Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
RAID + LVM + szyfrowanie - poprawna metoda
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
MiChaSSs
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 25 Apr 2007
Posts: 88
Location: Rzeszow/Krakow/Poland

PostPosted: Fri Jun 29, 2012 11:06 pm    Post subject: RAID + LVM + szyfrowanie - poprawna metoda Reply with quote

Hej,
Ponieważ w najbliższym czasie chciałbym postawić system oparty na RAID 1, LVM oraz szyfrowaniu zacząłem zgłębiać temat i trafiłem na kilka rzeczy których nie rozumiem. Jak powinien wyglądać poprawny warstwowy schemat takiej konfiguracji? W internecie najczęsciej natrafiałem na coś takiego:

Code:

--------------------------------------
             logical volume           |
--------------------------------------
             volume group             |
--------------------------------------
             cryptosetup              |
--------------------------------------
                RAID 1                |
--------------------------------------
     /dev/sda     |     /dev/sdb      |
--------------------------------------

(źródł: http://jasonwryan.com/blog/2012/02/11/lvm/ podobnie jest tu http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Root_filesystem_over_LVM2,_DM-Crypt_and_RAID)

Nie rozumiem, dlaczego RAID jest przed szyfrowaniem i LVM-em. Aktualnie nie mam drugiego dysku do RAID-a i wpadł mi do głowy pomysł takiego schematu, który dla mnie wydaje się bardziej logiczny.

Code:

---------------------------------------------------------------------------------------------
                                             RAID 1                                          |
---------------------------------------------------------------------------------------------
              logical volume          |               |                /dev/sdb              |
--------------------------------------                 --------------------------------------
              volume group            |
--------------------------------------
               cryptosetup            |
--------------------------------------
                /dev/sda              |
--------------------------------------


Po lewej stronie znajduje się system, który mogłbym postawić już teraz, a gdy przyjdzie mi dysk zbudować macierz i ją zsynchronizować i mieć kopie /dev/sda na dysku /dev/sdb. Co o tym sądzicie, jest to poprawne podejście? Można tak zrobić? Jeśli nie, to czy moglibyście mi wytłumaczyć dlaczego? Czy można zainstalować system z pierwszego schematu majac tylko jeden dysk a poźniej odbudować macierz? Dziękuję za pomoc, pozdrawiam MD
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat Jun 30, 2012 9:32 am    Post subject: Reply with quote

Mozesz stworzyc raid1 z jednym dyskiem oznaczonym jako missing, jak sie dorobisz drugiego dysku to go po prostu dodasz. Tutaj masz howto rootfs na szyfrowanym lvm http://www.funtoo.org/wiki/Rootfs_over_encrypted_lvm

Z raidem to bedzie raptem jedna zmianna, w parametrach bootu dopiszesz 'softraid' i posklada tego raida przed szukaniem voluminow LVM,

Taki tip: nie uzywaj metadata 0.9 w ZADNYM wypadku, nie raz moze Ci poskladac raida np. z sda2 i sdb, mimo, ze powinno byc np. sda2 i sdb2. Uzyj np. 1.0 dla /boot (extlinux go wspiera) i reszta np. 1.2.
Back to top
View user's profile Send private message
MiChaSSs
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 25 Apr 2007
Posts: 88
Location: Rzeszow/Krakow/Poland

PostPosted: Sat Jun 30, 2012 10:06 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Mozesz stworzyc raid1 z jednym dyskiem oznaczonym jako missing (...)


Czy mógłbyś mi proszę napisać przykład jak to zrobić? Co ze schematami z pierwszego postu, dlaczego powinno się zrobić RAIDa przed crypto oraz LVM-em?

---------------------------------
edit 30.06.2012 13:38

Znalazłem odpowiedź na pierwsze pytanie tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Mdadm (Quick reference -> Create an array).
Code:

mdadm --create /dev/md1 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda1 missing <---- boot
mdadm --create /dev/md1 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda2 missing <---- LVM


Pytanie nr 1 -> czy przed dodaniem partycji która aktualnie jest "missing" (/dev/sdb2 dla LVM) będę musiał wykonać kod poniżej?
Code:
dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb2 bs=100M

Zakładam, że unrandom został wykonany na /dev/sda2.

Pytanie nr 2 -> czy gruba będę musiał manualnie zainstalować w MBR /dev/sdb przed dodaniem do RAID?
Pytanie nr 3 -> w http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Root_filesystem_over_LVM2,_DM-Crypt_and_RAID najpierw jest tworzony RAID1
Code:
mdadm --create --verbose /dev/md2 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda2 /dev/sdb2

a następnie
Code:
dd if=/dev/urandom of=/dev/md2 bs=100M

Czy zamiast tego można zrobić coś takiego (zakładam brak /dev/sdb):
Code:
dd if=/dev/urandom of=/dev/sda2 bs=100M

a później
Code:
mdadm --create --verbose /dev/md2 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda2 missing

Wg mnie obydwie czynności robią to samo i nie powinno mieć znaczenia której metody użyjemy. Mam racje?

Pytanie nr 4 -> rozumiem, ze /boot nie wolno szyfrować?

Pytanie nr 5 -> proszę jeszcze o wytłumaczenie schematów, dlaczego powinno używać się schematu nr 1 a nie nr 2?.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum