Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Netbook do 1000zł
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Thu Nov 25, 2010 4:59 pm    Post subject: Netbook do 1000zł Reply with quote

Jakiego netbooka polecacie do kwoty 1000zł? Moje wstepne zainteresowanie to seria EEE firmy ASUS, a dokladniej EEE PC 1015px, podoba mi sie klawiatura i posiada dosc wytrzymala baterie. Nie musi byc koniecznie pod Gentoo, mam juz desktopa, a netbook raczej distro z paczek.
Chyba ze znacie netbooka pod x86_64 march=core2 to moglbym zapoznac sie z distcc.
Co polecacie :?:
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Thu Nov 25, 2010 9:21 pm    Post subject: Re: Netbook do 1000zł Reply with quote

gentoousr wrote:
Chyba ze znacie netbooka pod x86_64 march=core2 to moglbym zapoznac sie z distcc.
Apple Air? Do 1000zł nigdzie pod słońcem nie znajdziesz netbooka z procesorem Core2Duo i nowszym/mocniejszym, a przynajmniej nie nowy. A jeśli chodzi o distcc nie wiem czy nie da się go ustawić w tryb crosskompilacji (tak aby był wstanie budować paczki na sprzęt o innej architekturze) - zdaje się był gdzieś taki wątek na forum.

Wracając do tematu sam rozważam model EEE 1015pem lub 1015ped. Oba mają świetne czasy pracy na baterii, a reszta wiadomo, tylko na allegro stoją za ciut więcej niż te 1000zł (1200-1400). Recenzje mają dość przyzwoite, oba modele różnią się prockiem (pem posiada dwurdzeniowy i działa trochę krócej na baterii).
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Thu Nov 25, 2010 11:22 pm    Post subject: Reply with quote

jak mam wydac 1400 za netbooka to wole doplacic 400 i kupic lapka. Chodzi mi glownie o 2 czynniki bateria i cena :)
moze byc uzywany ale watpie zeby ktos chcial sprzedac z dobra bateria a nowki taniej niz 900zl to nie kupie;
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu Nov 25, 2010 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Code:
Do 1000zł nigdzie pod słońcem nie znajdziesz netbooka z procesorem Core2Duo i nowszym/mocniejszym,
Toć atomy sa na march=core2. Moj dwurdzeniowy atom d525 smiga na 64bitach z march core2...

A co do netbooka do 1k pln, daj pan spokoj, zycia szkoda na *takie* netbooki. spraw sobie cos innego.
Back to top
View user's profile Send private message
elTimo
n00b
n00b


Joined: 21 Aug 2006
Posts: 21
Location: b-stok

PostPosted: Fri Nov 26, 2010 8:59 am    Post subject: Re: Netbook do 1000zł Reply with quote

Kilka miesięcy temu kupiłem Samsunga n150 za 900 z hakiem (niebieskiego;]). Przed świętami pewnie ceny trochę podskoczą... Też głównym kryterium była cena i bateria (no i całkiem wygodna klawiatura + bluetooth i wifi). Bateria trzyma przy normalnej biurowej pracy 4-5 h - co mnie na razie zadowala. Co prawda to nie dwa rdzenie a HT (nie mam jak teraz sprawdzić, ale chyba właśnie x86_64 march=core2 + coś jeszcze), ale do niczego mi to nie potrzebne. Pracuje się komfortowo. Kompilacje też nie są najgorsze (bo oczywiście postawione gentoo (z xfce)). Trochę na początku było zabawy z rozpoznaniem i oprogramowaniem sprzętu, ale gdzieś tu na anglojęzycznym forum udało się odnaleźć potrzebne opisy itp.

Jakaś recenzja: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Samsung-N150.33191.0.html

Zadowolony jestem bardzo, więc mogę też polecić.
_________________
elTimo
Wirtualny doradca - Rekomendacje filmów
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Fri Nov 26, 2010 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Toć atomy sa na march=core2. Moj dwurdzeniowy atom d525 smiga na 64bitach z march core2...
Nie widziałem, że obsługują wszystkie "ficzury" C2D i można budować z tą architekturą (starsze nie miały obsługi 64bit). Niestety nadal wydajnością daleko Atomom do normalnego C2D. Dzięki za wyjaśnienie. :)
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Fri Nov 26, 2010 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
[code]A co do netbooka do 1k pln, daj pan spokoj, zycia szkoda na *takie* netbooki. spraw sobie cos innego.


jakas propozycja?
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sat Nov 27, 2010 7:42 am    Post subject: Reply with quote

gentoousr wrote:
jakas propozycja?
SlashBeast miał pewnie na myśli wszystkie najtańsze modele mieszczące się w tym progu, a więc Acer, MSI, starsze EEE, które zazwyczaj mają starsze wersje atomów w połączeniu z prądożernym chipsetem, mało wydajnym akumulatorem i domyślnie instalowanym 1GiB pamięci RAM. Najlepiej chyba od razu odżałować i kupić wersję z maksymalną ilością RAM, pojemniejszą baterią i co ciekawsze droższe modele częściej posiadają matową matrycę (więc jeszcze jeden "za" żeby odżałować te kilkaset zł).
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Sat Nov 27, 2010 6:56 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Code:
Do 1000zł nigdzie pod słońcem nie znajdziesz netbooka z procesorem Core2Duo i nowszym/mocniejszym,
Toć atomy sa na march=core2. Moj dwurdzeniowy atom d525 smiga na 64bitach z march core2...

A co do netbooka do 1k pln, daj pan spokoj, zycia szkoda na *takie* netbooki. spraw sobie cos innego.

Według tego powinno być:
Code:
march=atom
Nie wnikam czym się różni :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Nov 27, 2010 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

Bialy wrote:
SlashBeast wrote:
Code:
Do 1000zł nigdzie pod słońcem nie znajdziesz netbooka z procesorem Core2Duo i nowszym/mocniejszym,
Toć atomy sa na march=core2. Moj dwurdzeniowy atom d525 smiga na 64bitach z march core2...

A co do netbooka do 1k pln, daj pan spokoj, zycia szkoda na *takie* netbooki. spraw sobie cos innego.

Według tego powinno być:
Code:
march=atom
Nie wnikam czym się różni :wink:


dopiero od gcc 4.5
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat Nov 27, 2010 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

march nie robi zadnej magii, wlacza tylko konkretne opcje. Tak jak march=core2 odpowiada -msse2 -msse3 -mssse3 -mmmx -msse.
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sun Nov 28, 2010 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
march nie robi zadnej magii, wlacza tylko konkretne opcje. Tak jak march=core2 odpowiada -msse2 -msse3 -mssse3 -mmmx -msse.
Na pewno nie robi żadnej magii? A ustawienia opcji specyficznych dla danego procesora takich jak długości cache, możliwość kolejkowania i zrównoleglania instrukcji (nie tylko jednostki wektorowe ale także poprzez wykorzystanie potokowej architektury procesora oraz możliwości wykonywania instrukcji poza kolejnością - in-order/out-of-order)?

Przydałby się konkretny benchmark, sam przetestowałem u siebie kilka zestawów flag na prostym raytracerze i różnice są między np. prescottem, a core2 z włączonymi ręcznie flagami wektoryzacji (testowane na Pentium Dual Core). Test przydałby się tym bardziej, że Atom jest dużo prostszym procesorem (z tego do czego się dokopałem wynika, że nie potrafi np. przestawić kolejności instrukcji tak aby wykorzystać powstające opóźnienia i dodatkowe potoki przetwarzające, więc niektóre optymalizacje działające świetnie na C2D mogą spowodować drastyczny spadek na Atomie i na odwrót).
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Dagger
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 11 Jun 2003
Posts: 765
Location: UK

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

dla x86, x86_64 jezeli kompilujesz tylko pod wlasny sprzet, to wasto ustawic arch=native. Dostepne w gcc od 4.2
_________________
95% of all computer errors occur between chair and keyboard (TM)
Join the FSF as an Associate Member!
Post under CC license.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Mon Nov 29, 2010 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Wielkosc cache to ustawia march=native, core2 nie.
Code:
touch /tmp/null.c; gcc -c -march=native -v /tmp/null.c 2>&1 | grep march | egrep --color -- '\s-m\S+|--param \S+'
na atomie d525 daje:
Code:
-march=core2 -mcx16 -msahf --param l1-cache-size=24 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=512 -mtune=core2
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

-march ustawia tylko instrukcje. Uzycie -march=native czy -march=corei7 na tej samej maszynie wyposarzonej w procesor i7 nie robi roznicy. Poprostu 'corei7' ma ustawione na sztywno wszystkie instrukcje jakie maja byc uzyte, a 'native' wykrywa jakie sa dostepne i ich uzywa. Jezeli kompilowany jest system na komputerze na ktorym bedzie uzywany to nie ma roznicy. Jezeli natomiast kompilowany system bedzie uzywany na innym komputerze to nie powinno sie wtedy uzywac 'native', bo moze sie okazac ze komputer docelowy posiada starszy procesor ktory nie ma jakichs instrukcji, albo nowszy i czesc instrukcji nie zostanie wykorzystana. W 2 przypadku jest to mniejszy problem, ale w 1 programy moga poprostu sypac bledami.

Do tego jest jeszcze -mtune, ktory ustawia 'pozostale rzeczy' (procz wlasnie instrukcji). Sytuacja jest taka sama jak powyzej, tylko dochodzi do tego jeszcze -mtune=generic, a wiec taki zestaw optymalizacji, aby soft dzialal na kazdym sprzecie.

Odrazu uprzedzam ze nie ma czegos takiego jak -march=generic, gdyz nie ma takiego zestawu instrukcji, ktory umozliwilby uruchomienie systemu na kazdym sprzecie.
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 5:50 pm    Post subject: Reply with quote

A co myslicie o serii MSI Wind ?
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Wed Dec 01, 2010 6:14 am    Post subject: Reply with quote

gentoousr wrote:
A co myslicie o serii MSI Wind ?
W sumie to bez różnicy czy to będzie Asus, MSI, Samsung, czy jeszcze coś innego. W większości przypadków wszystkie mają bardzo podobne bebechy. Osobiście kieruje się raczej osobistymi preferencjami (matowa matryca, pojemna bateria, maks pamięci i przede wszystkim cichy i chłodny, w miarę możliwości najnowszy model procesora/chipsetu). Niestety modeli jest tyle, że prawie niemożliwe jest sprawdzenie, który jest najlepszy, na szczęście o ile bebechy są bardzo podobne, to rozwiązania producentów już różne. I przeglądając recenzję można sporo rzeczy odrzucić, chociażby ze względu na błyszczącą matrycę czy krótszy czas pracy na baterii. Nie wiem czy w serii Wind coś zmieniali ostatnio, ale swego czasu, większość modeli odpadłoby tylko ze względu na te dwa parametry.

SlashBeast, Belliash, dzięki za odpowiedź i przepraszam za off-top. :)
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Dec 01, 2010 6:36 am    Post subject: Reply with quote

wlasnie drugi raz wyslalem msi wind u123h na gwarancje, raz padla matryca czesciowo, teraz komputer sie sam zawieszal, resetowal, czasem podczas bootu nie widzialo dysku twardego (sugerujac, ze nie ma dysku a po sieci nie ma co zbootowac), w biosie tez tego dysku nie bylo, trzeba bylo kilka razy restartowac sprzet a dysk sam w sobie startowal - bylo to slychac.

Aktualnie jak mam atoma z ht, czyli 4 watki naraz moge robic, powiem, ze nie spodziewalem sie takiej niskiej wydajnosci.

filmy hd kodowane h264 moge ogladac - tak, ale dopiero jak wrzuce mplayera z mplayer-build.git (mplayer-uau z multimedia overlay) i dam mu 5 watkow naraz.

ogolnie, naprawde zastanow sie czy nie chcesz dodac sobie kilka setek i kupic cos na prawdziwym core2 (nawet core2solo).
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Wed Dec 01, 2010 6:42 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
nie spodziewalem sie takiej niskiej wydajnosci.

Masz na myśli MSI czy tego nowego Atoma?
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Wed Dec 01, 2010 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Nie wiem co to za atom (podejrzewan Nxxx), ale te z serii D prezentuja przyzwoita wydajnosc...
Tylko nie montuja ich w netbookach...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Dec 01, 2010 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
Nie wiem co to za atom (podejrzewan Nxxx), ale te z serii D prezentuja przyzwoita wydajnosc...
Tylko nie montuja ich w netbookach...

Moj asus 1215n [netbook] ma d525 (2x 1.8GHz z HT). Generalnie, atoma daleko do Core2. Zalezy co sie robi, generalnie atom uczy cierpliwosci.
Back to top
View user's profile Send private message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

ale netbook sam z siebie nie ma byc maszyna do multimediow, a filmow duzo nie ogladam, a juz na pewno nie w hd i to nawet na desktopie glownie z powodu rozmiaru tych filmow i mojego super szybkiego lacza 512 :/ tez nie chce blyszczacej jak nie bede sie wyrazal co matrycy, ma byc matowa, obudowy tez nie chce blyszczacej (nie wiem skad ta moda na blyszczace zabawki) dobra bateria to podstawa, wygodna klawiatura, no i wydajnosc przyzwoita ale cudow nie oczekuje po netbooku - ma byc w miare nie zadrogi czyli tak jak napisalem ~1k, na razie sie zastanawiam bo z kupnem poczekam na noworoczne obnizki -- chociaz w sumie z 2 strony od nowego roku VAT idzie w gore wiec sam nie wiem, moze kupie miedzy swietami a nowym rokiem.

ten mi sie wydaje atrakcyjny cenowo i uwzgledniajac moje zalozenia http://allegro.pl/asus-eee-pc-1015pem-n550-1gb-10-1-250gb-1015pn-i1349991247.html jest najnowszy atom n550 [dual-core], DDR3, HT, bluetooth, 6 komorowa bateria, matowa matryca, brakuje 3g. Ma ktos ten model? :?:
Back to top
View user's profile Send private message
czf
n00b
n00b


Joined: 29 Dec 2010
Posts: 0
Location: OP

PostPosted: Wed Dec 29, 2010 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

Mam Asusa 1005 HA (M), po drodze robiłem upgrade RAMu do 2GB i sprawdza się idealnie, więc jeśli chodzi o używki to spokojnie mogę to polecić (powinieneś bez problemu znaleźć używkę w dobrym stanie za grubo mniej niż 1K PLN :)

Kupiłem go z rok temu, bateria do dziś trzyma ok. 5 godzin przy normalnej pracy w trybie max. wydajności.

Jeśli chodzi o netbooki w ogóle to wg. mnie tylko Asusy. Sam się dość długo zastanawiałem co wybrać i wybór padł właśnie na nie ze względu na jakość i wygodę. Tylko w Asusach znalazłem tak wygodną klawiaturę (warto to dobrze przetestować przed zakupem, bo też nie wszystkie Asusy mają np. pełnowymiarowe shifty, entery i backspace'y ;)

O tym 1015PEM z aukcji czytałem sporo pozytywnych opinii, więc myślę, że będzie dobrym wyborem. Generalnie polecam polskie forum EEEPC, sporo tam można znaleźć o tych maszynkach :)
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sun Jan 09, 2011 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

Gentoousr, już po zakupie? Jeśli tak mógłbyś się pochwalić co ostatecznie wybrałeś i jakie są Twoje odczucia (czy może wybrałbyś np. model z ciut większą przekątną matrycy np. coś z serii 11xx lub 12xx)? Sam jeszcze trochę zwlekam i przeglądam inne konfiguracje ale chyba Asusy najlepiej wypadają pod względem możliwości (HDD, praca na baterii, CPU) i ceny, zwłaszcza te dwa modele, o których wspominałem na samym początku (1015pem i 1015ped).
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Ostrava
n00b
n00b


Joined: 23 Jan 2011
Posts: 0

PostPosted: Sun Jan 23, 2011 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

Dobra seria jest netbook Hp 5103. http://www.mobimaniak.pl/27131/hp-mini-5103-rowniez-z-atomem-n550/
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum