Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] Nie działa mi konsole, xterm i qterminal
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 8:53 am    Post subject: [SOLVED] Nie działa mi konsole, xterm i qterminal Reply with quote

Wczoraj przestał mi działać prawidłowo konsole (4.9.2). Przeeemregowałem, usunełem star pliki konfiguracyjne - to samo, tzn. mogę otworzyc konsole, wejśc w ustawienia, zemić kolory w profilu, ustawić czy kursor mruga czy nie, ale nie mogę nic wpisać. Zresztą obok mrugającego kursora brakuje mi np. user@localhost ~ $
Probowałem zaibstalować xterm, żeby sprawdzić z konsoli jaki jest błąd, ale xterm w ogóle nie chcę się otworzyć.

Bez konsoli pod Xami jak bez ręki, bo przestal mi dzilac Chromium, i nie mam jak sprawdzic co jest nie tak... Help pls :)

p.s. Zaintsalowałm qterminal, efekt identyczy jak dla konsole - nic nie moge wpisac...


Last edited by Xywa on Mon Oct 22, 2012 10:52 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 9:40 am    Post subject: Reply with quote

odpal Xy, skocz na tty2, zaloguj sie jako swoj user i daj

Code:
export DISPLAY=':0'
xterm


I zobacz na output, nie mowi czasem cos o pts? Nie upgradowales jakos ostatnio openrc?
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 9:53 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
I zobacz na output, nie mowi czasem cos o pts? Nie upgradowales jakos ostatnio openrc?


Jasnowidz jaki czy jak? 8) Taki mam komunika błędu. Przeemergowałem openrc - ale nie pomogło. :(

Code:
xterm: Error 32, errno 2: No such file or directory
Reason: get_pty: not enough ptys


p.s. A taki mam blad jak odpalam Chromium - moze ztego samego powodu?

Code:
[32205:32230:1022/111530:ERROR:shared_memory_posix.cc(171)] Creating shared memory in /dev/shm/.org.chromium.Chromium.PbginE failed: Permission denied
[32205:32230:1022/111530:ERROR:shared_memory_posix.cc(174)] Unable to access(W_OK|X_OK) /dev/shm: Permission denied
[32205:32230:1022/111530:FATAL:shared_memory_posix.cc(176)] This is frequently caused by incorrect permissions on /dev/shm.  Try 'sudo chmod 1777 /dev/shm' to fix.


Last edited by Xywa on Mon Oct 22, 2012 10:20 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 10:20 am    Post subject: Reply with quote

W nowym openrc chyba cos nie dziala zbyt okey z montowaniem /dev/pts i /dev/shm, sprawdz czy nie ma aktualki dla openrc i udev-init-scripts, jezeli nie, to moze narazie zdowngraduj openrc. Niestety nie mam nawet jak tego zreprodukowac, sam uzywam mdeva i to w jego skryptach mam montowane /dev/pts niezaleznie od devfs.init z openrc.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 10:52 am    Post subject: Reply with quote

SOLVED

Code:
rc-update add udev-mount sysinit


Dzieki za pomoc!
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Ja tylko powiem żebyś dokładniej czytał co wypluwa emerge, bo było napisane żeby dodać udev-mount do sysinit bo inaczej będą problemy :)

W ogóle polecam najpierw zaglądać na bugzillę bo jeszcze tego samego dnia był zgłoszony problem z montowanie pts i shm jak i rozwiązanie nim wprowadzono je do drzewa.

https://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=438932
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:
Ja tylko powiem żebyś dokładniej czytał co wypluwa emerge, bo było napisane żeby dodać udev-mount do sysinit bo inaczej będą problemy :)


Czytam, czytam. Pech chciał, że przy drugim laptopie na stole ktoś przyciął krzesłm kabel zasilania i pożyczono sobie zasilanie z mojego laptopa. A że akurat mój lapek zaczął mielić się Chromium, baterie nie dały rady i system się wyłączył w trakcie emerge -uDN world (gdy wróciłm był już czarny ekran). Zakładałem że akurat nic systemowego nie mieliło, ale jak widać myliłem się...

:)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum