Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Τι να κατεβάσω για εγκατάσταση?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pbarbalias
n00b
n00b


Joined: 15 Aug 2005
Posts: 1

PostPosted: Mon Aug 15, 2005 6:19 pm    Post subject: Τι να κατεβάσω για εγκατάσταση? Reply with quote

Γεια σας.

Πρώτη φορά ασχολούμαι με διαφορετικό λειτουργικό πέραν των windows.

Είδα ότι το gentoo λέει πως είναι εύκολο να εγκατασταθεί σε αντίθεση με άλλα λειτουργικά όπως Suse, redhat, slackware κλπ.

Πήγα λοιπόν στην σελίδα http://www.gentoo.org/main/en/where.xml για να κατεβάσω το .iso cd και να το εγκαταστήσω.

Βλέπω ότι υπάρχουν 3 διαφορετικά πράγματα! Minumal install, Universal και Package.

Μπορείτε να με φωτίσετε στο τί είναι το καθένα περίπου?
Θέλω μια έκδοση να έχει αγγλικά μενού, με όσο γίνεται περισσότερα προγράμματα, και την δυνατότητα να γράφω και ελληνικά.

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός, καλό καλοκαίρι σε όλους!
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Mon Aug 15, 2005 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Αν δεν εχεις ξαναασχοληθεί με linux πρέπει να εχεις υπόψη σου τα εξής:
- To gentoo ειναι μια διανομή, βασισμένη στον πηγαίο κώδικα. Με άλλα λόγια το gentoo το χτιζεις εσυ οπως θέλεις στον υπολογιστή σου. Αυτό χρειάζεται ισχυρό σχετικά επεξεργαστή και θα πρέπει να εισαι διατεθημένος να μάθεις αρκετά πράγματα, αλλα και να έχεις αρκετό χρόνο να ασχοληθείς μαζί του.
- Αν λοιπόν, έχεις χρόνο, ισχυρό επεξεργαστή (>1.5 GHz), και όρεξη να μάθεις τοτε ξεκίνα. Κατέβασε το live cd και ακολούθα το handbook. Μπορεί να δυσκολευτείς αλλα πίστεψε με θα μάθεις πολλα πράγματα, πολύ περισσότερα από οτι με άλλες διανομές.
- Αν πάλι δεν εχεις ιδέα από linux και θέλεις κατ'αρχήν να πάρεις μια γευση από linux ή θελεις να έχεις ενα πλήρες συστημα σε λίγα λεπτά (αντι αρκετές ώρες) θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με Ubuntu ή Debian, και να ξαναδοκιμάσεις το gentoo αργότερα.
Εχε υπόψη σου οτι και για μένα η πρώτη μου γνωριμία με linux ήταν το gentoo, όμως πρέπει να ξερεις τι εχεις μπροστά σου....
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
VooDooGC
n00b
n00b


Joined: 20 Aug 2005
Posts: 3
Location: Hometown: Limassol, Cyprus - Living now: Egaleo, Greece

PostPosted: Sat Aug 20, 2005 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με τον Slammer. Εγώ πιστέυω πώς άν έχεις όρεξη και εχείς καθαρό μυαλό και κάτσεις και διεβάσεις και το εγχειρίδιο του gentoo, θα μπορέσεις έυκολα να το κάνεις εγκατάσταση. 8)
_________________
Linux means everything...
Back to top
View user's profile Send private message
gefrag
n00b
n00b


Joined: 03 Nov 2005
Posts: 7

PostPosted: Fri Nov 04, 2005 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Καλησπέρα και από μένα. Υπάρχει κάπου το εγχειρίδιο του GENTOO μεταφρασμένο στα ελληνικά σε pdf format ή σε κάποια μορφή που να είναι όλο μαζί ; Ελπίζω αυτό το Σ/Κ να εγκαταστήσω και γω GENTOO. Έχω μια μικρή εμπειρία από UBUNTU και MANDRIVA αλλά αποφάσισα ότι θέλω να μάθω πραγματικά κάποια πράγματα για Linux.
Wish me luck. :)
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Sat Nov 05, 2005 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

Akoma metafrazoume to official doc. Min perimeneis PDF, panta tha einai online HTML :)
Back to top
View user's profile Send private message
gefrag
n00b
n00b


Joined: 03 Nov 2005
Posts: 7

PostPosted: Mon Nov 07, 2005 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

Αν έχω καταλάβει καλά το Gentoo Handbook καλύπτει τα stages 1 και 2 ενώ το Gentoo 2005.1 Handbook το stage 3 ??
Back to top
View user's profile Send private message
abuda
n00b
n00b


Joined: 20 Apr 2004
Posts: 29
Location: Crete, Greece

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 11:02 am    Post subject: Reply with quote

Το handbook απ' όσο ξέρω είναι ένα για όλα τα stages, δηλαδή περιγράφει και τους 3 τρόπους εγκατάστασης. Απλά έχουν κάνει διαθέσιμο ως ξεχωριστό οδηγό το stage3 installation αφού είναι networkless installation.
Back to top
View user's profile Send private message
insane.awmn
n00b
n00b


Joined: 22 Mar 2006
Posts: 24
Location: Athens

PostPosted: Wed Mar 22, 2006 2:22 am    Post subject: Reply with quote

Pantos apo meria mou sou lew na ksekiniseis me Gentoo .Prosopika prospathisa na ksekinisw me alles dianomes Suse mandake k.a ,alla den mporousa na mpw sto noima kai na katalabw pws domitai ena litourgiko linux, toulaxiston me ta gentoo ematha arketa kai mporw na pw oti eimai se stadio na katargisw ta windows pleon,exe xari pou paizw kana paixnidi pou kai pou :)
_________________
Elpizw o Theos na sas xarizei eutixia...................
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum