Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Otwieranie portów na sprzętowym routerze spod Linuxa
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Wed Apr 28, 2004 7:10 pm    Post subject: Otwieranie portów na sprzętowym routerze spod Linuxa Reply with quote

Witam - mam taki problem - otóż mam z kolegami łącze na spółę, a dzieleniem zajmuje się jakiś tani routerek request. Mam coprawda otwarty na stałe port na mój IP, ale czasami potrzebuję jeszcze jednego portu. Niestety adminem jest kumpel i nie mam hasła do ustawień przez www. W windowsie zawsze wchodziłem sobie na właściwości "bramy internetowej" klikałem sobie "zaawansowane" i tam mogłem dodać nową "usługę" - inaczej otworzyć sobie nowy port. Wszystko byłoby ok, ale niestety po restarcie routera trzeba te "tymczasowe" porty otwierać na nowo - i ja wtedy muszę sie przerestartować na windowsa i tego dokonać. Czy jest może program który potrafi to zrobić z poziomu Linuxa?
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Wed Apr 28, 2004 11:49 pm    Post subject: Reply with quote

Przyznaje, ze calkiem nie rozumiem jak to mialoby dzialac...

Mowisz, ze wszystko kontroluje zewn. ruter i pod windows mozesz spokojnie bawic sie jego parametrami? Przeciez bawisz sie interfejsem wewnetrznym - jak mozesz miec wplyw na to co dzieje sie na ruterze?

Oswiec nas, bo nie znam tego rutera i nie wiem czemu tak to wyglada, ale kloci sie z moja logika... wg mnie (ale moge sie calkowicie mylic) to by wygladalo jakbys mial poblokowane cos pod jakims firewall'em linux'owym (masz tam jakiegos?)

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Thu Apr 29, 2004 8:14 am    Post subject: Reply with quote

_troll_ wrote:
Przyznaje, ze calkiem nie rozumiem jak to mialoby dzialac...

Mowisz, ze wszystko kontroluje zewn. ruter i pod windows mozesz spokojnie bawic sie jego parametrami? Przeciez bawisz sie interfejsem wewnetrznym - jak mozesz miec wplyw na to co dzieje sie na ruterze?

Oswiec nas, bo nie znam tego rutera i nie wiem czemu tak to wyglada, ale kloci sie z moja logika... wg mnie (ale moge sie calkowicie mylic) to by wygladalo jakbys mial poblokowane cos pod jakims firewall'em linux'owym (masz tam jakiegos?)

Pozdrawiam,
Przemek


Ja do końca sam nie rozumiem jak to działa i jak wingroza komunikuje sie z tym ustrojstwem. Wiem tylko, że to działa.
Cała nasza sieć wygląda tak - ze światem łączy nas modem Nesotrady który jest podłączony kabelkiem ethernet do Routera request (który na swojej stronie ze statystykami przedstawia się tak: "Multi-Functional Broadband NAT Router (R1.96h3)"). Do routera oczywiście podpięty jest switch no a do switcha komputery - tak po krótce wygląda moja sieć w uproszczeniu.

Cała zabawa polegała na tym, że wchodzisz sobie w windows xp do panelu sterowania i otwierasz sekcje połączenia sieciowe. Tam widzisz grupę "brama internetowa" i automatycznie utworzone "połączenie internetowe". Wchodzisz na właściwości tego połączenia (bramy) i widzisz okienko w którym prawie nic nie ma. Ale jest przycisk "zaawansowane" :) Klikasz zaawansowane i Twoim oczom ukazuje się:

http://www.republika.pl/rampage7/polaczenie1.jpg

Oto widzimy otwarte porty na routerku :)

Klikamy dodaj i widzimy:

http://www.republika.pl/rampage7/polaczenie2.jpg

Wpisujemy sobie swoje IP, port jaki chcemy (gdy koliduje z tym co już ktoś wprowadził to wingroza wyświetli komunikat nawet!) i port otwarty bez wchodzenia na ustawienia routera przez przeglądarkę.

Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie to działa. Jedno jest pewne - to działa. Potwierdza to np. high ID w emule, transwety na qtorrencie czy możliwość kożystania z DCC w kadu.
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
neuronek77
n00b
n00b


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 21

PostPosted: Thu Apr 29, 2004 8:51 am    Post subject: Reply with quote

to co opisales (z tymi slicznymi screenami) to wyglada jak ustawienia firewall'a w windowsie xp/2003 i z dnat'em nie ma nic wspolnego... gdyby bylo to takie proste to do dupy taki router, ktory kazdy user moze sobie przekierowywac porty itd... jak dla mnie to pogadaj ze znajomymy aby przekierowal kilkanascie-kilkadziesiat portow na twoj komp, a ty te niepotrzebne wytnij na iptable's i po sprawie...

pozdrowienia
neuron
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Thu Apr 29, 2004 10:01 am    Post subject: Reply with quote

no dokładnie - chyba tak zrobię - miałem nadzieję, że jest na to jakiś prosty sposób.
Co do tego, że to wygląda jak ustawienia firewalla w xp - no w sumie dokłądnie tak samo, tylko, że to są ustawienia ruotera w sieci :)
Jak sie dowiem jak to działa, to napewno napiszę :)
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....


Last edited by rampage7 on Thu Aug 05, 2004 1:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
_troll_
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1971
Location: Warszawa, Poland

PostPosted: Thu Apr 29, 2004 11:12 am    Post subject: Reply with quote

rampage7 wrote:
no dokładnie - chyba tak zrobię - miałem nadzieję, że jest na to jakiś prosty sposób. Bo ten gość co sie czuje adminem chyba nigdy nim nie powinien być. Zanim on coś zrobi to trzeba sie 20 razy prosić - więc prościej poszukać innego rozwiązania.

on ma zadatki na _prawdziwego admina_. Jak o wszystko trzeba bedzie prosic 40 razy i popierwac swoje wnioski wysokogatunkowymi trunkami to juz bedzie prawie, prawie... :P
rampage7 wrote:
Podejrzewam, że w opcjach tego routerka jest możliwość wyłączenia tego "zdalenego" przekierowania portów przy użyciu windowsa, a geniusz-admin to przeoczył.

Co do tego, że to wygląda jak ustawienia firewalla w xp - no w sumie dokłądnie tak samo, tylko, że to są ustawienia ruotera w sieci :)
Jak sie dowiem jak to działa, to napewno napiszę :)


hmmm. a moze podalbys wiecej szczegolow o ruterku - np. mile by byl widziany link do strony z dokumentacja. opis tego badziewia i sposob instalacji bylyby pomocne.

BTW. prawie napewno _nie_ zmieniasz ustawien samego rutera. nie wiem jak mialoby to byc zgodne z pewnymi standardami, ktorych obejsc sie nie da...?

Pozdrawiam,
Przemek
_________________
Życie jest jak pudełko czekoladek....
Nigdy nie wiesz na co trafisz" by mother of Forrest Gump
Back to top
View user's profile Send private message
rampage7
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 308
Location: Poland / Jastrzebie Zdroj

PostPosted: Thu Apr 29, 2004 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

jezu - Request sprawia wrażenie firmy-widmo :) Znalazłem tylko polska stronę, na której geniusze łaskawi byli umieścić instrukcje obsługi :)

http://www.pronox.com.pl/sklep_produkty/ip-s314.pdf

przejrzałem ten dokument i w sumie nic nie znalazłem ciekawego.
_________________
To nie moje s± s³owa, to legenda ludowa.....
Back to top
View user's profile Send private message
sekretarz
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 156
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Tue May 04, 2004 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ja bym takiego routera nie ustawił w swojej sieci :P
Jak user może sobie zmieniać ustawienia firewalla, to źle świadczy o adminie
_________________
#gentoo.pl Team - sekretarz
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum