Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Zalety i wady Gentoo
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
electro
n00b
n00b


Joined: 28 Feb 2008
Posts: 46
Location: Poland-Zamość

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 5:57 pm    Post subject: Zalety i wady Gentoo Reply with quote

Zalety Gentoo, jakie ma ? Możecie również ewentualnie pisać wady bo i takie pewnie też ma. Czyli inaczej pisząc , dlaczego używacie gentoo niz inne dystrybucje linuxa. , systemy operacyjne


Mam nadzieję ze bedzie to merytoryczna dyskusja, bo o to chodzi , same konkrety, bez lania wody
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Tu jest mój spory wywód na temat Gentoo:
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-881555.html

Tematów tego typu przewinęło się już przez to forum multum.

Czemu Gentoo? Bo mogę wszystko głównie temu :), Dajmy na to takie Ubuntu niby też Linux, ale nie daje mi już takiej władzy, teoretycznie wszystko się da zrobić, tylko po co sikać pod wiatr i męczyć się z przerabianiem wprowadzonymi już tam innowacjami? Oczywiście to nie nalot nienawiści na Ubu, to przednia dystrybucja, ale mi już nie odpowiada.

Flagi USE, są genialne sama mechanika ich działania jest świetna.

Portage to cudne narzędzie każdy Gentoowiec to wie.

Teraz to już nie ma w sumie znaczenia(dla większości osób), ale mi się podoba dystrybucja w której wszystko jest kompilowane, wszystko jest w pewien sposób robione przez nas od zera, w prawdzie do LFS jeszcze trochę daleko, ale co kto lubi :) Poza tym wystarczy zajrzeć na Distrowatch i popatrzeć popularność distr sprzed kilku lat, Gentoo przodował.


Co mnie denerwuje? Głównie podejście niektórych developerów na bugzilli, robią masę dobrej roboty za darmo i chwała im za to, ale na pewno co poniektórzy będą wiedzieli o co mi chodzi. Co do samego systemu to jakoś niespecjalnie jestem teraz w stanie coś wymyślić, zrobiłem z Gentoo to co chciałem więc wytykając mu błędy wytykałbym je teoretycznie sobie.

PS. A no i moim nieodłącznym kompanem jest Windows 7 w tej chwili, niestety Linux nie jest w stanie zapewnić mi odpowiedniej rozrywki w postaci gier, a że jestem zapalonym graczem to jestem przykuty do okien, używam ich tylko do grania.
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

Zaletą Gentoo jest to, że jest on już po prostu kultowy ;) Każdy system jest inny, spersonalizowany od zera, nie ma dwóch takich samych Gentoo. Ubuntu jest po prostu nudne, stawiasz system i nic nie robisz. Podobnie jak w archu - frajda jest przy stawianiu systemu, potem pozostaje już Ci wrzucić pacman -Syu do crona i tyla. W Gentoo zawsze coś się dzieje - a to nowe portage, a to nowy gcc, a to aktualizacja xorga - mi to się osobiście bardzo podoba ;) No i jeszcze raz - poziom konfigurowalności. Coś, w czym Gentoo jest absolutnie niedościgłe - chyba tylko wyżej wspomniane LFS oferuje coś więcej, ale raczej niewiele i - przede wszystkim - dużo mniej wygodnie.

Wady? Ciężko mi jest coś znaleźć. Jeżeli do czegoś mógłbym się doczepić, to tylko do tego, że emerge -e world nie kompiluje wszystkich pakietów ;) Niektórym zdarzy się wywalić. Ale taka pierdółka jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

A ja np mam dość zależności wydumanych przez Develoerów różnych dystrybucji, zaciągania avahi przez Abiworda, wpychania na siłę Pulseaudio do Gnome, i wielu podobnych obrzędów.

Poza tym we wszystkich dystrybucjach zdarzają się wadliwe pakiety przy aktualizacjach,
a naprawa czegoś po takiej aktualizacji jest często wyraźnie trudniejsza, aniżeli w Gentoo.

Poza tym można długo prawić, jaką Debian czy Fedora daje kontrolę nad sytemem, ale prawdziwą kontrolę daje właśnie Gentoo, i t to na pozionie niedostępnym w dystrybucjach bazujących na paczkach deb czy rpm.

U mnie stabilnością i szybkością Gentoo pokonało inne dystrybucje (znam Ubuntu i Debiana, testowałem Suse i Fedorę), pod względem bezpieczeństwa też żadna z tych dystrybucji nie dorównuje możliwościami i elastycznoscią stosowania różnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, również mocno niestandardowych, do mojego Gentoo.

Krótko pisząc, popularne dystrybucje wychodzą na przeiwko zwykłego użytkownika, który potrzebuje systemu łatwego w instalacji i konfiguracji, ja ten etap mam za sobą.

Instalacja Gentoo jest może trudna, kompilacja oprogramowania wymaga doświadczenia, ale w zamian mam system dokladnie taki, jaki potrzebuję, nie ma w nim wiele miejsca na kompromis między tym, co ja oczekuję, a tym, co wymyślili Developerzy danej dystrybucji.
Nie ma głównie dlatego, ze pomimo istnienia gotowych ebuildów i zależnosci, o kształcie ostatecznym systemu decyduję osobiście, w stopniu, jakiego w innych dystrybucjach po prostu nie zauważyłem.

Poza tym kompilacja oprogramowania na tym samym kompilatorze, i tych samych flagach kompilatora, bardzo pozytywnie wpływa na stabilność systemu i poszczególnych programów.

Odnosze wrażenie, że znaczna częśc błędów, które w innych dystrybucjach wychodzily w działaniu programu, tu widać na etapie kompilacji, kiedy danego programu nie da się w ogóle skompilować, bądź wysypuje się na kompilacji, przy zastosowaniu takiej czy innej flagi.

Co do wad, to nie ma takiego narzędzia, jak apt-file z Debiana, pozwalającego zlokalizować do jakiego programu należy biblioteka czy plik , którego nie ma w systemie, i potrzebuję go wlaśnie zainstalować.
Ale tutaj zazwyczaj Google daje radę ;)
Poza tym, jak coś kompiluję ręcznie, to na Gentoo bardzo rzadko brakuje np plików nagłówkowych, czy innych zależności.

To by było na tyle
8)


Last edited by Jacekalex on Wed Jul 06, 2011 10:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:

Wady? Ciężko mi jest coś znaleźć. Jeżeli do czegoś mógłbym się doczepić, to tylko do tego, że emerge -e world nie kompiluje wszystkich pakietów ;) Niektórym zdarzy się wywalić. Ale taka pierdółka jeszcze nikomu nie zaszkodziła.


Quote:

--keep-going [ y | n ]
Continue as much as possible after an error. When an error occurs, dependencies are recalculated for remaining packages and any with unsatisfied dependencies are automatically dropped. Also see the related --skipfirst option.


edit:to jest w Portage 2.2.0_alpha43 jakby ktos pytal...
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 7:52 am    Post subject: Reply with quote

Crenshaw wrote:
edit:to jest w Portage 2.2.0_alpha43 jakby ktos pytal...


Nie wiem, ja z tego korzystam od dwóch lat ponad. Ja wiem, że można --skipfirst dać (--keep-going, na dłuższą metę), ale chodzi o to, że pakiety, które się kompilowały pół roku temu, teraz np. się już nie kompilują. Nie wiem, czy na stabilnej też tak jest, na ~amd64 czasami się zdarza.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 9:08 am    Post subject: Reply with quote

O coś mi się przypomniało, może to i czepialstwo, ale nie wiem czemu deweloperzy tak robią...

Chodzi mi o to, że standardowo np. mplayer ma włączoną praktycznie połowę dostępnych flag USE, niby można je powyłączać w package.use, ale nie rozumiem czemu one są na siłę powciskane? Powinny być tylko niezbędne do zbudowania aplikacji, a teraz jest tak, że jak nie wybiorę tego co chcę to dadzą mi wszystko na chama..

Większość paczek tak ma. I wydaje mi się, że kiedyś tak nie było.
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 10:28 am    Post subject: Reply with quote

Te flagi zależą od profilu. Jak masz 10.0 desktop, to masz włączone to, co może być dekstopowi potrzebne.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Flagi w profilach sa całkiem nieźle dobrane, a akurat mplayer, gdzie każda flaga oznacza jakiś kodek, to kiepski przyklad, choć parę lepszych by się pewnie znalazło:
U mnie mplayer:
Code:
 qlist -IvUq  media-video/mplayer
media-video/mplayer-9999 X a52 aalib alsa ass cddb cdio cdparanoia dirac directfb dts dv dvb dvd dvdnav enca encode faac faad fbcon ftp ggi gif gsm iconv ipv6 jack joystick jpeg jpeg2k kernel_linux libcaca libmpeg2 live lzo mad md5sum mmx mng mp3 mpg123 nas network openal opengl osdmenu oss png pnm quicktime radio rar real rtc rtmp sdl shm speex sse sse2 ssse3 tga theora toolame tremor truetype twolame unicode v4l2 vdpau video_cards_vesa vidix vorbis vpx win32codecs x264 xanim xinerama xscreensaver xv xvid xvmc
media-video/mplayer2-9999 X a52 alsa ass cdio dts dv dvb dvd dvdnav enca faad gif iconv jack jpeg kernel_linux live mad mmx mp3 network opengl osdmenu oss png quicktime radio rar rtc sdl shm speex sse sse2 ssse3 theora truetype unicode vdpau video_cards_vesa vorbis win32codecs xinerama xscreensaver xv xvid


Pozdrawiam
;-)
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

Używam gentoo bo to dystrybucja dla początkujących. Serio.
_________________
"I love you cię" Różyczko...
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ale i dla zaawansowanych nie jest zła ;)
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
nUmer_inaczej
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2007
Posts: 165
Location: Bydgoszcz

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Zarządzanie skryptami startowymi, portage, flagi - to powody dla których używam Gentoo. Ja dla odmiany 4 lata temu zawiodłem się na niezawodności aktualizacji ArchLinuxa, dlatego mając na uwadzę powyższe zainstalowałem gałąź stabilną Gentoo. Zero roboty - używam system do codziennej pracy, głównie odtwarzanie muzyki oraz filmów, czy przeglądanie internetu.
Gentoo uważam za wysoce konfigurowalne i niezawodne.
Fakt - system, przy odpowiedniej dozie cierpliwości może postawić już zapoznany z systemem linux, a to dzięki wspaniałemu wsparciu jakim jest handbook oraz forum.
Nikt kto jest zdecydowany na Gentoo nie posiada słabego sprzętu, przy średniej wydajności aktualizacje codzienne trwają nie więcej jak 10 minut.

Pozdrawiam i zachęcam niezdecydowanych do postawienia Gentoo. Miłej zabawy :-)
Back to top
View user's profile Send private message
electro
n00b
n00b


Joined: 28 Feb 2008
Posts: 46
Location: Poland-Zamość

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Jak wiem gentoo jest dystrybucja dla zaawansowanych uzytkowników. Powołując sie np. na distrowatch to gentoo jest w czołówce dystrybucji dla uztkowników zawansowanych i w sumie nie ma sie co dziwić :) inne to np. Arch , Slackware


Taki Sabayon (w strone poczatkująch) bazujący na Gentoo jest na 9 miejscu :)
[quote]
Zasięg czasu 12 miesiecy:
Miejsce Dystrybucja H.P.D*
1 Ubuntu 2153=
2 Mint 1838>
3 Fedora 1517>
4 Debian 1292>
5 openSUSE 1269<
6 Arch 897>
7 PCLinuxOS 877>
8 Puppy 773=
9 Sabayon 757>
10 Mandriva 707=
11 CentOS 665>
12 Slackware 598=
13 Lubuntu 527=
14 Ultimate 514=
15 Chakra 504>
16 FreeBSD 470<
17 MEPIS 464=
18 Gentoo 415=
19 Tiny Core 402=
20 CrunchBang 392=
21 Red Hat 370=
22 Vector 356=
23 Peppermint 356=
24 Scientific 355>
25 Zenwalk 342<
26 Kubuntu 340=
27 PC-BSD 334=
28 KNOPPIX 300=
29 Salix 295=
30 Zorin 291>
31 BackTrack 275=
32 Xubuntu 274=
33 Super OS 271=
34 Unity 267=
35 MeeGo 255=
36 Pardus 254=
37 aptosid 253=
38 ArchBang 238=
39 Dreamlinux 236=
40 Pinguy 231=
41 Ubuntu Studio 226=
42 Frugalware 226=
43 Parted Magic 216>
44 Mageia 214>
45 ClearOS 207=
46 Macpup 205=
47 Clonezilla 200=
48 SliTaz 192=
49 FreeNAS 190=
50 Joli OS

[quote]
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
Te flagi zależą od profilu. Jak masz 10.0 desktop, to masz włączone to, co może być dekstopowi potrzebne.

Dla przekąsu mam amd64/hardened :) i przy przesiadce nie zauważyłem większych zmian od zwykłego amd64, nie desktopa


Jacekalex wrote:
Flagi w profilach sa całkiem nieźle dobrane, a akurat mplayer, gdzie każda flaga oznacza jakiś kodek, to kiepski przyklad, choć parę lepszych by się pewnie znalazło

No tak to oddzielne kodeki wiem, ale na cholerę mi one wszystkie? Nawet na desktop jest tam tego stanowczo za dużo.

Może i są dobrze dobrane, ale kurde... to ja je powinienem dobierać czyż nie? Rozumiem, żeby to było na jakimś profilu biurkowym, ale tak jest wszędzie czy to gołe amd64 czy teraz hardened.

No i jak już mówiłem mplayer to nie wyjątek.


electro wrote:
Taki Sabayon (w strone poczatkująch) bazujący na Gentoo jest na 9 miejscu

Kiedyś Gentoo był na pierwszym
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 9:27 pm    Post subject: Reply with quote

Od tego jest profil, żeby jak sobie newbie postawi gentoo, to żeby się potem nie dziwił, czemu przeglądarka obrazków mu nie obsługuje jpeg. Nie chcesz - wyłączasz, od tego jest /etc/portage/package.use. Nie wiem, co tu Ci wadzi.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 7:22 am    Post subject: Reply with quote

Ja flagi widze inaczej:
Jak mam ustawione flagi php, perl, apache itp
to jak zainstaluje apache, do dokompiluje mi tez php i perla
a w debianie na przykład kazdy z tych pakietów trzeba doinstalowac ręcznie.
_________________
"I love you cię" Różyczko...
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
Od tego jest profil, żeby jak sobie newbie postawi gentoo, to żeby się potem nie dziwił, czemu przeglądarka obrazków mu nie obsługuje jpeg. Nie chcesz - wyłączasz, od tego jest /etc/portage/package.use. Nie wiem, co tu Ci wadzi.


Wiem od czego jest profil, ale co mi z nich jak na hardened jest to samo -unicode i kilka pomniejszych flag. Jakiego profilu bym nie używał to i tak będę miał to co w innym, a większość flag jest wpakowana już w ebuild.

Nie wadzi mi połowa aktywowanych flag w profilu nie desktopowym w co drugiej paczce.

A jak newbie się dziwi i ma problemy to niech idzie na Ubuntu, albo pyta na forum czy irc. Kiedyś jak wszystko robiło się samemu to nikt jakoś nie marudził. System stawiali ze stage1 i problemów nie mieli, a teraz mają się wyłożyć na tym, że obrazki im nie działają? Jak tak, to ten system nie jest dla nich, skoro nie umieją pytać albo googlować to zostaje Windows, bo tu nawet Ubuntu okaże się za trudne.
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

To w takim razie zapytam: po co na hardened mplayer, jeśli żadnych kodeków nie trzeba? Widać, developerzy założyli, że jeśli ktoś już instaluje mplayera to chciałby móc odtwarzać na nim to, co odtwarzać mplayer potrafi. Jeżeli jesteś absolutnie pewien, że jakiegoś kodeka Ci nie trzeba i że nigdy nie będziesz z niego korzystał - dajesz "-kodek" do USE i po kłopocie.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Idąc takim tokiem rozumowania dajmy wsparcie wszystkiemu do wszystkiego, tylko wtedy czym to się będzie różnić od dystrybucji binarnej?

Będę chciał to sobie zainstaluję te kodeki, a nie mam wpychane na chama. Tak mogę sobie je wyłączyć bez problemu, ale tak nie powinno być.

Z wyjścia powinien być dostarczona goła aplikacja tylko i wyłącznie z takimi flagami bez których program się nie skompiluje. Sam bym sobie szybko dodał flagi które mnie interesują, a tak muszę się babrać przy każdej aplikacji dopisując kolejne wpisy w package.use bo ktoś pomyślał za mnie i stwierdził, że akurat to będzie mi niezmiernie potrzebne.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Fri Jul 08, 2011 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

Code:
po co na hardened mplayer, jeśli żadnych kodeków nie trzeba?

Jakoś tych dwóch ostatnich postów ogarnąć nie mogę...
Żadnego sensu w nich nie widzę.

Po co hardened mplayer? to znaczy co? że tylko Win$ z jego dziurami i wirusami jest godzien odtwarzania filmu z netu?
A jeśli Linux, to tylko pod warunkiem, że można go dostać jakimś exploitem?

Ja mam hardened Gentoo, i mam na nim mplayera, i vlc, i parę gier, i wszystko chodzi.

Gdyby jakiś lobbysta Microsoftu chciał zabronić działania mplayera na systemach, na których nie da się szpiegować użytkownika, to by było zrozumiałe.
Ale takie argumenty na forum Gentoo?

Poza tym ktoś się dziwi, że hardened, a nikt np nie uważa, ze Ubuntu czy Fedora są systemami typu hardened, a te systemy mają juz ponad 70% zabezpieczeń, jakie są w hardened.

A ja akurat zajmuję się zabezpieczeniami Linuxa, i dlatego uzywam ich na codzień, żeby je dobrze poznać.

I nie widzę w tym nic nienormalnego, czy niezwykłego.

To by było na tyle
8)


Last edited by Jacekalex on Sat Aug 20, 2011 10:45 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Sat Jul 09, 2011 8:22 am    Post subject: Reply with quote

@Jacekalex istnieje powszechne przekonanie, że hardened nadaje się tylko na serwer, zapewne sam interesując się nim i przeszukując forum natknąłeś się na takie opnie w naszym gronie, a przynajmniej ja.

I również potwierdzam, Ubuntu jest już hardened co do Fedory to przyznam, że nie wiedziałem o tym.

Zresztą gdyby sami deweloperzy Gentoo tak myśleli to nie dodawali by łat umożliwiających poprawną kompilację niektórych stricte desktopowych aplikacji czy markowań PaX przy instalacji, no i wypinali by się na takie zgłoszenia na bugzilli, ale tego nie robią jakoś.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Sat Jul 09, 2011 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

Na etapie gcc-3 różnica byłą ogromna miedzy hardened i standardowym kompilatorem.
Dizsiaj np z technologii ASLR korzysta nie tylko Gentoo Hardened, czy OpenBSD, w takiej czy innej formie korzysta z tej techniki ponad połowa wszystkich Linuxów, z tej techniki korzysta też Win Vista i Win7.

Wzmocnione flagi kompilatora stają sie standardem, przy kompilowaniu softu:
np czy ten news jest o Gentoo Hardened?
I o czy traktuje podtytuł:
Quote:
„Hartowanie” (hardening) flag kompilatora


A o czym są te linki:
https://wiki.ubuntu.com/Security/Features
http://wiki.debian.org/Hardening

Poza tym, na serwery? Jak wpisuję w sklepie internetowym numer karty kredytowej, to on owszem ląduje w bazie danych na serwerze, ale czy przypadkiem nie ląduje również w plikach tymczasowych przeglądarki, w /tmp - na moim kompie?

Już pomijając, ile przeciętny użyszkodnik internetu ma w kompie danych osobowych, takich jak np CV, a w historii stron przeglądarki często jest np dokładna informacja na temat chorób i lekow, jakimi ten czlowiek się ostatnio interesował, znajomych, z którymi koresponduje, itp.

Żeby sporządzić dokladne info o pacjencie A czy B, trzeba by shakować 250 serwerów (szukając informacji o danym pacjencie), czy jednego desktopa, tegoź pacjenta?
W mojej opinii przeciętny desktop nie jest mniej narażony na rozmaite ataki, niż każdy serwer, i twierdzenie, że nie trzeba używać zabezpieczeń na desktopie, bo to przecież nie serwer, mnie zawsze bedzie śmieszyć.

Zwłaszcza, gdy chodzi o "profesjonalnego administratora", który na kompie ma klucze ssh do kilku serwerów, lub np zapisane w kliencie ftp hasła do kilku serwisów internetowych, którymi administruje.

Taki administrator rzeczywiście nie musi mieć porządnie zabezpieczonego lapka, WinXp z darmowym antywirusem w zupełności wystarczy ;)

A że powszechne przekonania mają 10 letnie opóźnienie, względem rzeczywistości, to już problem posiadaczy owych przekonań :)

To by było na tyle
8)


Last edited by Jacekalex on Sat Aug 20, 2011 10:46 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 7:10 am    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:
Idąc takim tokiem rozumowania dajmy wsparcie wszystkiemu do wszystkiego, tylko wtedy czym to się będzie różnić od dystrybucji binarnej?

Będę chciał to sobie zainstaluję te kodeki, a nie mam wpychane na chama. Tak mogę sobie je wyłączyć bez problemu, ale tak nie powinno być.

Z wyjścia powinien być dostarczona goła aplikacja tylko i wyłącznie z takimi flagami bez których program się nie skompiluje. Sam bym sobie szybko dodał flagi które mnie interesują, a tak muszę się babrać przy każdej aplikacji dopisując kolejne wpisy w package.use bo ktoś pomyślał za mnie i stwierdził, że akurat to będzie mi niezmiernie potrzebne.

Code:

USE='-*'

i po problemie profile
tzw pier*** o szopenie
profil jes widzimisie devow, jest po to aby mniej zaawansowanie userzy mogli postawic gentoo i nie babrac sie z kazda pojedyncza paczka, jesli ci nie pasuje profil wyłanczasz flagi globalnie. To jest gentoo to TY jako user masz wiedziec czego chcesz i czego potrzebujesz, dev profilem może jedynie pomóc CI w wyborze ale on nie wie czego dokładnie TY wymagasz (wszystkim dobrze sie nie da zrobić, wiec zrobmy tak aby z defaulta nie było źle).
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 9:36 am    Post subject: Reply with quote

@lsdudi fakt to jest wyjście, ale nie gadaj że pierd****** o szopenie, kiedy profil pulpitowy nie różni się niczym od hardened czy innych, poza flagami niezbędnymi do działania takiego środowiska. Można się domyśleć, że ktoś kto bawi się w hardened nie stawia Gentoo pierwszy raz i przydałby mu się troszkę inny zestaw niż desktop -unicode i +hardened, z czego unicode to jest chyba wyłączony z przekory, pytałem dewów czy można bezpiecznie włączyć to się dowiedziałem, że tak, więc po co tak wyłączone domyślnie? Nie wiem.

Większość flag jest wepchana w ebuild i to jest dla mnie najdurniejszy pomysł... jak dla mnie powinno być tak...

1. ebuild powinien mieć flagi tylko i wyłącznie niezbędne do kompilacji danego programu
2. profil powinien mieć flagi tylko i wyłącznie niezbędne do kompilacji aplikacji pod danym środowiskiem(amd, x86, hardened etc.) dodatkowo zależnie, od tego czy wybierzemy sobie desktop czy coś tam innego jakieś dodatkowe bajery w stylu większego wsparcia dla multimediów, a wyłączać inne pierdoły, i odwrotnie jak ktoś weźmie coś innego niż desktop to żeby te multimedia szły w odstawkę.

Teraz niezależnie od profilu każdy ma to samo bo wszystko jest w ebuildzie + dwie flagi od profilu.
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 11:56 am    Post subject: Reply with quote

ja bym nie zakładał domyslnośći niehardened jako pierwszego gentoo... Ja bym nawet nie zakładał ze to musi byc linux kernel
Wodzu nie każdemu potrzebny jest unicode (to ze zostales pokrzywdzony przez los aby uzywac iso-2/cp1250/utf-8 to nie wina devow ) dla anglojezycznych cały ten unicode to wynalazek do niczego niepotrzebny im ASCI wystarcza az nadto. Z tego także wynika hipokryzja twojej wypowiedzi gdyz bez unicode programy działają

Jeszcze raz:
- To TY wiesz czego potrzebujesz wiec musisz dostosowac pakiety pod siebie
- Dev nie zadowoli wszystkich wiec stara sie tak ustawic domyslnie flagi aby Nowi nie psioczyli ze tego sie nie da używać, bo zaawnsowani userzy wiedza czego chcą i są w stanie to uzyskać bez zbednego klepania ticketow w bugzilli i trolowania na forach ze to wszystko jest do d***.


Co do do przepięknych punktów. Fajnie tylko że widać że masz trochę małe doświadczenie.
-W USA np nie możesz praktycznie żadnego kodeka użyć bez uiszczenia opłat licencyjnych, to samo tyczy sie niektórych metod szyfrowania
-We Francji progamy pokroju mplayer są nielegalne (ponieważ mogą służyć do załamania zabezpieczeń)
-W Polsce np nielegalne są sniffery (chociaz w sumie roznie mozna interpretowac przepis pod to podciagniety)
Jest duzo innych dziwnych "udogodnien" w różnych krajach (chociaz głównie w USA)

Poza tym to że dla ciebie pewien zestaw flag jest "naturalny" dla innych już taki nie jest.
Można zrobic pare tysiecy profili ale po co? W cholere roboty a wszystkich i tak nie zadowolisz.
Quote:
Teraz niezależnie od profilu każdy ma to samo bo wszystko jest w ebuildzie + dwie flagi od profilu.

Chopie nie po to mam Gentoo aby miec to samo co "każdy". Jak będę chciał mieć to co "każdy" to zainstaluje Ubuntu. Ja wiem czego chce, a co jest dla mnie zbędne, dlatego właśnie używam Gentoo a nie Ubuntu.
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum