Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] nieodwracalne usuwanie plików i katalogów
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 3:42 pm    Post subject: [SOLVED] nieodwracalne usuwanie plików i katalogów Reply with quote

Chciałbym zapytać, czy znacie jakiś program konsolowy albo graficzny który usuwa nieodwracalnie pliki i katalogi np nadpisując je kilkakrotnie ?
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz


Last edited by happ on Sun Jan 09, 2011 9:17 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Code:
man shred

_________________
ncmpcpp - featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
Back to top
View user's profile Send private message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Thu Jan 06, 2011 10:31 am    Post subject: Reply with quote

a chciałbym zapytać o jeszcze jedną rzecz

czytałem w man o tym programie, że jego działanie jest zależne od systemu plików, więc chciałbym zapytać, czy gdybym zwyczajnie za pomocą tego programu skasował cały dysk, to czy dysk powtórnie nadawałby się do użycia ?

wiem, może pytanie głupie, ale z ciekawości chciałem zapytać, może ktoś z was coś wie
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Fri Jan 07, 2011 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

happ wrote:
czytałem w man o tym programie, że jego działanie jest zależne od systemu plików, więc chciałbym zapytać, czy gdybym zwyczajnie za pomocą tego programu skasował cały dysk, to czy dysk powtórnie nadawałby się do użycia ?

W jakim sensie nadawał do użycia? Możesz na nim spokojnie zrobić nowe partycje i używać dalej. Jeżeli chodzi o odtworzenie tak skasowanych danych, to zależy pewnie od tego jak bardzo ktoś chciałby te dane wyciągnąć (i jak głęboki portfel ma) i/lub jak bardzo chcesz je ukryć. Możesz kilkukrotnie nadpisać dysk choćby /dev/random (jeżeli masz na to kilkadziesiąt lat), /dev/urandom (jeżeli masz na to kilka dni) lub użyć np. wipe lub scrub. Następnym razem najlepiej na początek zasmaruj cały dysk /dev/urandom i stwórz szyfrowane partycje. Nie będzie problemu z kasowaniem plików. (-:
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Sun Jan 09, 2011 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

o użycie mi chodziło tak jak piszesz czyli o podział na partycje, założenie nowego systemu plików i normalne działanie.
Więc chyba już odpowiedzieliście na wszystko co chciałem wiedzieć, dzięki
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Thu Feb 03, 2011 12:13 pm    Post subject: Reply with quote

Code:
emerge app-misc/wipe


Code:
man wipe
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum