Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Εκτυπωτές και Ελληνικά
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pandisv
n00b
n00b


Joined: 27 Nov 2005
Posts: 24

PostPosted: Sun Nov 27, 2005 10:42 am    Post subject: Εκτυπωτές και Ελληνικά Reply with quote

Έχω εγκαταστήσει σχεδόν κανονικά τα Ελληνικά μου (δηλαδή δεν έχω μπει στον κόπο να φτιάξω και τα ελληνικά της κονσόλας) αλλά δεν μπορώ να εκτυπώσω. Για να γίνω πιο σαφής, γράφς στο Mozilla Composer μία σελίδα και όταν την εκτυπώνω , είτε σε αρχείο είτε σε εκτυπωτή, δεν φαίνεται τίποτα. Από τη σελίδα δηλαδή τυπώνονται μόνο οι αγγλικές λέξεις και κάτι ελληνικα 'μ' όπου υπάρχουν. Υποθέτωντας ότι το πρόβλημα είναι με το ghostscript, έχωσα στο /usr/share/fonts/default/ghostscript κάτι ελληνικά fonts που βρήκα και άλλαξα και το Fontmap.GS, αλλά πάλι τίποτα. Τι δεν κάνω σωστά ;
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Mon Dec 05, 2005 5:24 pm    Post subject: Re: Εκτυπωτές και Ελληνικά Reply with quote

pandisv wrote:
Έχω εγκαταστήσει σχεδόν κανονικά τα Ελληνικά μου (δηλαδή δεν έχω μπει στον κόπο να φτιάξω και τα ελληνικά της κονσόλας) αλλά δεν μπορώ να εκτυπώσω. Για να γίνω πιο σαφής, γράφς στο Mozilla Composer μία σελίδα και όταν την εκτυπώνω , είτε σε αρχείο είτε σε εκτυπωτή, δεν φαίνεται τίποτα. Από τη σελίδα δηλαδή τυπώνονται μόνο οι αγγλικές λέξεις και κάτι ελληνικα 'μ' όπου υπάρχουν. Υποθέτωντας ότι το πρόβλημα είναι με το ghostscript, έχωσα στο /usr/share/fonts/default/ghostscript κάτι ελληνικά fonts που βρήκα και άλλαξα και το Fontmap.GS, αλλά πάλι τίποτα. Τι δεν κάνω σωστά ;


to provlima auto to exeis mono ston mozzilla (k se ola ta geKo) h as poume k apo txt arxio den mporeis na ektipwseis?
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
pandisv
n00b
n00b


Joined: 27 Nov 2005
Posts: 24

PostPosted: Mon Dec 05, 2005 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

To idio mou ginetai kai apo text-file. Ti paizei? Akoma den to exw vrei....(den apokleietai na einai kai kati profanes vevaia )
Back to top
View user's profile Send private message
A-L-I-V-E
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 8
Location: Volos / Greece

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο mozilla αλλά βρήκα κάτι σχετικά με την εκτύπωση Ελληνικών στο mozilla... ελπίζω να βοηθάει... :wink:

Ο Mozilla εξ ορισμού δεν τυπώνει σωστά τα Ελληνικά αν χρησιμοποιήσετε το διάλογο Print.

Για να έχετε σωστές εκτυπώσεις από το Mozilla ή το Netscape 7.0 χρειάζεστε το προγραμματάκι wprint, το οποίο θα βρείτε στη σελίδα http://packages.debian.org/stable/source/wprint. Αφού το εγκαταστήσετε, πρέπει να ρυθμίσετε κατάλληλα το αρχείο /etc/wprint.conf. Ανοίξτε το με έναν editor της προτίμησής σας και τροποποιήστε το κατάλληλα ώστε να περιέχει τις εξής γραμμές (παράδειγμα):

fontpath:/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype/

#default:UTF-8:verdana.ttf|lpr -P lp
default:UTF-8:verdana.ttf:test.ps

Μην ξεχάσετε να ορίσετε κατάλληλα το fontpath και την επιθυμητή γραμματοσειρά (στη θέση του verdana.ttf στη γραμμή που ξεκινάει με τη λέξη default), σύμφωνα πάντα με τις ρυθμίσεις που έχετε κάνει στο σύστημά σας.

Στο παραπάνω παράδειγμα η γραμμή που είναι comment (με το σύμβολο # μπροστά) χρησιμεύει για την απ'ευθείας αποστολή της εκτύπωσης στον εκτυπωτή. Για αυτό το λόγο δίνεται η επόμενη γραμμή με την οποία το wprint δεν θα στείλει την εκτύπωση στον εκτυπωτή, αλλά στο αρχείο test.ps. Αυτό προτιμήστε το αρχικά για να δοκιμάσετε αν λειτουργούν οι ρυθμίσεις σας. Όταν είστε έτοιμοι, αλλάξτε τη 2η γραμμή με την 1η ώστε να καταλήγουν οι εκτυπώσεις στον εκτυπωτή και όχι σε εξωτερικό αρχείο.

Στο Mozilla πατήστε το Print και στη συνέχεια στο διάλογο Printer επιλέξτε Properties και στο νέο παράθυρο που θα σας ανοίξει, ορίστε στο Print Command την εντολή wprint αντί της lpr. Με αυτή τη ρύθμιση, αντί ο Μozilla να στέλνει κατευθείαν τη σελίδα στον εκτυπωτή, θα τη στέλνει στο wprint. Μη χρησιμοποιήσετε το Print to File μέσα από το διάλογο του Mozilla. Αν θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο, θα πρέπει να γίνει μέσα από τη ρύθμιση του wprint. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση του wprint για περισσότερες πληροφορίες.
Back to top
View user's profile Send private message
pandisv
n00b
n00b


Joined: 27 Nov 2005
Posts: 24

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Oooo, efxaristw poly. Leitourghse ! Mono provlima einai oti vgainei xalia to formatting - kserei kaneis giati ginetai afto? Exw grapsei th selida dhladh kai deixnei mia xara se HTML alla se PS mou vgainei poly stenh .

Sorry alla proth fora prospathw na ektypwsw ellhnika se linux kai ta exw vrei kapws skoura.
Back to top
View user's profile Send private message
A-L-I-V-E
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 8
Location: Volos / Greece

PostPosted: Wed Dec 07, 2005 10:26 am    Post subject: Reply with quote

Αφού δούλεψε το wprint αυτό είναι καλό... :wink: Τώρα για το πρόβλημα που μου λες δεν είμαι σίγουρος (νέος και εγώ) αλλά δοκίμασε λίγο την παρακάτω ρύθμιση που βρήκα στο documentation του wprint...

# Mozilla
#mozilla:UNICODELITTLE:verdana.ttf:|lpr -P lp
mozilla:UNICODELITTLE:verdana.ttf:test.ps

Κλασικά όπου verdana η γραμματοσειρά που θέλεις να χρησιμοποιείς και με τη # επιλέγεις που θα στείλει το wprint την εκτύπωση... (lpr -P lp) στον εκτυπωτή ή (test.ps) σε αρχείο...

Περιμένω νέα... :D
Back to top
View user's profile Send private message
pandisv
n00b
n00b


Joined: 27 Nov 2005
Posts: 24

PostPosted: Wed Dec 07, 2005 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Poly omorfa, me afto to option eftiakse kai to formatting! Efxaristw poly! Periergo omws, to wprint den einai sto portage. Yparxei logos gia afto?

Ksana efxaristw, leitourgei mia xara twra 8)
Back to top
View user's profile Send private message
A-L-I-V-E
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 8
Location: Volos / Greece

PostPosted: Wed Dec 07, 2005 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου... χαίρομαι που μπόρεσα να σε βοηθήσω... :D

Τώρα όσον αφορά το γιατί δεν είναι το wprint στο portage δεν ξέρω... ακόμα δεν τελείωσε η πρώτη μου εγκατάσταση του gentoo και δεν ξερω τι γίνεται... περιμένω εδώ και 50 ώρες για να κάνει emerge το kde... :lol: (Βλέπε Celeron 566MHz)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum