Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[TR] X'i ucurduktan sonra yapilmasi gerekenler ?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nerval
n00b
n00b

PostPosted: Thu Jan 06, 2005 12:23 am    Post subject: [TR] X'i ucurduktan sonra yapilmasi gerekenler ? Reply with quote

Iyi gunler;

Simdi biraz daha google'a girip ; "+xorg.conf +gentoo" ya da "+x +gentoo +problem" yazarsam ; sanirim yeni insanlarin alakasiz sorunlariyla tanismaya devam edecegim.

Bir de saf saf hepsini dinleyerek; ardi ardina giriyorum komutlari; sondan bir onceki kodda ya error veriyor; ya anlatan boyle olmazsa boyle yapalim diyerek daha deli etmeye calisiyor ... Sonuc olarak; ucmus bir X ile sanirim 3 saattir ugrasiyorum.

Bilgisayar karsisinda yoga yapsam dayanirim diyecegim; ama biriniz topluca x gocurulup bir de guzel icine edildikten sonra yapilacaklari anlatabilirmisiniz ?

En basta sorun sadece X'in acilamamasiydi, (yukleyemiyorum; xorg.conf'in icine etmissiniz mesaji veriyordu makina) simdi ise sorun "fsck" nin calismamasiyla (fsck.ext2'yi load etmeye calisiyor; ben acaba bunu daha once bir yerde kurdum mu ? yoksa nasil sildim ?)

root@localhost'dayim ; ne yapmak gerekir ?

sagolun;
onur
Back to top
View user's profile Send private message
rakdere
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper

PostPosted: Thu Jan 06, 2005 12:33 am    Post subject: Reply with quote

Ben de x acilmayinca soyle seyler yapiyorum.
Isine yararsa ilgilen:
Konsoldaysam en basta nvidiayi yukluyorum tekrar.
emerge nvidia-kernel nvidia-glx diyerek.
Bunu duzgun yuklerse, bazen yuklemedigi de oluyor, o zaman
/etc/X11 e gidip nano -w xorg.conf u aciyorum.
device "vga" yazan yere "nvidia" yaziyorum.Save leyip cikiyorum.
startx diyorum, sistem fazla bozulmamissa is goruyor.

xorg.conf da hatalar veriyor hala ve ne oldugunu anlayamiyorsam,
cd /usr/X11R6/bin de xorgconf komutunu calistiriyorum, sorulara
cevap vererek tekrar xorg.conf yaratiyorum ve tekrar startx
diyerek deniyorum.

selamlar
togan
Apprentice
Apprentice

PostPosted: Thu Jan 06, 2005 5:36 pm    Post subject: Re: [TR] X'i ucurduktan sonra yapilmasi gerekenler ? Reply with quote

nerval wrote:
Iyi gunler;

Simdi biraz daha google'a girip ; "+xorg.conf +gentoo" ya da "+x +gentoo +problem" yazarsam ; sanirim yeni insanlarin alakasiz sorunlariyla tanismaya devam edecegim.

Bir de saf saf hepsini dinleyerek; ardi ardina giriyorum komutlari; sondan bir onceki kodda ya error veriyor; ya anlatan boyle olmazsa boyle yapalim diyerek daha deli etmeye calisiyor ... Sonuc olarak; ucmus bir X ile sanirim 3 saattir ugrasiyorum.

Bilgisayar karsisinda yoga yapsam dayanirim diyecegim; ama biriniz topluca x gocurulup bir de guzel icine edildikten sonra yapilacaklari anlatabilirmisiniz ?

En basta sorun sadece X'in acilamamasiydi, (yukleyemiyorum; xorg.conf'in icine etmissiniz mesaji veriyordu makina) simdi ise sorun "fsck" nin calismamasiyla (fsck.ext2'yi load etmeye calisiyor; ben acaba bunu daha once bir yerde kurdum mu ? yoksa nasil sildim ?)

root@localhost'dayim ; ne yapmak gerekir ?

sagolun;
onur

Selam nerval,

/etc/fstab içinde bölümleriniz doðru gösteriliyormu ?? Hatalý olabilir yada sonradan bozulmuþ olabilir..Birde boot esnasýnda oluþan problemi yazarsanýz problem belki anlaþýlýr...X sorununa gelince onu çözmesi çok basit ama önce fsck sorunun hallolmasý lazým...

Kolay gelsin
nerval
n00b
n00b

PostPosted: Fri Jan 07, 2005 2:57 am    Post subject: . Reply with quote

Kendi capimda sorunumu Kanotix Live Cd ile cozdum; sorun cogunlukla xorg.conf'dan kaynaklaniyormus, orayi biraz duzelttim.

(Sanirim anladigim, transparency'i eklemeye calisirken icine ettim. Sonra sorunun o oldugunu anlamadan, x'i bir daha kurmaya calistim ; adim adim giden semada da sanirim bazi hatalar yaptim.)

Sansima xorg.conf'u yedeklemistim transparency olayini yapmadan once (zaten gentoo'nun wiki'sinde de yedekleyin diyordu) ; o'nunla yerini degistirdim. Ama acmaya calisinca gene calismadi; fsck sorununu tam anlamak icin http://www.die.net/doc/linux/man/man8/fsck.8.html bu sayfayi ve http://www.die.net/doc/linux/man/man8/fsck.ext2.8.html bunu biraz inceledim; ama mevcut sorunumla alakasi olup olmadigini ne yazik ki bulamadim.

Ardindan daha onceden de haberdar oldugum GLIS'i deneme hevesimi gerceklestirmek istedim :) https://forums.gentoo.org/viewtopic.php?t=55293 adresinde de herkes sorunlarini ve yanitlarini az biraz anlatmisti.

Partition yaparken; onceki kurulumumu bir koseye ayirdim ; geri kalan yere Gentoo'yu kurdum. (GLIS'in bazi eksikleri var, nerenin eksik oldugunu bilirseniz ; kurulum dokumanlarinda (hele hele senin yazdiklarin) oldukca yardimci oluyor) Ardindan onceki kurulumdaki istedigim dosyalari onceki partition'a gecirdim. Ardindan o partition'a format attim, swap'ini falan filan da temizleyip hepsini toparlayip ayri bir hard disk'de birlestirdim. (Subat'ta cikacak olan Gentoo'yu oraya kurarim sanirim; zaten o versiyonu denemek istiyordum)

Sorunum cozuldu sayilir :) Belli basli kullandigim programlar var; onlari kurdum. Su an da 6 saattir sanirim Openoffice'in kurulmasini bekliyorum.

Sorunu ozetle kokten cozdum sanirim :)
Back to top
togan
Apprentice
Apprentice

PostPosted: Sat Jan 08, 2005 6:51 pm    Post subject: Gentoo Reply with quote

Selam nerval,

GLIS konusuna deðinmek iyi oldu.. Geliþtiricisinin görüþü çok iyi çalýþtýðý ama, henüz incelemelerim tamamlanmadý, ayrýca bazý özel konular istenirse ne olacak buda düþünülmeli..Ben gene komutlarýn bir çoðunu konsoldan vermeyi tercih ediyorum..Ama kesinlikle Katkýda bulunmaya çalýþacaðým bu konu üzerinde ..

Kolay gelsin

not: Ýnanki bir þeyden býkmýþ deðilim.. Sadece suyun yataðýný bulmasýný bekliyorum..
nerval
n00b
n00b

PostPosted: Sat Jan 08, 2005 7:04 pm    Post subject: . Reply with quote

Selamlar togan;

Oncelikle haklisin komutlari konsoldan vermek hakkinda. Gentoo kaynak bazli bir dagitilim, eger kaynakla uzaktan yakindan bir ilgi olmadan kurulum yapilirsa Gentoo'ya artik kaynak bazli diyemeyiz :)

GLIS yapilan ilk installation script oldugu icin belli bir ozelligini hala tasiyor; zaten GLIS'in yazari da su an developer'lar arasina girdi , Subat'taki cikacak Gentoo'da "kolaylik" adina kollari sivadi.

Stage1, Stage2 ya da Stage3 yanina; sanirim "Shortcut 1" seklinde kurulum da eklenecek :) Zaten Live-Cd ; ve cd'nin kurulmasindan sonra kurulum imkani da olacagindan sanirim Gentoo biraz daha genis bir kitleye seslenmeye hazirlaniyor.

Bir ara Mepis'in isleyisi inceleniyordu; bilmiyorum ne oldu sonra.

Saglicakla :)

not : saka yapiyordum yahu :)
Back to top
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum