Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Prośba o sprawdzenie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
DaVidoSS
n00b
n00b


Joined: 04 Jan 2012
Posts: 3

PostPosted: Sat Jan 07, 2012 12:38 pm    Post subject: Prośba o sprawdzenie Reply with quote

Witajcie.
Mam Gentoo od dwóch dni.
Moim celem było zrobienie szybkiego systemu.
Podczas instalacji przeczytałem chyba wszystkie poradniki dostępne w internecie.
Niestety większość jest przeterminowana i informacje w nich są rozbieżne dla tego samego tematu.

Chciałbym Was prosić o dwie sprawy.

1. Sprawdzenie poprawności make.conf

Code:

CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
CFLAGS="-march=amdfam10 -msse3 -msse4a -O2 -pipe"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
FFLAGS="${CFLAGS}"
FCFLAGS="${FFLAGS}"
ACCEPT_KEYWORDS="amd64"
PORTAGE_TMPDIR=/var/tmp
PORTDIR=/usr/portage/
DISTDIR=/usr/portage/distfiles
PKGDIR=/usr/portage/packages
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage"
GENTOO_MIRRORS="http://de-mirror.org http://distfiles.gentoo.org http://www.ibiblio.org/pub/Linux/distributions/gentoo"
SYNC="rsync://rsync.gentoo.org/gentoo-portage"
PORTAGE_RSYNC_RETRIES="-1"
MAKEOPTS="-j5"
AUTOCLEAN="yes"
CLEAN_DELAY="10"
FEATURES="parallel-fetch ccache "
LANGUAGE=48
LINGUAS="pl en de"
PORTAGE_NICENESS="19"
INPUT_DEVICES="keyboard mouse evdev"
VIDEO_CARDS="nvidia fbdev v4l vesa vga"
#CONFIG_PROTECT="-*"
CAMERS="*"
source /var/lib/layman/make.conf
USE="sse2 sse3 mmx 3dnow java X scanner vdpau unicode alsa xvmc audio dbus kde mp3 consolekit dbus policykit udev multilib nvidia opengl phono$
                                a52 aac acpi branding cairo cdr dts dvd dvdr emboss encode exif fam firefox flac gif gpm gtk hal jpeg lcms
                                ldap libnotify mad mikmod mng mp4 mpeg ogg pango pdf png ppds qt3support sdl spell startup-notification svg
                                tiff truetype vorbis ffmpeg unicode usb xcb x264 xml xulrunner xv xvid ocr rar"


2. Sprawdzenie poprawności konfiguracji jądra:

http://wklej.org/id/662730/


Code:

00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RX780/RX790 Chipset Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RD790 PCI to PCI bridge (external gfx0 port A)
00:0a.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port F)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3c)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB700/SB800 IDE Controller
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Link Control
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G92 [GeForce GTS 250] (rev a2)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 03)


Code:


/proc/asound/cards
 0 [SB             ]: HDA-Intel - HDA ATI SB
                      HDA ATI SB at 0xf7ff4000 irq 16
Back to top
View user's profile Send private message
dy2io
n00b
n00b


Joined: 03 Apr 2011
Posts: 17

PostPosted: Sun Jan 08, 2012 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Jak dla mnie trochę dużo flag USE w make.conf lepszym rozwiązaniem jest przy instalowanie odpowiednich pakietów dopisanie wymaganych flag USE do /etc/portage/package.use
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Flagi są ok.

Make.conf generalnei jest dobry, natomiast jajka nie sprawdzałem. Osobiście, postawiłbym system na ~amd64 - od kilku lat już tak mam i jeszcze nigdy nie miałem problemów ;)
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
Flagi są ok.

Make.conf generalnei jest dobry, natomiast jajka nie sprawdzałem. Osobiście, postawiłbym system na ~amd64 - od kilku lat już tak mam i jeszcze nigdy nie miałem problemów ;)


Ja ostatnio mam Gentoo Hardened -x86 - całkiem ładną wiązkę overlayi, i sporo odmaskowanych rzeczy, czy choćby kompilowanych z svn/git.

Jednak ~amd64 nie polecam początkującym, choć często nie ma z takim systemem problemów, to czasami mogą wystąpić.

A to, że u jednego usera (który zna system jak własną kieszeń) wszystko działa, bynajmniej nie gwarantuje, że zawsze i u wszystkich będzie działało tak samo dobrze. :roll:

Zwłaszcza w Gentoo, gdzie kompilacja tej samej paczki na 2 różnych komputerach o tej samej konfiguracji sprzętowej może dać różny wynik.
Choć z drugiej strony w Debianie też, np Sid u niektórych (zaswansowanych użyszkodników) chodzi bez kłopotu, a u początkujacych nieraz potrafi się wysypać do góry kopytami ;)

Dlatego na początek radziłbym amd64, a jak czasami trzeba coś świeżego - odmaskować, dać ~ na poszczególne paczki.

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Jan 10, 2012 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Jacekalex wrote:
Garrappachc wrote:
Flagi są ok.

Make.conf generalnei jest dobry, natomiast jajka nie sprawdzałem. Osobiście, postawiłbym system na ~amd64 - od kilku lat już tak mam i jeszcze nigdy nie miałem problemów ;)


Ja ostatnio mam Gentoo Hardened -x86 - całkiem ładną wiązkę overlayi, i sporo odmaskowanych rzeczy, czy choćby kompilowanych z svn/git.

Jednak ~amd64 nie polecam początkującym, choć często nie ma z takim systemem problemów, to czasami mogą wystąpić.

A to, że u jednego usera (który zna system jak własną kieszeń) wszystko działa, bynajmniej nie gwarantuje, że zawsze i u wszystkich będzie działało tak samo dobrze. :roll:

Zwłaszcza w Gentoo, gdzie kompilacja tej samej paczki na 2 różnych komputerach o tej samej konfiguracji sprzętowej może dać różny wynik.
Choć z drugiej strony w Debianie też, np Sid u niektórych (zaswansowanych użyszkodników) chodzi bez kłopotu, a u początkujacych nieraz potrafi się wysypać do góry kopytami ;)

Dlatego na początek radziłbym amd64, a jak czasami trzeba coś świeżego - odmaskować, dać ~ na poszczególne paczki.

Pozdro
8)



Jakos ciezko mi sie z tym zgodzic.
1) Stabilne pakiety sa dosyc stare
2) Odmaskowywanie poszczegolnych pakietow dla galezi ~ moze wiazac sie z dodatkowymi trudnosciami z opanowaniem zaleznosci co dla poczatkujacego przyjemnym doznaniem nie bedzie. Szczegolnie kiedy okaze sie ze nowy pakiet ~ (odmaskowany) wymaga czegos jeszcze innego co mamy stabilne itp...
3) Uzywajac ~amd64 zdarzaja sie zmiany w konfigach i drobne problemy, jak np przy aktualizacji Xorga przestawaly dzialac urzadzenia wejscia - ale jest to nowosc, wiecej osob o tym mowi na forum. A uzywajac stabilnej galezi tez przez to przejdziemy, tylko kiedy? Za rok? Jak juz kazdy o tym zapomni? Wtedy trzeba sie dopiero naszukac na forum aby cos znalezc.

Do Gentoo trzeba sie poprostu przyzwyczaic, kazdy przez to przechodzil, ale instalowanie amd64 zamiast ~amd64 wg mnie dobrym wyjsciem wcale nie jest. Ktos tego w ogole jeszcze uzywa? 8)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Tue Jan 10, 2012 7:05 am    Post subject: Reply with quote

Może to wina wersji hardened, ale ja mogę pół systemu mieć choćby z gita, ale toolchain wolę stabilny, choć zaczynałem na testowym.

Poza tym stare pakiety? nie widzę jakiś strasznych obsuwów, choć jest jakaś liczba programów, które są tylko w ~arch.
Jak chcesz stare pakiety - zajrzyj do Debiana Squeeze albo Red Hata.

A autounmask write w portage - u mnie nawet działa.

Poza tym ~arch - radziłbym odbębnić kilka miechów na stable, żeby poznać podstawy administrowania systemem i zapoznać się trochę z dokumentacją, zamiast od razu zaczynać z czymś, co nie jest dokładnie przetestowane, a potem z każdą banalą bzdurą (w typie np poblokowały się ebuildy np do qt) latać na forum.

Choć być może przesadzam, ale uważam, że to hasło:
Quote:
Mam Gentoo od dwóch dni.

zabrzmiało groźnie :D

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Jan 10, 2012 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ja Gentoo posadzilem gdzies w listopadzie 2004r z galezi ~x86 od razu. I o dziwo nie mialem wiekszych problemow az do dzis nie liczac pewnego epizodu gdzie kombinowalem troche z optymalizacja. Tutaj flagi sa lagodne, tylko te 2 linijki bym wywalil:

FFLAGS="${CFLAGS}"
FCFLAGS="${FFLAGS}"

to chyba do Forthrana jak sie nie myle...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
DaVidoSS
n00b
n00b


Joined: 04 Jan 2012
Posts: 3

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Dziękuje za porady.

Okazuje się ze muszę zrobić migracja na Baselayout-2 i OpenRC.
Jakim cudem używając najnowszego portage i stage 3 mam przestarzałą konfigurację systemu?
Macie jakiś skrypt lub program który robi taka migracje lub wiecie jak to się robi?
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 9:02 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.gentoo.org/doc/pl/openrc-migration.xml
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sun Mar 04, 2012 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Pytanie do autora: Dziala Ci ta dzwiekowka ATI? :)
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum