles
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 12 Aug 2003
Posts: 136
Location: Athens - Greece

PostPosted: Mon Jan 10, 2005 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως έχεις περίεργο BIOS, ή κρυφά partitions (συνήθως τέτοιες κουταμάρες έχουν τα φορητά).

Το grub πάντως δουλεύει πολύ καλά. Όπως και το lilo.
Back to top
View user's profile Send private message
murex
n00b
n00b


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 8

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 12:38 pm    Post subject: Reply with quote

To πρόβλημα δεν το είχα συναντήσει σε άλλες διανομές όπως Fedora και Debian. Το cd είναι εντάξει, το έχω τσεκάρει με το md5sum.
Πως θα μπορούσα να δω τα κρυφά partitions?
Back to top
View user's profile Send private message
murex
n00b
n00b


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 8

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

OK λύθηκε. Το αναθεματισμένο PM έφτιαχνε ένα partition λάθος :lol:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum