Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Sprawdzanie uszkodzenia CPU / Main board
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Thu Oct 11, 2012 11:06 am    Post subject: Sprawdzanie uszkodzenia CPU / Main board Reply with quote

Tak jak w temacie, jak spawdzic czy w danym laptopie zostala uszkodzona plyta glowna czy procesor? Moge dodac opis jak sie zachowuje sprzet i co moglo byc jego przyczyna, tak wiec:
Jest to HPpavilondv7 - 1130ew, po rozebraniu na sciance wentylatora znalazlem warstwe (3mm) kurzu - wiec na pewno komputer sie dusil, dodatkowo z tego co wiem uzytkownik trzymal go caly czas na lozku (dochodzi do tego duszenie pewnie przez koldre przylegajaca do niego). Po rozebraniu, przekladaniu ramu itp nic sie nie poprawilo - reakcja zawsze jest taka sama. Odpalam sprzet, wystartuje, na plycie glownej 2 diody migaja co jakis czas cyklicznie (co jakies 15 sec). Zaden dzwiek z glosnikow nie wychodzi informujacy o tym co moze byc nie tak ze sprzetem, czy jest jakis sposob na sprawdzenie ktory element jest uszkodzony? Czy musze chodzic po serwisach z procesorem/plyta i sie pytac czy jest to sprawne? Czy byc moze za pomoca tego migania diod - moge to potraktowac jako brzecznie na plycie glownej glosnika z errorem?
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Thu Oct 11, 2012 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

A co Ci da stwierdzenie co jest uszkodzone? Bo procesor na 99% jest sprawny.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Thu Oct 11, 2012 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Czy mam mu powiedziec ze nalezy wymienic plyte glowna, czy procesor (no chyba ze inna czesc ulegla awarii). To chyba oczywiste po co szukam czesci uszkodzonej, zeby ja wymienic i naprawic laptopa.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Thu Oct 11, 2012 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

No to tak jak już pisałem, na 99% płyta. Procesory raczej nie padają. Może coś się tylko obluzowało?
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Thu Oct 11, 2012 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Nie no juz rozebralem go co do srubki skladalem i probowalem wszystkiego co do glowy mi przyszlo. Ciezko bedzie pod ten procek AMD znalezc taka plyte bo przed chwila allegrowywowalem i ni ma. Sa tylko tez uszkodzone...mam tylko nadzieje ze sie nie okaze to np jakas uszkodzona matryca albo ram - zeby kasa nie poszla w bloto. No ale skoro te diody wariuja to musi byc jakas przyczyna - tak sie zastanawiam czy specyfikacji nie ma jakies od tego sprzetu przez producenta zrobinego do tej plyty glownej, zeby na podstawie tego migania zdjagnozowac dokladnie problem.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Fri Oct 12, 2012 6:07 am    Post subject: Reply with quote

Przy uszkodzonej matrycy uruchomi się normalnie. Zawsze możesz wtedy podłączyć zewnętrzny monitor. Serwisówka do DV7 nie wspomina o mryganiu, bynajmniej nie znalazłem nic na ten temat, więc tak za bardzo nie rozkminisz co jest nie tak. Wina zdaje się leżeć w bezołowiowych lutach zgodnych z nowymi normami :-) Pozostaje jakiś dobry (uczciwy) serwis, bo pewnie się coś rozlutowało / pękły luty itp.
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Fri Dec 07, 2012 11:05 pm    Post subject: Reply with quote

Jeżeli to model z NVidią/ATI, to na 99% odklejona grafika. Od dobrych 6‑7 lat nie widziałem uszkodzonego procesora (ok, widziałem dwa, ale to u ludzi proszących się o kłopoty ;)

(tak, trochę odkopałem trupa)
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Sat Dec 08, 2012 8:07 am    Post subject: Reply with quote

Spoko, na zyczenie znajomego wymienilem cala plyte. Tak wiem ze czesto to sie zdarza, to samo mialem w dellu - pomogla metoda z piekarnikiem i juz okolo 8 miesiecy smiga bez problemow. Szkoda tylko ze tak jak mowilem - nie da sie konkretnej diagnozy przeprowadzic w domowych warunkach.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
adam9870
n00b
n00b


Joined: 09 Dec 2012
Posts: 0

PostPosted: Sun Dec 09, 2012 12:24 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
mam tylko nadzieje ze sie nie okaze to np jakas uszkodzona matryca albo ram

Matrycę można wykluczyć jeżeli dysponujesz zewnętrznym monitorem albo telewizorem i kablem D-Sub (VGA).

Quote:
Spoko, na zyczenie znajomego wymienilem cala plyte.

O ile znajdziesz taką płytę. Na płycie głównej jest oznaczenie i po tym oznaczeniu szukamy nowej płyty.
Przygotowałem obrazek pomocniczy z zaznaczonym oznaczeniem płyty http://vpx.pl/i/2012/12/09/DSC04172.jpg
Gdy znajdziesz nową płytę to upewnij się, że wizualnie zgadza się z uszkodzoną płytą.
Ostatnio szukałem płyty głównej do dv6500 i dv7. Do 6500 nie znalazłem. Do dv7 znalazłem w USA za - w przeliczeniu - 400/500 zł + przesyłka.

Prawdopodobieństwo awarii procesora - bardzo bardzo małe.
Prawdopodobieństwo uszkodzenia grafiki albo płyty - bardzo duże, bo Paviliony mają wadliwe serie.

Albo poszukaj instrukcji serwisowej i sprawdź dokładnie co jest z tą płytą główną.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Sun Dec 09, 2012 8:34 am    Post subject: Reply with quote

Nie no ja juz wymienilem ta plyte glowna i laptop bez problemow sie odpala. Dodac moge tylko tyle ze na pewno karta graficzna na plycie ulegla tym razem zmianie - byla ATI jest Nvidia, bo troche inna plyte znalazlem na allegro z CPU - http://allegro.pl/plyta-glowna-do-hp-pavilion-dv7-intel-nie-grzebana-i2734826773.html (plyty dokladnie takiej samej sprawnej na allegro nie znalazlem no i musialem chlodzenie zamowic, bo jest troszeczke inne) sterownikow niestety nie zdarzylem przeinstalowac, bo hasla nie znalem do windowsa - a laptop wrocil juz do wlasciciela. Musialem tez wymienic karte wifi bo poprzedniej nie wykrywal (komunikat podczas startu sprzetu z biosu byl ze nieznane urzadzenie wyfy).

Pytanie moje jest raczej z tej kategorii czy legalny jest teraz na nim windows vista? Dodam od razu ze o dziwo system sie bez problemow odpalal.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum