Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[RAID1] Nie usuwa uszkodzonego dysku.
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lekto
Apprentice
Apprentice


Joined: 20 Sep 2014
Posts: 170
Location: Ancient Rome

PostPosted: Sun Sep 21, 2014 9:53 am    Post subject: [RAID1] Nie usuwa uszkodzonego dysku. Reply with quote

Witam, dorwałem ostatnio sprawny komputer za darmo, miałem akurat dwa identyczne dyski, postanowiłem zrobić z nich RAID1 w celach edukacyjnych. Komputer wygląda tak:
AMD Duron 1.6GHz
2x512MB ram
2xWD 40GB IDE
System stawiałem wg tej instrukcji http://www.gentoo.org/doc/pl/gentoo-x86+raid+lvm2-quickinstall.xml
Podczas pobierania jądra posypały się błędy Pythona, google nie miało nic ciekawego do powiedzenia na ich temat. Według /proc/mdstat macierz stała i miała się dobrze, więc postawiłem zacząć wszystko od początku wraz ze stawianiem macierzy na nowo dla pewności. Tym razem przy wypakowaniu stage pokazał się błąd o uszkodzonym archiwum, no cóż, zdarza się, pobrałem jeszcze raz i tym razem udało się. Podobne błędy Pythona pokazały się podczas env-update && source /etc/profile. Wyszedłem z chroota, odmontowałem macierze i zrobiłem fsck, pokazało masę błędów, a macierz ciągle stała wg /proc/mdstat. Podejrzenia padły na ram, jedna kość była w komputerze oryginalnie, druga pochodzi z mojej szafy gdzie przeleżała około dwa lata, memtest86 nie wykrył żadnych błędów. Przyszła kolej na dyski, więc uruchomiłem badblocks na obu. Półtorej godziny później zobaczyłem masę błędów na /dev/sdb, jeden za drugim, około 8 tysięcy i ciągle przybywały nowe. Wymieniłem uszkodzony dysk na sprawny i już wszystko działa.

Dlaczego tak się stało? Dlaczego ten dysk nie został wykryty jako uszkodzony przez system i usunięty z macierzy? Niestety, nie zachowałem żadnych logów.
Back to top
View user's profile Send private message
halvmork
n00b
n00b


Joined: 17 Mar 2011
Posts: 36
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Sep 23, 2014 6:17 am    Post subject: Reply with quote

Żaden softwarowy volume manager nie ma takiej opcji aby automatycznie odłączyć dysk i coś z nim zrobić, wymiana dysku, odbudowa macierzy itp. wymagają działań administratora. Na macierzach hardwarowych jest podobnie, automatycznie wysyłane jest powiadomienie o uszkodzonym dysku, macierze Enterprice mają wydzielone dodatkowe dyski na które automatycznie jest kopiowana zawartość tego uszkodzonego dysku, ale wymiana dalej wymaga podjęcia działań przez administratora a nie załatwia tego jakiś automat.

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
lekto
Apprentice
Apprentice


Joined: 20 Sep 2014
Posts: 170
Location: Ancient Rome

PostPosted: Tue Sep 23, 2014 9:53 am    Post subject: Reply with quote

W porządku, rozumiem, że człowiek powinien zająć się naprawą, ale nie rozumiem dlaczego twierdził, że macierz jest sprawna.
Po wymianie dysku postawiłem system i okazało się, że zamontowało /boot i / tylko do odczytu, stwierdziłem, że czegoś nie wkompilowałem w jądro lub gdzieś się pomyliłem. I faktycznie, zamiast 'defaults' wpisałem w fstab 'default', po zmianie zamontowało /boot jak trzeba i co dziwne / tylko do odczytu, chociaż mount pokazywało rw. Po dłuższej chwili postanowiłem sprawdzić ten drugi dysk i okazało się, że ten też ma badsectory. I znowu, /proc/mdstat twierdził, że macierz ma się dobrze.
RAID1 robię po to by mieć pewność, że w razie padnięcia jednego dysku na drugim jest ciągle sprawny system. Jeśli podczas pracy zrobi się badsector i system odczyta uszkodzony pliki myśląc że jest sprawny to może się wyłożyć lub nadpisać jakieś istotne dane na zdrowym dysku. Chyba że o to chodzi, dysk pada, system pada, wymieniam dysk i odbudowuję macierz, ale w takim razie co jeśli przez tą awarię zostaje nadpisane coś na zdrowym dysku? Czy może szansa na to jest na tyle mała, że nie bierze się tego pod uwagę?
Back to top
View user's profile Send private message
halvmork
n00b
n00b


Joined: 17 Mar 2011
Posts: 36
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Sep 23, 2014 10:45 am    Post subject: Reply with quote

Te dyski to powinieneś sprawdzić czy są sprawne zanim z nich złożyłeś macierz, logika jest taka że przez pseudo urządzenie dane są zapisywane lub odczytywane dwutorowo z obu urządzeń na raz, a informacja o uszkodzonym dysku będzie wtedy gdy nie uda się zapis lub odczyt któregoś z bloków. W momencie jak demon składa macierz w całość to patrzy czy ma dostępne urządzenia, nie sprawdza natomiast powierzchni pod kątem bad sektorów.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum