Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Wybrać x86 czy amd64
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
polleck
n00b
n00b


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 73
Location: Wrocław

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 6:04 am    Post subject: [OT] Wybrać x86 czy amd64 Reply with quote

Cześć
Czeka mnie reinstalacja gentoo.
Zastanawiam się czy wybrać jak do tej pory wersję 64-bitową, czy przejść na wersję 32-bitową ??
A jeżeli 32-bit to dal jakiej architektury ?? Athlon-xp ??

Jakie są Wasze opinie ??

Pozdrawiam.
_________________
Gigabyte K8N-SLI, AMD ATHLON64 3000+ Venice, 2x512MB Twinmos, 2xWD 160GB SATA RAID-0, MSI Geforce 6800GS.
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 8:50 am    Post subject: Re: [OT] Wybrać x86 czy amd64 Reply with quote

Jeśli o mnie chodzi, to specjalnie kupiłem laptopa z AMD64, żeby mieć 64-bitowy system. I twardo korzystałem prywatnie z tej architektury (równolegle utrzymywałem także x86, potrzebowałem tego do uruchomienia jednej gry). Braków było oczywiście sporo (typu flash, eclipse czy kodeki do mplayera), ale sie uparłem. Niestety jak przyszło do pracy ("komercyjnej") na tym systemie, to zrezygnowałem z 64 bitów i przeszedłem całkowicie (także prywatnie) na 32 bity.
Byc może za kilka miesięcy będę wracał na amd64, ale teraz dla mnie jest za wcześnie na 64 bity.
Architekturę mam, "oczywiście", athlon-xp.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 9:11 am    Post subject: Reply with quote

Ja mam system na ~amd64 i wszystko działa (flash też, bo używam opery, a ona jest 32bitowa). W portage jest też mplayer-bin, więc z kodekami też nie będzie problemu.
Back to top
View user's profile Send private message
pmz
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Jan 2006
Posts: 96
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 9:33 am    Post subject: Reply with quote

Ja przez osiem miesięcy używałem 64-bitowego systemu. Jeśli chodzi o typową stację roboczą, to uważam że nie warto pchać się w 64-bity (przynajmniej na chwilę obecną). Z własnego doświadczenia powiedzieć mogę, że korzyści wynikające z używania natywnego środowiska dla amd64 wypadają słabo w porównaniu z pewną uciążliwością (mam na myśli m.in. kombinowanie z chrootem by używać Flasha, Adobe Readera, Opery, Wine, Open Office czy choćby binarnych gier) jaką niesie za sobą używanie na dzień dzisiejszy arch x86-64.

Sam przed nowym rokiem podjąłem decyzję o powrocie na 32-bitowe środowisko (przy okazji postanowiłem spróbować Gentoo). Obecnie cały system zbudowany mam w oparciu o następujące flagi:
Quote:
CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -pipe"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"

Opcja -march=athlon64 włącza m.in. -msse2, tak wykorzystuję dodatkowe możliwości procesora. Całość sprawuje się bardzo dobrze, nie zauważyłem jakichkolwiek problemów ze stabilnością. No i wreszcie mogę pograć w moje ulubione Neverwinter Nights bez potrzeby stawiania mini distro w chroocie ;-)

Przy okazji zauważyłem, że binarne sterowniki ATI na amd64 mają poważny problem z wyciekiem pamięci (po jednym dniu użytkowania systemu swap był już w użyciu). Obecnie po kilku dniach pracy pod Gnome system ani razu z niego nie skorzystał, a więc ten problem tutaj nie występuje. To również weź pod uwagę - platforma x86 jest bardziej liczna, a zatem prawdopodobnie lepiej przetestowana.
Back to top
View user's profile Send private message
OBenY
Guru
Guru


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 552
Location: Poland -> Wroclaw

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 11:07 am    Post subject: Reply with quote

A ja powiem, ze uzywam amd64 na procku intela EM64t i jestem w niebo wziety, wszystko dziala ladnie, sprawnie, odczuwalnie szybciej niz na x86. Z softem takim jak mplayer, firefox, flash, openoffice, java nie ma problemow, zainstalowane wersje binarne skompilowane dla 32bitowego srodowiska dzialaja elegancko :) W tej chwili jednyna rzecza jaka mi nie dziala to ACPI (wylaczanie komputera), cala reszta jest gites :) Nie wiem skad Wy bierzecie te problemy:)
_________________
Linux registered user: #205241
KDE registered user: #1919
http://obeny.obeny.net
Back to top
View user's profile Send private message
pmz
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Jan 2006
Posts: 96
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 11:37 am    Post subject: Reply with quote

OBenY wrote:
wszystko dziala ladnie, sprawnie, odczuwalnie szybciej niz na x86.

Nie potwierdzam. Ani w grach, ani w pozostałych multimediach nie odnotowałem znacznego przyrostu szybkości działania.
OBenY wrote:

Z softem takim jak mplayer, firefox, flash, openoffice, java nie ma problemow, zainstalowane wersje binarne skompilowane dla 32bitowego srodowiska dzialaja elegancko :)

Masz zatem poinstalowane biblioteki 32-bitowe skoro możesz uruchamiać owe programy. Miałem PLD na 64-bitach i mój katalog /lib/ był praktycznie pusty. Wszystko, włącznie z podstawowym libc.so.6 siedziało w /lib64, tak więc bez dublowania bibliotek nie sposób było cokolwiek uruchomić (bowiem aplikacje 32-bitowe odwoływały się do katalogu /lib).
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ale chroota robić wcale nie trzeba.
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

O ile dobrze wiem to flash mozna miec z nspluginwrapperem :)
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

OBenY wrote:
W tej chwili jednyna rzecza jaka mi nie dziala to ACPI (wylaczanie komputera), cala reszta jest gites :) Nie wiem skad Wy bierzecie te problemy:)

Najprawdopodobniej swoje bierzemy stąd, skąd Ty bierzesz swoje problemy z ACPI ;)
U mnie ACPI działało :)

I jeszcze jedna rzecz: ja nie miałem kłopotów np. z flashem, o ile zainstalowałem mozilla-firefox-bin. Ale nie po to korzystam z Gentoo, żeby instalować wersje binarne pakietów.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
polleck
n00b
n00b


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 73
Location: Wrocław

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

No i wszystko jasne.
Ja też postanowiłem na początku: mam 64-bitowy sprzęt, niech będą te 64 bity.

Jednak życie weryfikuje wszystko.
Uciekam na 32-bity, jak to mówią, nie po to mam gentoo, żeby lecieć z pakietów binarnych :)

Dzięki i pozdrawiam,

PS. czy
Code:
CFLAGS="-O2 -march=athlon64 -pipe"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
to dobra decyzja??
poproszę o komentarze innych...
_________________
Gigabyte K8N-SLI, AMD ATHLON64 3000+ Venice, 2x512MB Twinmos, 2xWD 160GB SATA RAID-0, MSI Geforce 6800GS.
Back to top
View user's profile Send private message
noobah
Apprentice
Apprentice


Joined: 11 Apr 2005
Posts: 210
Location: Ustonie Morskie, Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

OBenY wrote:
...W tej chwili jednyna rzecza jaka mi nie dziala to ACPI (wylaczanie komputera), cala reszta jest gites :)...

Jam też nie mam żadnych problemów z flashem, OO.org i ACPI działa również wyśmienicie.
_________________
the force is strong with me
Back to top
View user's profile Send private message
chojny
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 166
Location: Poznan Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

polleck wrote:
No i wszystko jasne.
Ja też postanowiłem na początku: mam 64-bitowy sprzęt, niech będą te 64 bity.

Jednak życie weryfikuje wszystko.
Uciekam na 32-bity, jak to mówią, nie po to mam gentoo, żeby lecieć z pakietów binarnych :)

dobra ale jak to mowia nie po to mam w domu obudowe i zasilacz AT zeby kupowac ATX wiec kupie z komisu P100 zamiast nowego sprzetu;)
jak ja bym wybieram na pewno bym bral 64bit. to jest przyszlosc i "za klika dni" beda wersje kazdego softu na ta platforme.
Homer13 wrote:

Ale nie po to korzystam z Gentoo, żeby instalować wersje binarne pakietów.

tez tak kiedys myslalem ale teraz mam np Oo-bin i nie mam zamiaru go kompilowac przez cala noc tylko po to zeby sie uruchamial o 5s szybciej. jak dla mnie praca bezsensowna, ale kazdy robi jak uwaza.
pozdrawiam
_________________
Linux Registered User #344460
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

13Homer wrote:
OBenY wrote:
W tej chwili jednyna rzecza jaka mi nie dziala to ACPI (wylaczanie komputera), cala reszta jest gites :) Nie wiem skad Wy bierzecie te problemy:)

Najprawdopodobniej swoje bierzemy stąd, skąd Ty bierzesz swoje problemy z ACPI ;)
U mnie ACPI działało :)

I jeszcze jedna rzecz: ja nie miałem kłopotów np. z flashem, o ile zainstalowałem mozilla-firefox-bin. Ale nie po to korzystam z Gentoo, żeby instalować wersje binarne pakietów.


Jak sie okazuje z Gentoo, każdy ma to co chce i co mu pasuje. :) i chyba o to chodzi

Ja mam 64 bity, i jeżeli jakiś aplikacji nie ma pod to, to przeciesz jest 32-bit i tesz działa,
I nie bede stawiał 32 bit systemu tylko dla tych aplikacji.
Osobiście mam 64 tylko z powodów czysto rozwojowych że tak powiem.
Bo wydajność nie jest jeszcze argumentem.

Co do szybkości, to zależy od:
1. kompilatora, ktury u mnie ggcc-3.4.4 generuje lepszy kod dla 32 bitów, choć po dodaniu masy flag, szybkosć wzrasta.
Jak sobie skompiluje dla 32 i uruchomie to pod 64, działa szybciej niż skompilowany na 64,
ale to nie jest reguła jakaś. Wiec jest to kwestia kompilatora

2. Niekture programy mają wstawki assemblerowe, kture zdajesie dla 64 bit nie działaja, a w 32 znacznie przyspieszaja działanie

3. Programy rzadko były pisane z myśla o wykorzystaniu 64 bit, rozrzerzen, ale to akurat działa wyśmienicie,
przy instrukcjach tego typu działaja naprawde szybko. Z tego co wiem OpenGL czasem może to wykorzystywać,
ale nie testowałem tego żeby sie mieć czymś podzielić.

Tak że @polleck: sam zdecyduj
Back to top
View user's profile Send private message
pmz
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Jan 2006
Posts: 96
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

chojny wrote:

to jest przyszlosc i "za klika dni" beda wersje kazdego softu na ta platforme.

Hehe, tym mnie powaliłeś :-) Ja czekałem osiem miesięcy i nie zauważyłem żadnej poprawy na tym polu. Prawdę powiedziawszy, to nie wiadomo nawet czy kolejne osiem coś zmieni (twórcy aplikacji milczą w tej sprawie)...
Back to top
View user's profile Send private message
chojny
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 166
Location: Poznan Poland

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

pmz wrote:
chojny wrote:

to jest przyszlosc i "za klika dni" beda wersje kazdego softu na ta platforme.

Hehe, tym mnie powaliłeś :-) Ja czekałem osiem miesięcy i nie zauważyłem żadnej poprawy na tym polu. Prawdę powiedziawszy, to nie wiadomo nawet czy kolejne osiem coś zmieni (twórcy aplikacji milczą w tej sprawie)...

no moze odrobine przesadzilem, ale powiedzmy sobie szczerze programow ktore musisz instalowac z binarek nie ma tak duzo a wybor 64bitow jest "krokiem do przodu" a nie staniem w miejscu
_________________
Linux Registered User #344460
Back to top
View user's profile Send private message
Ratman
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 141

PostPosted: Mon Jan 09, 2006 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Jesli chcesz możesz potestować dystrybucję gentoo z LiveDVD: RR4 - to dla x86 lub RR64 - dla 64bit.

A potem stawiać sobie gentoo od podstaw we własnej preferencji :D
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Tue Jan 10, 2006 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

Ja uzywalem x86_64 przez jakis czas ale wracam na x86. Powodow jest kilka. W tym takze java & eclipse :) oraz sporadyczne problemy typu jakis tam flash etc. -> z czym mozna sobie poradzic bez przeszkod. :)

Moje zdanie jest takie : jesli ktos jest "pasjonatem" to moze pchac sie we wszystko co swieze i nie dosc dojrzale.
Jesli nie, liczy sie czas , ktos np. pracuje i korzysta z komercyjnych rozwiazan (+ pokrewne) - to lepiej nie robic sobie zbednego klopotu :)

Co do wydajnosci , hmmm , nie bardzo widze w czym mialbym dostrzec ow zysk ? :)
Watpie abym mogl golym okiem dostrzec roznice ktora moga mi dac podwojnie wieksze rejestry :) ?
OK Zgadzam sie , ze mozna wyczyscic ekran szybciej , badz skopiowac jakas tablice szybciej. :)
Ale co mi da ze wyczyszce ekran w czasie np. 0.005s zamiast 0.010s :)

(male ot)

cheers :)
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
OBenY
Guru
Guru


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 552
Location: Poland -> Wroclaw

PostPosted: Wed Jan 11, 2006 10:58 pm    Post subject: Reply with quote

Hm powiem szczerze, ze tez uzyzywam x86_64 z celow czysto testowo-rozwojowych, lecz przyznaje, ze system na odpowiednio zmodyfikowanym glibcu i skompilowany pod 64 chodzi odczuwalnie szybciej niz 32bitowy odpowiednik. Fallow, jednak 64bit rejestry to dobra sprawa :)
_________________
Linux registered user: #205241
KDE registered user: #1919
http://obeny.obeny.net
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

OBenY wrote:
Hm powiem szczerze, ze tez uzyzywam x86_64 z celow czysto testowo-rozwojowych, lecz przyznaje, ze system na odpowiednio zmodyfikowanym glibcu i skompilowany pod 64 chodzi odczuwalnie szybciej niz 32bitowy odpowiednik. Fallow, jednak 64bit rejestry to dobra sprawa :)

Z tego co czytałem na forum AMD64 to system dobrze sie sprawuje przy kodowaniu.

U mnie na 64, bez modyfikacji glibca, czas wav do ogg:
Code:
ballads
real    3m33.050s
user    3m27.341s
sys     0m1.472s

Na 32 bitowym
Code:
ballads
4m11.871
4m7.850
0m1.030

to było ok. 60 min muzyki, uruchamiam pare rzeczy to zawsze coś testne przy okazji :)
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory


Last edited by Aktyn on Wed Feb 08, 2006 10:13 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 4:47 pm    Post subject: Reply with quote

wątek przeniesiony do "Instalacja i sprzęt"
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Thu Feb 09, 2006 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

No dobra, zrobiłem jeszcze test tar, 11 plików 493 Mb danych (wav), ext3
Code:
64 -bit + X-y mozilla
real    3m15.269s
user    3m1.935s
sys     0m2.712s

X-y mozilla + 32-bit chroot
real    3m41.875s
user    3m28.109s
sys     0m2.736s

32-bit sys, sama konsola
real    3m34.880s
user    3m27.561s
sys     0m1.988s

Co działa tak samo to korekcja fft w audacity
No... może wystarczy... na razie.
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum