Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED]Powolna kompilacja
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Andrzej1309
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 96

PostPosted: Wed Nov 09, 2011 9:49 am    Post subject: [SOLVED]Powolna kompilacja Reply with quote

Wracając do tematu rozpoczętego w wątku dotyczącego kernel - panic

tu raczej jest wszystko o co pytał Pyrka
emerge --info
Code:
Portage 2.1.10.32 (default/linux/amd64/10.0, gcc-4.5.3, glibc-2.13-r4, 3.0.6-gentoo x86_64)
=================================================================
System uname: Linux-3.0.6-gentoo-x86_64-Intel-R-_Core-TM-_i7_CPU_950_@_3.07GHz-with-gentoo-2.0.3
Timestamp of tree: Tue, 08 Nov 2011 23:30:01 +0000
app-shells/bash:          4.1_p9
dev-lang/python:          2.7.2-r3, 3.1.4-r3
dev-util/pkgconfig:       0.26
sys-apps/baselayout:      2.0.3
sys-apps/openrc:          0.8.3-r1
sys-apps/sandbox:         2.4
sys-devel/autoconf:       2.68
sys-devel/automake:       1.11.1-r1
sys-devel/binutils:       2.21.1-r1
sys-devel/gcc:            4.5.3-r1
sys-devel/gcc-config:     1.4.1-r1
sys-devel/libtool:        2.4-r4
sys-devel/make:           3.82-r1
sys-kernel/linux-headers: 2.6.39 (virtual/os-headers)
sys-libs/glibc:           2.13-r4
Repositories: gentoo
ACCEPT_KEYWORDS="amd64 ~amd64"
ACCEPT_LICENSE="* -@EULA"
CBUILD="x86_64-pc-linux-gnu"
CFLAGS=" -march=core2 -mtune=generic -O2 -pipe"
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
CONFIG_PROTECT="/etc"
CONFIG_PROTECT_MASK="/etc/ca-certificates.conf /etc/env.d /etc/fonts/fonts.conf /etc/gconf /etc/gentoo-release /etc/revdep-rebuild /etc/sandbox.d /etc/terminfo"
CXXFLAGS=" -march=core2 -mtune=generic -O2 -pipe"
DISTDIR="/usr/portage/distfiles"
FEATURES="assume-digests binpkg-logs distlocks ebuild-locks fixlafiles news parallel-fetch protect-owned sandbox sfperms strict unknown-features-warn unmerge-logs unmerge-orphans userfetch"
FFLAGS=""
GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org"
LANG="pl_PL.utf8"
LC_ALL="pl_PL.utf8"
LDFLAGS="-Wl,-O1 -Wl,--as-needed"
LINGUAS="pl"
MAKEOPTS="-j5"
PKGDIR="/usr/portage/packages"
PORTAGE_CONFIGROOT="/"
PORTAGE_RSYNC_OPTS="--recursive --links --safe-links --perms --times --compress --force --whole-file --delete --stats --timeout=180 --exclude=/distfiles --exclude=/local --exclude=/packages"
PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp"
PORTDIR="/usr/portage"
PORTDIR_OVERLAY=""
SYNC="rsync://rsync.gentoo.org/gentoo-portage"
USE="acl amd64 berkdb bzip2 cdr cleartype cli cracklib crypt cups cxx dri dvd fortran freetype gdbm gpm iconv mmx modules mudflap multilib ncurses nls nptl nptlonly openmp pam pcre pppd readline session speel sse sse2 ssl sysfs tcpd unicode xorg zlib" ALSA_CARDS="ali5451 als4000 atiixp atiixp-modem bt87x ca0106 cmipci emu10k1x ens1370 ens1371 es1938 es1968 fm801 hda-intel intel8x0 intel8x0m maestro3 trident usb-audio via82xx via82xx-modem ymfpci" ALSA_PCM_PLUGINS="adpcm alaw asym copy dmix dshare dsnoop empty extplug file hooks iec958 ioplug ladspa lfloat linear meter mmap_emul mulaw multi null plug rate route share shm softvol" APACHE2_MODULES="actions alias auth_basic authn_alias authn_anon authn_dbm authn_default authn_file authz_dbm authz_default authz_groupfile authz_host authz_owner authz_user autoindex cache cgi cgid dav dav_fs dav_lock deflate dir disk_cache env expires ext_filter file_cache filter headers include info log_config logio mem_cache mime mime_magic negotiation rewrite setenvif speling status unique_id userdir usertrack vhost_alias" CALLIGRA_FEATURES="kexi words flow plan stage tables krita karbon braindump" CAMERAS="ptp2" COLLECTD_PLUGINS="df interface irq load memory rrdtool swap syslog" ELIBC="glibc" GPSD_PROTOCOLS="ashtech aivdm earthmate evermore fv18 garmin garmintxt gpsclock itrax mtk3301 nmea ntrip navcom oceanserver oldstyle oncore rtcm104v2 rtcm104v3 sirf superstar2 timing tsip tripmate tnt ubx" INPUT_DEVICES="keyboard mouse evdev" KERNEL="linux" LCD_DEVICES="bayrad cfontz cfontz633 glk hd44780 lb216 lcdm001 mtxorb ncurses text" LINGUAS="pl" PHP_TARGETS="php5-3" RUBY_TARGETS="ruby18" USERLAND="GNU" VIDEO_CARDS="nvidia nv vesa" XTABLES_ADDONS="quota2 psd pknock lscan length2 ipv4options ipset ipp2p iface geoip fuzzy condition tee tarpit sysrq steal rawnat logmark ipmark dhcpmac delude chaos account"
Unset:  CPPFLAGS, CTARGET, EMERGE_DEFAULT_OPTS, INSTALL_MASK, PORTAGE_BUNZIP2_COMMAND, PORTAGE_COMPRESS, PORTAGE_COMPRESS_FLAGS, PORTAGE_RSYNC_EXTRA_OPTS


Edit: raczej coś z kernelem.
Odpaliłem na kernelu 2.6.39 skomilowanym z configiem z liveCD Toorox
emerge mc na moim 3.0.6 - 75sek
emerge mc na kernelu 2.6.39 z Toorox - 42sek


Last edited by Andrzej1309 on Fri Nov 11, 2011 12:53 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
joi_
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 171

PostPosted: Wed Nov 09, 2011 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Skoro to coś z kernelem, to pokaż .config z obu wersji.
Back to top
View user's profile Send private message
Andrzej1309
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 96

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 2:11 am    Post subject: Reply with quote

Chyba znalazłem przyczynę w konfiguracji kernela.
Musiałem wyłączyć:
-> Userspace VESA VGA graphics support
-> VESA VGA graphics support
??

Teraz kompilacja przebiega znacznie szybciej.
Ale musiałem wyłączyć w grub.conf "vga-791"
A to oznacza że ma teraz ogromne literki na konsoli

Jakie jest możliwe rozwiązanie ?
Back to top
View user's profile Send private message
c2p
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Mar 2005
Posts: 281
Location: Poland

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 6:52 am    Post subject: Reply with quote

Wolno kompiluje, ponieważ framebuffer nie nadąża z wyświetlaniem wyjścia kompilatora na ekran. Rozwiązania są dwa, jedno już odkryłeś, drugie to używanie emerge z opcją -q (--quiet), wyjście zostanie ograniczone do minimum, więc framebuffer nie będzie niczego spowalniał.
_________________
LRU #389150, Kontakt
Back to top
View user's profile Send private message
Andrzej1309
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 96

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 7:39 am    Post subject: Reply with quote

c2p wrote:
Wolno kompiluje, ponieważ framebuffer nie nadąża z wyświetlaniem wyjścia kompilatora na ekran. Rozwiązania są dwa, jedno już odkryłeś, drugie to używanie emerge z opcją -q (--quiet), wyjście zostanie ograniczone do minimum, więc framebuffer nie będzie niczego spowalniał.

Hmm nie wpadłem na to.
Ale muszą być także inne rozwiązania.
Przeanalizowałem na dwóch przykładach.

1. "stare Gentoo"
- w kernelu włączona -> VESA VGA graphics support
skompilowane:
nvidia-drivers
xf86-video-nv
Szybkość kompilacji OK

2. "nowe Gentoo"
uruchamiane z kernelem skompilowanym z configiem liveCD Toorox, czyli większość opcji włączonych, kilkadziesiąt modułów
- wyłączone:
-> Userspace VESA VGA graphics support
-> VESA VGA graphics support
- nie zainstalowany żaden sterownik graficzny
Podczas startu na początku krzyczy o braku video, najpierw sypie wielką czcionką, po dojściu do openrc jest już ślicznie.

Nie chciałbym teraz instalować nvidia-drivers, dopiero jak już wszystko sobie dopracuję w systemie, zajmę się X-mi
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 7:40 am    Post subject: Reply with quote

uvesa daje radę, przynajmniej u mnie.
Back to top
View user's profile Send private message
joi_
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 171

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Skoro framebuffer nie nadąża, to wystarczy przełączyć się na inną konsolę w trakcie kompilacji...

Dlaczego nie używasz nouveau?
Back to top
View user's profile Send private message
Andrzej1309
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 96

PostPosted: Thu Nov 10, 2011 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

joi_ wrote:
Skoro framebuffer nie nadąża, to wystarczy przełączyć się na inną konsolę w trakcie kompilacji...

Quote:
Dlaczego nie używasz nouveau?

Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy nouveau a nvidia-drivers

Póki co nadal nie mam rozwiązania.
Zainstalowałem xf86-video-vesa, przy tej okazji oczywiście zainstalowały mi się sterowniki nvidia (miałem we flagach) xorg itp. nadal lipa.
Musi być jakieś inne rozwiązanie, aby przy wyłącznych w kernelu
Code:
-> Userspace VESA VGA graphics support
-> VESA VGA graphics support

mieć konsolę w dużej rozdzielczości.

Edit: 11.11.11 - 01.52
http://dev.gentoo.org/~spock/projects/uvesafb/
i śmiga jak chciałem
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 8:43 am    Post subject: Reply with quote

Mówiłem, że uvesa daje radę :P

Co do nouveau to nawet się nad tym crapem nie zastanawiaj... A przynajmniej ja mam o tym takie zdanie.
Back to top
View user's profile Send private message
joi_
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 171

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

Andrzej1309 wrote:
Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy nouveau a nvidia-drivers

Nie ma co się zastanawiać - tylko spróbować i jeżeli nouveau nie będzie działać, zgłosić błąd i przełączyć się na nvidia-drivers. Przełączanie w jedną i drugą stronę jest dosyć proste (dodanie/usunięcie nomodeset z konfiguracji gruba, zmiana drivera w xorg.conf i eselect opengl set nvidia/xorg-x11)

Pryka: Przed takimi stwierdzeniami, proszę weź pod uwagę, że karty graficzne to obecnie bardzo skomplikowane urządzenia, a Nvidia nie dostarcza absolutnie żadnej dokumentacji do swoich kart.
Domyślam się, że miałeś jakieś problemy ze stabilnością - ostatnimi czasy jest z tym dużo lepiej, więc jeżeli będziesz miał czas, spróbuj nowszą wersję (przede wszystkim kernel) i jeżeli nadal będą problemy, zgłoś proszę błąd.
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Jeśli kompilujesz przez emerge skorzystaj z opcji --quiet (-q). Nie trzeba z niczego rezygnować, można dodać do make.conf jako jedną z domyślnych flag przekazywanych do emerge. W innych przypadkach możesz zapisywać log do pliku.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Nov 11, 2011 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

joi_ wrote:
Pryka: Przed takimi stwierdzeniami, proszę weź pod uwagę, że karty graficzne to obecnie bardzo skomplikowane urządzenia, a Nvidia nie dostarcza absolutnie żadnej dokumentacji do swoich kart.
Domyślam się, że miałeś jakieś problemy ze stabilnością - ostatnimi czasy jest z tym dużo lepiej, więc jeżeli będziesz miał czas, spróbuj nowszą wersję (przede wszystkim kernel) i jeżeli nadal będą problemy, zgłoś proszę błąd.


Miałem problem ze wszystkim czym tylko można mieć, wiem że to skomplikowane urządzenie, nouveau póki co jest dla mnie tylko marnym substytutem sterowników, więc nie widzę większego sensu męczenia sie z tym skoro, NVIDIA doskonale wspiera swoje produkty pod pingwinem robiąc sterowniki pełną gębą.

Największy mankament nouveau? Fatalny framerate w 3D w porównaniu do natywnych sterowników NVIDIA
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Thu Dec 01, 2011 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

Na samej Vesie też można ustawić rozdzielczości w grubie.
Np
Code:
vga=795
oznacza 1280*1024/24bit (16M kolorów).
Ustawia się to przez parametr kernela w grubie.

Sznurek: http://pierre.baudu.in/other/grub.vga.modes.html

Co do Nouveau, u mnie ostatnio w ogóle nie działało 3d na tym sterowniku (na jaju 3.0.6 grsec).
Nie zmienia to jednak faktu, że kibicuję Twórcom Nouveau, bo przyda się wybór w sterownikach, zwłaszcza, jak w Nvidii pojawi się kiedyś jakiś spec od marketingu i zarządzania, który postanowi wziąść przykład z ATI.

Wady Nouveau? - każdemu krytykowi radzę, żeby sam zaczął debugować driver Nvidii metodą inżynierii wstecznej z wykorzystaniem clean-room'u, czyli najpierw debugujesz oryginalny ster i piszesz z tego dokumentację, a potem na podstawie tej dokumentacji piszesz własny sterownik.
Przyjemnej zabawy :D

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Sun Dec 04, 2011 9:55 pm    Post subject: Re: [SOLVED]Powolna kompilacja Reply with quote

Andrzej1309 wrote:
Wracając do tematu rozpoczętego w wątku dotyczącego kernel - panic

Następnym razem warto szerzej opisać problem lub przynajmniej podlinkować odpowiedni wpis…
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum