Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Grub na dysku twardym USB
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Sun May 18, 2014 2:09 pm    Post subject: Grub na dysku twardym USB Reply with quote

Czy ktoś z was instalował GRUB-a na dysku twardym na USB ? Oczywiście GRUB-a w wersji 0.97 i nie wiem czy ta wersja GRUB-a obsługuje system plików ext4 ? Bo na wiki pisze, że niby obsługuje, a grub ten system plików rozpoznaje u mnie jako "ext2fs" a typ partycji "0x83"

Kupiłem sobie dysk twardy na USB Seagate GoFlex i na tym dysku stawiam gentoo i mam następujący problem, instaluję sobie gentoo z linux puppy. Dysk USB na puppy linux jest widziany jako

Code:
 /dev/sdb


jako, że mam laptopa i mogę sobie przy starcie kompa wcisnąć F12 i wybrać bootowanie z dysku USB - co działa dobrze, to podczas ładowania jądra mam błąd "kernel panic" (błędu na chwilę obecną nie przytoczę, bo nie pamiętam, ale krzyczy coś o "init" że nie może znaleźć inita)

w necie doszukałem się, że może to być przyczyną błędnego wpisu dla GRUB-a w pliku "menu.1st" - no ok, ale zmieniałem ustawienia w tym pliku i nadal mam kernel panic

mój plik "menu.1st"
Code:
 
title GENTOO!
root (hd0,0)
kernel /boot/bzImage root=/dev/sda1
boot


plik "fstab"
Code:

/dev/sda1             /                         ext4      defaults                  0   1
/dev/sda2             /usr/portage/distfiles    ext4      auto,rw,user              0   0
/dev/sda6             none                      swap      sw,pri=3                  0   0
/dev/cdrom            /mnt/cdrom                iso9660   noauto,ro                 0   0


Pomoże ktoś ?
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sun May 18, 2014 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Skoro masz kernel panic to znaczy, ze kernel sie laduej - to juz dobrze.

Byc moze sterownik USB nie znalazl jeszcze dysku gdy kernel chce zrobic switch_root albo w ogole nie masz usb-storage czy driverow usb w kernelu.

Pobierz better-initramfs, moze byc obraz juz zbudowany i dodaj go. tam zamiast kernel panic dostaniesz shella gdzie bedziesz mogl sprawdzic np. czy jest /dev/sda1, jezeli jest, to czy mozesz to zamontowac. bedziesz mogl tez dodac parametr rootdelay=5 ktory poczeka 5s zanim zamontuje to, co podajesz jako rootfs.

Dodatkowo w przypadku dyskow usb warto uzywac UUID albo LABEEL do wskazania rootfs, ale do tego potrzebujesz juz initramfs (jakies tam wsparcie dla partuuid jest w kernelu ale nie dziala dokladnie tak jak powinno.)
Back to top
View user's profile Send private message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Sun May 18, 2014 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

a jak mogę pobrać te UUID lub LABEEL ? Bo często na stronach widziałem coś takiego w poszukiwaniu mojego problemu
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sun May 18, 2014 8:50 pm    Post subject: Reply with quote

Mozesz odpalic z roota `blkid`, LABEL sam ustalasz, badz sprawdzic /dev/disk/by-uuid i by-label.
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Mon May 26, 2014 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Pobierz better-initramfs, moze byc obraz juz zbudowany i dodaj go. tam zamiast kernel panic dostaniesz shella gdzie bedziesz mogl sprawdzic np. czy jest /dev/sda1, jezeli jest, to czy mozesz to zamontowac. bedziesz mogl tez dodac parametr rootdelay=5 ktory poczeka 5s zanim zamontuje to, co podajesz jako rootfs.

rootdelay to parametr kernela i initramfs (nawet better) nie ma tu nic do rzeczy. Jeżeli wszystko jest ustawione dobrze, to pewnie to jest problemem. Mam taki przenośny dysk z Gentoo i zależnie od sprzętu rootdelay musiałem skalować od 3-4 sekund do 9 — dla uniwersalności po prostu wbiłem 10 i działa na wszystkim.

SlashBeast wrote:
Dodatkowo w przypadku dyskow usb warto uzywac UUID albo LABEEL do wskazania rootfs, ale do tego potrzebujesz juz initramfs (jakies tam wsparcie dla partuuid jest w kernelu ale nie dziala dokladnie tak jak powinno.)

Mnie tam PARTUUID działa bez większych problemów bez initramfs (chociaż możliwe, że nie sprawdza się przy pewnych konfiguracjach).
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed May 28, 2014 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Swojego czasu z podobnym problemem się borykałem, może to ułatwi sprawę:
http://www.gentoo-wiki.info/Portable_USB_Gentoo
http://wiki.gentoo.org/wiki/Install_Gentoo_on_a_bootable_USB_stick
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum